Ознака: морбили
Здравје 22.03.19 | 14:28

Пријавени 104 случаи на морбили за една седмица

Институтот за Јавно здравје соопшти дека за една седмица, односно во периодот од 16.03-22.03.2019, пријавени се вкупно 104 случаи на мали сипаници кои се лабораториски потврдени...

Здравје 11.03.19 | 15:48

29-годишна скопјанка заразена од морбили задржана на Инфективна клиника

Согласно најновите податоци од Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, во текот на вчерашниот ден биле прегледани тројца пациенти со симптоми...

Здравје 04.03.19 | 16:46

24-годишна мајка се бори за живот на Инфективна, седум новозаболени од морбили

Седум новозаболени од морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои еден е хоспитализиран. Станува збор за 24-годишна пациентка од Куманово, мајка на заболено...

Здравје 03.03.19 | 23:25

Не можат сами да дишат: Тројца заболени од морбили во многу тешка состојба

Еден возрасен, седуммесечно бебе и едногодишно дете, кои се заболени од морбили, се наоѓаат во многу тешка здравствена состојба. Тие не можат ниту самостојно да дишат,...

Здравје 01.03.19 | 19:40

Прогласена е епидемија на морбили и во Гевгелија

Бројот на заболени на морбили расте, а покрај Скопје, Куманово и Тетово прогласена е епидемија и во Гевгелија, комисијата за заразни болести е во постојана комуникација...

Здравје 01.03.19 | 19:35

Неколку заразени со морбили се во тешка состојба

Четири лица заразени со мали сипаници кои се лекуваат на Клиниката за инфективни болести се во тешка состојба, но засега не се во животозагрозувачка состојба, изјави...

Здравје 01.03.19 | 13:16

Четири бебиња во тешка состојба поради морбили

Епидемијата на мали сипаници не стивнува, а се уште најпогодени се малите бебиња кои не примиле вакцина, пренесува Слободен печат. На Клиниката за инфективни болести...

Здравје 28.02.19 | 15:17

Седум новозаболени од мали сипаници

Четворица новозаболени од мали сипаници (морбили) вчера се примени на болничко лекување на Клиниката за инфективни болести во Скопје, а тројца други болни биле амбулантски...

Здравје 28.02.19 | 11:51

Прогласена епидемија на морбили во Куманово

Центарот за јавно здравје Куманово, денеска прогласи епидемија на морбили. Бројот на заболени од мали сипаници вкупно од почетокот на годинава, изнесува петнаесет,...

Здравје 22.02.19 | 13:41

Единаесет новозаболени од морбили, тројца хоспитализирани

Единаесет новозаболени од морбили се регистрирани вчера, од кои тројца се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести, а останатите осум се амбулантски прегледани...

Здравје 19.02.19 | 15:22

Нови 13 заболени од морбили, дете и возрасен во тешка состојба

Тринаесет заболени со морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои седум се примени на болничко лекување, информираат од Министерството за здравство согласно...

Македонија 19.02.19 | 09:14

Поради грипот и морбилите ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за февруари

Фондот за здравствено осигурување на Македонија донесе одлука за линеарно зголемување на квотите за дополнителни 12.000 денари за секоја здравствена установа – аптека,...

Балкан 15.02.19 | 17:55

Д-р Кунчев: Деца во Банско добиле морбили од вирус увезен од Македонија

Главниот здравствен инспектор на Бугарија Ангел Кунчев во интрвју за бугарското радио „Дарик“ рече има податоци дека три деца во Банско заболеле од морбили веројатно...

Македонија 13.02.19 | 13:07

Три деца заразени со морбили се во критична состојба

Едно дете со церебрална парализа, кое е заразено со морбили и има тешко воспаление на белите дробови, е во критична состојба на Клиниката за инфективни болести, изјави...

Македонија 11.02.19 | 16:47

Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

Неспособноста на Зоран Заев, претседателот на Владата и Венко Филипче, министерост за здравство се плаќа со животите на граѓаните, и поради тоа тие треба веднаш да поднесат...

Македонија 11.02.19 | 16:09

Д-р Караџовски: Децата не се ни криви ни должни, не правите геноцид врз вашето дете, вакцинирајте ги

Од 16 декември, кога беше прогласена епидемија на мали сипаници (морбили) до денес има 220 новозаболени од оваа заразна болест. Расте бројот на деца, но и возрасни што се...

Здравје 11.02.19 | 12:48

Уште седум новозаразени со морбили

Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа. Од нив, три се задржани на...

Македонија 11.02.19 | 10:49

Трета жртва од компликации од мали сипаници, почина 13-месечно бебе од тетовско, Филипче „мува не го лази“

Морбилите ја земаа третата жртва, синоќа на Клиниката за детски болести почина 13 месечно бебе, потврдија од Министерството за здравство за „Република“. Завчера почина...

Здравје 10.02.19 | 17:40

Починатото дете со морбили се заразило од татка си

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од мали сипаници, детето малите сипаници ги префатило од неговиот татко,...

Македонија 10.02.19 | 11:49

Тринесетмесечно дете од Свети Николе почина од морбили

Тринесетмесечно дете од Свети Николе вчера попладне починало од компликации предизвикани од морбили на Клиниката за детскии болести во Скопје, соопшти Министерството...