Ознака: модерна
Здравје 10.09.21 | 10:00

„Модерна“ создава нова вакцина која ќе штити од Ковид-19 и грип

Фармацевтската компанија Модерна објави денеска дека развива нова вакцина против Ковид-19 во една доза, која комбинира засилувачка доза со експериментална вакцина...

Здравје 10.09.21 | 09:57

Модерна развива комбинација на вакцина против ковид и грип

Фармацевтската компанија Модерна објави денеска дека развива нова вакцина против ковид во една доза, која комбинира засилувачка доза со експериментална вакцина против...

Здравје 01.09.21 | 22:19

Откриено уште едно контаминирано шишенце со вакцината на Модерна

Јапонската префектура Канагава објави дека пронашла уште едно шишенце со вакцина против Ковид-19 на компанијата Модерна, за која постои сомневање дека содржи надворешна...

Здравје 30.08.21 | 15:09

Cycпeндиpaни yштe милиoн дoзи од вакцината „Модерна“, пoчинaлe двe лицa oткaкo ce вaкциниpaлe

Проблемите кои се појавија поврзани со вакцината „Модерна“ во Јапонија дополнително се продлабочија, бидејќи уште 1 милион на вакцини се суспендирани, откако во неколку...

Свет 29.08.21 | 11:25

Во Јапонија откриена нова контаминација кај вакцините на „Модерна“

Јапонската префектура Окинава ја стопира употребата на вакцината против Ковид-19 од комапнијата „Модерна“ откако е забележана друга зараза, соопшти локалната влада. Еден...

Свет 28.08.21 | 12:46

Двајца починати откако примиле втора доза од вакцината на „Модерна“ во Јапонија

Две лица во Јапонија починале откако примиле вакцини против Ковид-19 од компанијата „Модерна“, што се дел од спорната испорака на ампули контаминирани со „одредени...

Свет 27.08.21 | 18:05

„Метална честичка“ во вакцините е причината за повлекување на 1,6 милиони дози во Јапонија

Непознатиот надворешен елемент, пронајден во серијата вакцини против Ковид-19 на компанијата „Модерна“, што беа повлечени од употреба во Јапонија, најверојатно е метална...

Свет 27.08.21 | 11:10

Јапонија повлече 1,63 милиони дози на „Модерна“, откриени загадувачи во вакцината

Јапонското Mинистерство за здравство денеска соопшти дека загадувачи се пронајдени во некои неискористени дози на вакцината против САРС КОВ 2 вирусот на Модерна и употребата...

Свет 26.08.21 | 08:58

Јапонија повлече од употреба 1,6 милиона дози од „Модерна“ поради присуство на „непознати материјали“

Јапонија ја суспендира употребата на 1,63 милиони дози од вакцината против корона вирусот на компанијата „Модерна“, откако беше откриено дека во некои ампули има „непознати...

Здравје 25.08.21 | 09:56

Ефикасноста на вакцините „Фајзер“ и „Модерна“ против делта сојот се намалила од 91 на 66 проценти

Ефикасноста на вакцините „Фајзер“ и „Модерна“ против инфекцијата Ковид-19 се намалила од 91 на 66 проценти откако во САД преовладува делта варијантата на вирусот, според...

Здравје 14.08.21 | 08:53

„Модерна“ поефикасна против делта сојот од „Фајзер“

Ризикот од заразување со коронавирус е поголем кај оние што примиле вакцина на „Фајзер“ отколку на „Модерна“, објави непрофитниот медицински центар „Мејо клиник“...

Здравје 12.08.21 | 23:30

„Модерна“ поефикасна против делта сојот од „Фајзер“

Ризикот од заразување со коронавирус е поголем кај оние што примиле вакцина на „Фајзер“ отколку на „Модерна“, објави непрофитниот медицински центар „Мејо клиник“...

Здравје 06.08.21 | 09:23

Вакцината од Модерна е 93 отсто ефикасна и по 6 месеци

„Модерна Инк.“ во четвртокот објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 е околу 93 проценти ефикасна шест месеци по втората доза, без значителни промени по клиничкото...

Свет 09.07.21 | 15:44

Европска агенција за лекови: Има можна врска меѓу воспаление на срцето и мРНА вакцините

Европската агенција за лекови (ЕМА) утврди можна поврзаност меѓу ретките срцеви заболувања и мРНА вакцините против Ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“. Истовремено,...

Македонија 02.07.21 | 12:31

И тие ќе бидат донација: За првпат ќе дојдат вакцини „Модерна“

Во текот на вчерашниот ден во земјава пристигнаа 10 илјади вакцини на „Астра Зенека“. Тие од почетокот на следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови...

Македонија 02.07.21 | 11:50

Пристигнуваат вакцини „Модерна“, донација од Хрватска

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека во Македонија ќе пристигнат вакцини „Модерна“, што ќе бидат први од овој производител кај нас. Тоа ќе биде...

Здравје 29.06.21 | 16:55

Фајзер и Модерна создаваат имунитет кој може да трае цел живот, тврди новата студија

Научниците сè уште не се сигурни дека иста ситуација е можна и кај лицата кои имунитетот го стекнале само со вакцинација, без прележан Ковид-19. Вакцините Фајзер и Модерна...

Здравје 28.06.21 | 20:32

Вакцинираните со Модерна и Фајзер може да имаат доживотна заштита

Според новата студија објавена во понеделникот во списанието „Nature“, постои можност вакцините Модерна и Фајзер против Ковид-19 да обезбедат доживотна заштита од коронавирус,...

Здравје 26.06.21 | 08:27

ФДА додаде предупредување за „Фајзер“ и „Модерна“: Можни се ретки срцеви проблеми по втората доза

Американската администрација за храна и лекови додаде предупредување за вакцините Фајзер/Бионтех и Модерна против Ковид-19, за можен ризик од ретки срцеви проблеми...

Свет 23.06.21 | 08:48

Фаучи: Американските вакцини се ефикасни против индискиот сој

Делта варијантата на коронавирусот, што за првпат беше откриена во Индија, е најголемата закана за напорите на САД за искоренување на Ковид-19, изјави на прес-конференција...