Ознака: морбили
Здравје 19.05.19 | 16:38

Се шири заразата со морбили во Охрид и Струга

Заразата со морбили продолжува да се шири во охридско –струшкиот регион. Од почетокот на епидемијата во Охрид се пријавени 28 случаи на заболени, а во Струга 119. Меѓу...

Здравје 18.05.19 | 09:42

Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува 134. Во...

Здравје 12.05.19 | 19:55

Eпидемијата на мали сипаници не стивнува

Додека Mинистерсвото за здравство и Mинистерството за образование и наука донесат конечна одлука за тоа дали невакцинираните деца ќе се примаат на училиште родителите...

Македонија 10.05.19 | 12:23

Набрзо ќе се знае дали ќе се запишуваат првачиња кои немаат примено вакцини

Министерствата за образование и наука и за здравство за неколку дена ќе излезат со став и насоки за основните училишта во однос на уписот на првачињата со оглед дека...

Свет 09.05.19 | 11:45

Го тужеше училиштето зошто не сакал вакцина, сега се зарази со морбили

Осумнаесетгодишниот Џером Канкел минатиот месец почна легална акција против неговото училиште, откако му беше забрането да доаѓа, поради тоа што одбиваше да се вакцинира...

Здравје 08.05.19 | 16:11

Епидемија на мали сипаници, четворица се во критична состојба

На Инфективната клиника се хоспитализирани 33 лица заразени од морбили, од кои четворица се во критична состојба. Вчера имаше пет нови прегледани пациенти со морбили,...

Здравје 07.05.19 | 15:08

Заразата се шири: Во Европа за два месеца повеќе од 34.000 заболени од морбили

Повеќе од 34.000 случаи на зараза со мали сипаници се евидентирани во Европа во првите два месеца од годинава, предупредија денеска од Светската здравствена организација...

Здравје 04.05.19 | 16:48

Осум нови заразени од морбили примени вчера на Инфективна, меѓу нив и 4 месечно бебе

Осум нови пациенти заразени од морбили вчера била прегледани на Инфективната клиника во Скопје. Тројца од нив се хоспитализирани, а меѓу нив имало и едно 4 месечно бебе. Моментално...

Здравје 03.05.19 | 16:21

16-годишна пациентка со морбили се бори за живот на Инфективна

Освен 16-годишната пациентка со церебрална парализа која има пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни...

Здравје 02.05.19 | 17:24

На Инфективна четири пациенти во тешка состојба поради компликации од морбили

Освен 16-годишната пациентка која е со церебрална парализа со пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни...

Здравје 30.04.19 | 15:21

Три бебиња помали од шест месеци заболени од морбили

Три нови доенчиња на возраст од 5 месеци до 1 година заболени од сипаници лежат на Инфективната клиника во Скопје. Во потешка состојба се две деца и двајца возрасни кои...

Здравје 25.04.19 | 15:16

Четири нови лица со морбили примени на болничко лекување изминатите 24 часа

Од прегледани 10 пациенти со клинична слика на морбили во изминатите 24 часа, вкупно четири се примени на болничко лекување. Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран...

Здравје 23.04.19 | 17:31

Теренската вакцинација во училиштата засега со слаби резултати

Слаб одзив на теренската вакцинација во училиштата. Вчера од планирани 480 деца во 11 школи МРП примиле само 25. Според податоците од вакциналните пунктови од морбили со...

Здравје 23.04.19 | 16:21

Миа Костова до Филипче: Епидемиjaта од мopбили ја „стимулиpaш“ со глаcaње во училиштата и градинките!

Македонската ТВ водителка Миа Костова, мајка на малолетно дете кое оди во основно училиште, јавно да му се обрати на министерот за здравство Венко Филипче. Миа, јавна...

Здравје 23.04.19 | 15:06

Тинејџерка со морбили и бронхопневмонија се бори за живот на Инфективна

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, информираа...

Здравје 22.04.19 | 14:04

Епидемија на морбили: Четири деца и еден возрасен во тешка состојба

На Клиниката за инфективни болести во моментов се лекуваат 41 пациент заболени од мали сипаници, од кои едно дете со церебрална парализа е во потешка состојба и е на машина...

Здравје 20.04.19 | 17:45

Во охридската болница нема вакцини против морбили

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено во градинка,...

Здравје 20.04.19 | 17:11

16-годишен момче заразено со морбили се бори за живот

16 годишен пациент со церебрална парализа се бори за живот на Инфективна клиника поради сериозните компликации од морбили, јавува Сител. Се наоѓа на одделот за интензивно...

Здравје 19.04.19 | 15:30

Морбили кај докторка и болничарка на неврологија, во здравството вкупно 122 заболени

Докторка и болничарка на Клиниката за неврологија пред два дена заболеле од морбили, пишува НОВА. Двете вработени најверојатно се заразиле од пациентка која пред две...

Здравје 18.04.19 | 17:14

Од утре теренско вакцинирање во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе оди по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние кои не ја примиле вакцината против морбили, откако се прогласи епидемија на морбили на...