Ознака: морбили
Здравје 25.04.19 | 15:16

Четири нови лица со морбили примени на болничко лекување изминатите 24 часа

Од прегледани 10 пациенти со клинична слика на морбили во изминатите 24 часа, вкупно четири се примени на болничко лекување. Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран...

Здравје 23.04.19 | 17:31

Теренската вакцинација во училиштата засега со слаби резултати

Слаб одзив на теренската вакцинација во училиштата. Вчера од планирани 480 деца во 11 школи МРП примиле само 25. Според податоците од вакциналните пунктови од морбили со...

Здравје 23.04.19 | 16:21

Миа Костова до Филипче: Епидемиjaта од мopбили ја „стимулиpaш“ со глаcaње во училиштата и градинките!

Македонската ТВ водителка Миа Костова, мајка на малолетно дете кое оди во основно училиште, јавно да му се обрати на министерот за здравство Венко Филипче. Миа, јавна...

Здравје 23.04.19 | 15:06

Тинејџерка со морбили и бронхопневмонија се бори за живот на Инфективна

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, информираа...

Здравје 22.04.19 | 14:04

Епидемија на морбили: Четири деца и еден возрасен во тешка состојба

На Клиниката за инфективни болести во моментов се лекуваат 41 пациент заболени од мали сипаници, од кои едно дете со церебрална парализа е во потешка состојба и е на машина...

Здравје 20.04.19 | 17:45

Во охридската болница нема вакцини против морбили

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено во градинка,...

Здравје 20.04.19 | 17:11

16-годишен момче заразено со морбили се бори за живот

16 годишен пациент со церебрална парализа се бори за живот на Инфективна клиника поради сериозните компликации од морбили, јавува Сител. Се наоѓа на одделот за интензивно...

Здравје 19.04.19 | 15:30

Морбили кај докторка и болничарка на неврологија, во здравството вкупно 122 заболени

Докторка и болничарка на Клиниката за неврологија пред два дена заболеле од морбили, пишува НОВА. Двете вработени најверојатно се заразиле од пациентка која пред две...

Здравје 18.04.19 | 17:14

Од утре теренско вакцинирање во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе оди по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние кои не ја примиле вакцината против морбили, откако се прогласи епидемија на морбили на...

Македонија 17.04.19 | 14:01

Филипче: Ниту едно невакцинирано дете нема да биде примено во градинка и во училиште

Ниту едно дете нема да биде примено во градинка и во училиште невакцинирано. Најдовме и одлуки на Уставниот суд, што претходно одлучувал по претставки доставени од родители...

Здравје 17.04.19 | 10:48

СЗО: Бројот на заболени од морбили зголемен четирипати

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека бројот на заболени од мали сипаници ширум светот во првите три месеци од 2019 година се зголемил четирипати во однос...

Здравје 17.04.19 | 10:09

СЗО: Во 2019 четири пати повеќе заболени од морбили од лани

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека бројот на заболени од мали сипаници ширум светот во првите три месеци од 2019 година се зголемил четирипати во однос...

Здравје 16.04.19 | 14:00

Три трудници абортиралe поради зараза со морбили

На Клиниката за гинекологија во Скопје во последните три месецa биле примени три пациентки заболени со морбили, кај кои бил извршен абортус. Двете пациентки се јавиле...

Здравје 16.04.19 | 13:18

Што значи прогласувањето епидемија на морбили на територија на цела држава?

Комисијата за заразни болести денеска (16 април 2019 година) донесе заклучок да се прогласи епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела Македонија. Епидемиологот,...

Здравје 16.04.19 | 11:48

За три и пол месеци 961 лице се заразени со морбили, прогласена е епидемија во Македонија

Центарот за јавно здравје соопшти дека Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство, прогласи епидемија на морбили на цела територија на Македонија,...

Здравје 16.04.19 | 11:14

Прогласена епидемија на морбили во Македонија

Центарот за јавно здравје штотуку информираше дека е донесена одлука за прогласување епидемија на мали сипаници на целата територија на Македонија. Досега само во...

Македонија 14.04.19 | 17:38

Груевски за Филипче: Го испуштивме детето…

…го испуштивме детето… …ова на шефот негов, заразно да не е? По две години власт на СДСМ, министерот за здравство најде оправдување за епидемијата на морбили. Во...

Здравје 13.04.19 | 10:32

Трудница го загуби бебето поради зараза од морбили, уште две бремени жени се лекуваат на Инфективна

Трудница го загуби бебето бидејќи заболела од морбили. Жената од штипскиот регион која била во 6тиот месец од бременоста, пред десетина дена завршила на Гинекологија...

Здравје 11.04.19 | 20:26

Економскиот директор на детската клиника се разболе од морбили- епидемијата се шири

И економскиот директор на детската клиника е на боледување затоа што се заразил со морбили. Покрај директорот Ридван Ибраими, уште три медицински сестри на клиниката...

Здравје 08.04.19 | 17:21

На Инфективна 33 пациенти со морбили, еден во потешка здравствена состојба

Еден пациент е во потешка здравствена состојба со белодробна тромбоемболија како компликација од морбили, и е хоспитализиран на Одделот за интензивно лекување на Клиниката...