Ознака: мобинг
Скопје 05.08.22 | 09:04

Храброста на Маја Блажевска од средното музичко училиште им даде крилја и на други жртви

Маја Блажевска, ученичка која завршила во средното музичко училиште „Илија Николовски – Луј“ во Скопје, и која одлучи да го сподели своето, како што вели таа, ужасно...

Македонија 01.04.22 | 18:27

Шекеринска вршела мобинг врз вработени во МО, утврди Комисијата за спречување на дискриминација

Комисијата за спречување на дискриминација, иако со пробивање на законскиот рок и со големо задоцнување, по поднесени претставки од вработени во Министерството за...

Скопје 25.09.21 | 15:57

Кирков: Шилегов го одобрува мобингот на Тина Петрушевска во ЈП Лајка

Тина Петрушевска директор на ЈП Лајка, поставена од Петре Шилегов ја злоупотребува позицијата и се изживува со вработените во ЈП Лајка и им врши мобинг. Ова не се само...

Здравје 03.06.21 | 23:45

Медицински сестри се жалат на мобинг: Во Детската болница во Козле се води борба за опстанок!

Медицинските сестри во Детската болница Козле во отворено писмо изразуваат незадоволство од односот и мобингот кој, како што велат, го трпат од педијатрите во установата,...

Македонија 01.06.21 | 12:34

СПМ: До кога ќе му дозволувате на началникот на СВР Куманово да биде шериф?!

До кога на началникот на СВР Куманово ќе му дозволувате да биде шериф, прашуваат од Синдикатот на полицијара во Македонија, од каде потенцираат дека доставена е пријава...

Црна хроника 14.04.21 | 09:21

СПМ: Уште еден припадник на МВР, жртва на мобинг, го напушти Министерството, добивал закани по живот

Синдикатот на Полиција на Македонија, со огромно жалење ја прими информацијата дека Министерството за внатрешни работи од скоро го има напуштено уште еден припадник...

Македонија 21.02.21 | 17:45

Нови обвинувања за шерифувањето на градоначалникот од Лозово

Одбивав да ги задоволам фрустрациите на градоначалникот на Лозово па добив отказ. Вака пред камерата на „Сител“ сведочи Горанче Велков, кој во претходниот период ја...

Македонија 08.10.20 | 09:47

СПМ: Продолжуваат незаконските распоредувања и вознемирувањето на вработените во СВР Куманово

Продолжуваат незаконските распоредувања и вознемирувањето на вработените во СВР Куманово, предупредуваат од Синдикатот на полицијата во Македонија. Нивното соопштение...

Кариера 02.02.20 | 19:56

Детектор анкета: Секој петти работник во државава бил жртва на мобинг

Секој петти работник во државава бил жртва на мобинг на работното место, покажува најновото истражување на јавното мислење што за емисијата „Детектор“ го спроведе...

Македонија 12.01.20 | 11:47

Министерката Мизрахи се вклучи во случаите со мобинг врз работниците од Општина Лозово

Министерката Мизрахи се вклучи во случаите со мобинг врз работниците од страна на градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски. Министерката се сретна со Снежана...

Црна хроника 14.12.19 | 22:16

„Алфа“: Полицајка-жртва на мобинг не може веќе да го издржи теророт и бара помош

Полициска службеничка од Велес за телевизијата „Алфа“ сведочи дека е жртва на мобинг. Во изјава за телевизијата вели дека веќе може да ја издржи тортурата на која е...

Црна хроника 28.11.19 | 08:53

„Да видиш јас како ќејф правам на жени“: Командирот на ПС Гази Баба сексуално вознемирувал полицајка

Командирот на ПС Гази Баба принудувал полицајка на која ѝ бил надреден „на правење ќејфови“. „Дојди кај мене во канцеларија да ти кажам нешто“ – со оваа порака командирот...

Црна хроника 25.11.19 | 15:25

Секс скандал во МВР: Дојди кај мене на „Пижама парти“

Раководно лице со пораки повикувало полицајки на тајни состаноци, забава во пижами, а биле и сексуално вознемирувани со закани дека ќе го изгубат работното место. Случајот...

Црна хроника 25.11.19 | 07:34

Шест полицајки пријавиле мобинг и сексуално насилство од раководител

Шест полицајки поднеле пријава дека повеќе од една година биле сексуално вознемирувани со закани дека ќе го изгубат работното место од раководно лице во полициска...

Македонија 02.11.19 | 15:07

По налог на Заев се врши предизборен мобинг врз вработени во Шумската полиција

СДСМ ги шиканира вработените во МЗШВ. Над 70 вработени во шумската полиција се прераспределени на работни места надвор од нивното место на живеење, ова денеска преку...

Македонија 12.09.19 | 12:26

Инспекторот Ѓорги Илиевски: Јас сум жртва на мобинг

Просветниот инспектор Ѓорги Илиевски тврди дека е жртва на мобинг на работното место откако објави дека три високи владини функционери од редовите на ДУИ незаконски...

Македонија 29.08.19 | 14:23

Спасовски да каже дали знае за мобингот што се случува во МВР

Раководители и високи функционери на МВР вршат мобинг, се одмаздуваат и жестоко напаѓаат членови на Независниот синдикат на полицијата (НСП) кои манифестираат непослушност...

Балкан 28.01.19 | 09:11

Словенечкиот министер за култура поднесе оставка по самоубиството на вработен во Mинистерството

Министерот за култура во Владата на Република Словенија Дејан Прешичек поднесе оставка по обвинувањата за мобинг. Прешичек неодамна се најде на удар во медиумите по...