Ознака: модерна
Свет 18.01.21 | 19:55

Калифорнија бара повлекување на вакцините на „Модерна“ од серијата „041L20A“

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара да се повлечат вакцините на „Модерна“ против коронавирус од пазарот поради, како што наведуваат, големиот број несакани...

Здравје Свет 14.01.21 | 21:03

Директорот на „Модерна“ вели дека светот ќе мора да живее со корона вирусот засекогаш

Многу водечки здравствени експерти сметаат дека постои голема веројатност оти Ковид-19 ќе стане ендемска болест, односно дека ќе биде трајно присутна, но веројатно во...

Здравје 14.01.21 | 08:52

Ќе живееме со коронавирусот, мислам засекогаш, смета директорот на „Модерна“

Стефан Бансел, извршниот директор на американската компанијата „Модерна“,која произведува вакцина против коронавирусот, вели дека САРС-КоВ-2 нема да оди никаде, дека...

Здравје 12.01.21 | 08:19

Од вакцината на „Модерна“ имунитетот ќе трае една година

Компанијата „Модерна“ соопшти дека имунитетот на  коронавирусот создаден од нејзината вакцина треба да трае најмалку една година. „Модерна“ во декември соопшти...

Здравје 08.01.21 | 16:03

Франција ја одобри вакцината на „Модерна“- првите дози пристигнуваат во наредните неколку дена

Француската агенција за лекови (ХАС) објави дека одобри употреба на вакцина против коронавирусот, што ја разви американската компанија „Модерна“, откако истото го...

Здравје 06.01.21 | 23:56

Кај здравите е ефикасна 94%, кај ризичните 91%, а кај хронично болните 90,9%

Вакцината против коронавирусот на американската компанија „Moderna“ доби во средата одобрување од европскиот регулатор и стана втор ваков препарат одобрен во Европската...

Здравје 06.01.21 | 16:43

Европскиот регулатор ја одобри вакцината на „модерна“

Вакцината против коронавирусот на американската компанија „Moderna“ доби во средата одобрување од европскиот регулатор и стана втор ваков препарат одобрен во Европската...

Свет 04.01.21 | 17:22

Mоже да се нарачаат уште отсега: „Модерна“ ќе произведува големи количества вакцини

Компанијата „Модерна“ најави зголемување на минималното производство на вакцини за 100 милиони дози. Наместо плановите за производство на најмалку 500 милиони дози...

Свет 04.01.21 | 08:37

За да се забрза масовноста: САД ќе вакцинираат само со половина доза од вакцината на „Модерна“

САД ја разгледуваат можноста за вакцинирање на луѓето со половина доза од вакцината на фармацевтската компанија „Модерна“ во обид да се забрза вакцинацијата на населението,...

Свет 18.12.20 | 08:38

Советодавниот одбор на американската Агенција за храна и лекови ја одобри вакцината на „Модерна“

Советодавниот одбор на американската Агенција за храна и лекови (ФДА) одобри итна употреба на вакцината против коронавирусот што ја разви компанијата „Модерна” со...

Свет 15.12.20 | 16:30

Несаканите ефекти на вакцината на „Модерна“ вклучуваат треска, главоболки и болки во мускулите и зглобовите: Лекот е одобрен за употреба ов САД

Американскиот регулаторен орган за одобрување лекови, Агенцијата за храна и лекови (ФДА), соопштија дека вакцината на „Модерна“ е безбедна за употреба и покажува ефикасност...

Свет 14.12.20 | 16:33

„Модерна“ очекува од ЕУ да ја одобри нејзината вакцина следниот месец

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ очекува ЕУ да ја одобри нејзината вакцина против Ковид-19 кон средината на следниот месец. Како што соопшти шефот на...

Здравје 06.12.20 | 09:59

Српска професорка објаснува која е разликата меѓу неколкуте вакцини против Ковид-19

Професорката на Медицинскиот факултет во Белград, вирусологот Тања Јовановиќ, во интервју за РТС, објаснува дека има неколку различни производни генерации на вакцини...

Свет 04.12.20 | 22:38

Фармацевтската компанија „Мерк“ ги продала своите акции во „Модерна“

Фармацевтската компанија „Мерк“ објави дека го продала својот удел во „Модерна“ во првата половина на четвртиот квартал. Ова доаѓа откако ден претходно, „Модерна“...

Свет 04.12.20 | 09:02

„Модерна“ планира да продаде 125 милиони вакцини во првиот квартал од 2021 година

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува во првиот квартал од 2021 година да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози експериментална вакцина против...

Македонија 02.12.20 | 11:50

Србија планира почеток на вакцинацијата за две недели, Македонија чека одобрување на вакцините на „Модерна“ и „Фајзер“

Во Србија се планира почеток на масовно вакцинирање со руската вакцина против Ковид-19 за две недели, додека Македонија за своите планови чека да бидат одобрени вакцините...

Свет 30.11.20 | 23:56

Првите две вакцини за Ковид-19 во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

Американскиот министер за здравство, Алекс Азар, најави дека првите две вакцини за Ковид-19 во САД ќе бидат пуштени во оптек до Божиќ. ваквата изјава на Азар доаѓа откако...

Вести 30.11.20 | 15:27

Вакцината на „Модерна“ е 100 отсто ефикасна кај тешките случаи на ковид-19

Вакцината против коронавирус на американската компанија „Модерна“ покажала 100% ефикасност кај сериозните случаи на зараза со ковид-19, пренесува „The Spectator Index“.   BREAKING:...

Свет 24.11.20 | 13:53

Европската комисија се договори со „Модерна“ за набавка на вакцина против Ковид-19

Европската комисија постигна договор со американската биотехнолошка компанија „Модерна“ за набавка на нејзината вакцина против Ковид-19, изјави денеска официјален...

Здравје 16.11.20 | 15:50

Вакцината на „Модерна“ има ефикасност од 94,5 проценти

Фармацевтската компанија „Модерна“ објави дека ефикасноста на нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 е дури 94,5 проценти, а информациите се базираат на...