Ознака: Мој ДДВ
Економија 01.01.20 | 10:01

Средствата од второто тримесечје од МојДДВ ќе легнат на сметките во февруари

Граѓаните кои скенирале фискални сметки во периодот октомври – декември 2019 година ќе ги добијат своите средства од повратот на ДДВ во февруари 2020 година, информираат...

Економија 15.12.19 | 08:54

Почнува наградната Мој ДДВ

Со слоганот „Секоја фискална сметка е важна“ од денеска почнува наградната игра Мој ДДВ #Моја награда. Граѓаните може да ги скенираат сите сметки, дури и оние на кои...

Економија 07.12.19 | 11:32

Од човекот што рече да не правиме драма за 1.000 евра: Секој денар е добредојден

Секој ден плус е важен, секоја илјадарка плус е добредојдена, пишува денеска премиерот во змаинување Зоран Заев на „Фејсбук“, поздравувајќи го почетокот на исплатата на...

Економија 06.12.19 | 11:54

Проверете си ги сметките: Почна исплатата на парични средства по основ на МојДДВ

Управата за јавни приходи (УЈП) започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15 отссто од ДДВ на трансакциските...

Економија 02.12.19 | 10:03

Иако скенирале сметки, над 10.000 граѓани може да останат без поврат на парите

Во месец декември на околу 185 илјади граѓани кои скенирале фискални сметки ќе им бидат испалтени вкупно 3 милиони евра од проектот „Мој ДДВ“, но околу 10.000 граѓани кои...

Економија 02.12.19 | 09:57

Преку МојДДВ #МојаНаграда 3.852 парични награди, од кои две премии по 50.000 евра

Вкупно 3.852 парични награди во вкупен фонд од половина милион евра ќе се доделуваат од 15 месецов со скенирање на фискалните сметки преку апликацијата МојДДВ. Наградната...

Економија 25.11.19 | 14:00

Парите од скенираните сметки ќе бидат исплатени за две недели

За две недели, поточно од декември, ќе почне исплатата од повратот на ДДВ што граѓаните го прават со скенирањето на фискалните сметки, соопшти денеска директорката на...

Економија 21.11.19 | 13:57

УЈП порачува: Следи исплата за „МојДДВ“, проверете ја трансакциската сметка

Од Управата за јавни приходи информираат дека граѓаните кои ја користат апликацијата „МојДДВ“ за враќање на данокот, треба да ја проверат дали е точна внесената трансакциска...

Економија 18.11.19 | 12:35

Првата исплата на повратот на ДДВ ќе биде меѓу 1 и 15 следниот месец

Првата исплата на повратот на ДДВ ќе биде меѓу 1 и 15 следниот месец, за скенирани фискални сметки во првиот квартал од примената на мерката, односно јули, август и септември,...

Економија 10.10.19 | 11:43

Некогаш „Лото шоу“, денес „успешна мерка“

Станови, автомобили, деловни простории, парични награди беа само дел од наградите на наградната игра „Фискална во рака, награди без мака“ организирана пред шест години...

Твитови 10.10.19 | 11:28

Познато ова од негде, од еден режим ко се правеа за*банции за наградната…


Економија 09.10.19 | 14:35

Ангеловска: Наградна игра за сите што скенираат фискални сметки

Сите граѓани кои скенираат фискални сметки и учествуваат во мерката „МојДДВ“ од 25 ноември ќе бидат учесници во наградната игра „МојДДВ Моја Награда“. Предвидени...

Економија 02.10.19 | 09:04

Скенирајте фискални, ќе има исплата во следниве месеци

Управата за јавни приходи извести дека на 30 септември заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ. Средствата од повратот...

Економија 22.09.19 | 16:24

Досега се скенирани околу 20 милиони фискални сметки, секој граѓанин добил во просек повеќе од едно евро

Од 1 јули Управата за јави приходи ја спроведува и мерката МојДДВ за поврат на 15 отсто од платеното ДДВ назад кај граѓаните. Креирана е мобилна апликација под името МојДДВ...

Економија 28.08.19 | 18:20

Преку веб-апликацијата МојДДВ може да видите колкав поврат сте направиле и да бришете сметки

Управата за јавни приходи вчера ги извести граѓаните дека веб апликацијата МојДДВ е достапна на следниот линк https://mojddv.ujp.gov.mk. Како што соопштуваат од УЈП, веб апликацијата...

Економија 25.08.19 | 23:28

Новости од Мој ДДВ: Како да проверите колкав повраток ви следува

Преку новата веб апликација МојДДВ граѓаните ќе имаат увид во состојбата и ќе може во секој момент да го проверат износот што треба да им се врати од скенираните фискални...

Економија 25.08.19 | 23:22

Строго е забрането да се скенираат овие фискални сметки

На социјалните мрежи многу граѓани го поставуваат прашањето дали фискалната сметка која е издадена за фирма може да се искористи преку апликацијата Мој ДДВ и на свое...

Економија 01.08.19 | 10:50

Граѓаните збунети со МојДДВ: Бадијала ли скениравме цел месец?

Нецел месец откако започна проектот МојДДВ, за поврат на 15 отсто од данокот за додадена вредност од секоја сметка, граѓаните добија известување дека за да можат да скенираат...

Економија 30.07.19 | 13:17

Министерот за финансии: Доаѓа едно благоријатно време за граѓаните

Тенденцијата на надлежните органи е да се обезбедат повеќе средства од државната каса за правосудството, изјави премиерот Зоран Заев на денешното отворање на Ургентниот...

Економија 19.07.19 | 12:34

УЈП ќе постави информативни пултови за мерката за поврат на ДДВ

Управата за јавни приходи (УЈП) денеска попладне ќе постави пулт „Мој ДДВ“ во Веро 2 Тафталиџе во Скопје, каде граѓаните ќе можат да се информираат за мерката поврат...