Ознака: МојДДВ
Економија 05.11.22 | 09:36

Се зголемува МојДДВ: Од почетокот на идната година расте сумата за поврат на данок

Од почетокот на 2023 година можноста за поврат на данок, преку проектот мој ДДВ не само што ќе остане во функција, туку и ќе се модифицира. Како што најави директорката...

Економија 29.10.22 | 09:20

Денеска нема да може да се скенираат фискални сметки на „МојДДВ“

 Управата за јавни приходи ги известува даночните обврзници и корисниците на електронските услуги на системот е-Даноци, дека поради планирани активности и интервенции...

Економија 10.08.22 | 10:39

Ажурирана апликацијата „МојДДВ“ и на Плејстор за скенирање на фискалните сметки

Управата за јавни приходи информира дека прилагодената верзија на апликацијата МојДДВ од денес е достапна и на Google playstore. Корисниците на апликацијата треба првин на...

Економија 04.08.22 | 20:09

Нови правила и политики на приватност во новата верзија на апликацијата „МојДДВ“

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, информираше дека новата верзија на апликацијата „МојДДВ“ е достапна за корисниците на „Хуваеи“ и...

Економија 21.07.22 | 21:26

УЈП: Се врши прилагодување и ажурирање на апликацијата МојДДВ

Управата за јавни приходи (УЈП) известува дека се врши прилагодување и ажурирање на апликација МојДДВ и дека за граѓаните да може да скенираат фискални сметки потребно...

Економија 23.02.22 | 12:56

Лукаревска: Државата врати 4 милијарди денари на граѓаните

Повеќе од 440 илјади корисници редовно скенираат фискални сметки и учевствуваат во проектот на УЈП „Мој ДДВ“. До сега, според пресметките имаме вратено околу четири...

Економија 19.07.21 | 15:16

УЈП: Корисниците на „Мој ДДВ“ со сметки од Охридска банка да извршат замена на трансакциската сметка

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата „МојДДВ“ имаат внесено трансакциска сметка од Охридска банка АД Скопје да ја заменат со нова трансакциска...

Економија 02.07.21 | 08:32

Преку „МојДДВ“ за две години се вратени 36,3 милиони евра

За две години откако е почнат проектот „МојДДВ“ се исплатени 2,238,340,844 денари, односно 36,3 милиони евра, на над 399 илјади корисници на апликацијата за поврат на ДДВ, информира...

Економија 06.02.21 | 09:59

Провете си ги сметките – почна исплатата на повратот на ДДВ

Управата за јавни приходи ја започна исплатата на повратот на ДДВ кај физичките лица за скенираните фискални сметки во последниот квартал од 2020. Се враќаат парите за...

Економија 20.11.20 | 17:40

Проверете си ги трансакциските: Почната е исплатата на повратот на ДДВ за третото тромесечје

Почна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје од годинава, односно за месеците јули, август и септември. Дел од граѓаните веќе добиле...

Економија 08.11.20 | 09:46

Проверете си ги трансакциските сметки: Почнува враќањето пари од „Викенд без ДДВ“

Министерот за финансии Фатмир Бесими најавува дека исплатите на средствата од мерката „Викенд без ДДВ“ треба да почнат од следната недела. Бесими не прецизира колку...

Економија 07.10.20 | 15:38

Бектеши очекува до „Викендот без ДДВ“ да има 70.000 нови корисници на МојДДВ

Министерот за економија, Крешник Бектеши, очекува до викендов кога ќе се спроведе акцијата „Викенд без ДДВ“, да има околу 70 илјади нови граѓани коишто ќе се регистрираат...

Економија 20.08.20 | 09:29

Почна исплатата на МојДДВ за април, мај и за јуни

Почна исплатата на парите од МојДДВ за за второто тримесечје од 2020, односно за месеците април, мај и јуни. Како што објавија од министерството за финансии, досега на сметките...

Економија 18.05.20 | 12:20

„Викенд без ДДВ“ ќе почне од септември

Мерката „Викенд без ДДВ“ всушност ќе биде поголем поврат на данокот преку мерката „Мој ДДВ“, изјави денеска Фатмир Битиќи, советник по економски прашања во кабинетот...

Економија 06.04.20 | 10:35

Ова се 15-те добитници на 100.000 денари во МојДДВ #МојаНаграда

Извлечени се 15-те добитници на наградата МојДДВ #МојаНаграда кои скенирале фискални сметки во текот на март годинава. Тие ќе добијат по 100 илјади денари. Како што информираат...

Економија 01.04.20 | 16:27

Не се разговара за целосно укинување или стопирање на проектот Мој ДДВ

Не се разговара за целосно укинување или стопирање на проектот Мој ДДВ, сите граѓани што скенирале сметки ќе си ги добијат назад средствата, порача денеска министерката...

Економија 05.03.20 | 10:53

МојДДВ #МојаНаграда: Петнаесет граѓани добија по 100 илјади денари

Извлечени се 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари, а кои скенирале сметки во текот на февруари, соопшти денеска Министерството за финансии. Љупчо...

Економија 03.02.20 | 14:59

Стартуваше исплатата за второто тримесечје од МојДДВ

Започна исплатата за второто тримесечје од повратот на ДДВ од мерката од МојДДВ, преку која граѓаните добиваат средства од секнирањето на сметки. Претходно Управата...

Калеидоскоп 22.12.19 | 19:48

„Епа Жика, еве ти кажувам“: Ангеловска и Лукаревска одговорија на злобните твитови за „Мој ДДВ“

Министерката за финансии Нина Ангеловска, заедно со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, во вечерашната „Еден на Еден“ читаа дел од твитовите на македонските твитерџии...

Економија 19.12.19 | 10:49

Први 30 награди од МојДДВ #МојаНаграда, 60 проценти повеќе скенирани сметки

Во наградната игра МојДДВ #МојаНаграда досега учествуваат 110 илјади граѓани и се доделените првите 30 награди, при што за трипати се зголемени бројките за скенирани сметки,...