Ознака: мобилна болница
Здравје 28.05.20 | 18:39

Прв случај на бебе од Македонија со тешки компликации од Ковид-19, итно префрлено во Швајцарија

Десетмесечно бебе во тешка и многу комплицирана здравствена состојба било донесено во неделата попладне на Клиниката за детски болести. Бебето кое е швајцарски државјанин,...

Здравје 19.05.20 | 19:45

Се демонтира мобилната болница – останува монтажната болница која ќе се користи како тријажен центар

Министерството за здравство информира дека денеска се демонтираат шаторите од мобилната болница која беше поставена како надополнување на капацитетите на Клиниката...

Скопје 19.05.20 | 18:49

Мобилната болница се демонтира, а во неа не влезе ниту еден пациент болен од ковид-19

Ниту еден пациент заболен од корона-вирус не беше сместен во изминативе два месеци во мобилната болница, која Армијата ја постави во кругот на Клиничкиот центар во Скопје,...

Здравје 02.04.20 | 14:37

Поставена мобилната болница до Инфективната клиника

Во кругот на Универзитетската Клиника за инфективни болести е поставена мобилната болница за прием на пациенти со коронавирус. Во неа ќе има 130 кревети и соодветни услови,...

Скопје 31.03.20 | 09:24

Поставена мобилната болница до Инфективна клиника

Заврши поставувањето на мобилната болница која ќе биде поврзана со Инфективната клиника и со која се дуплира капацитетот за хоспитализација на заразени со коронавирус. Болницата...

Скопје 30.03.20 | 22:31

Димитриев: Оние што денес се гордеат со мобилната болница, во 2012 кога ја набавивме ја критикуваа

На местото на поранешниот студентски дом „Медицинар“, во близина на Инфективната клиника, при крај е поставувањето на полската болница, која треба да го надополни...

Македонија 28.03.20 | 18:23

Филипче: Монтажната болница ќе биде функционална следната недела

Министерот за здравство Венко Филипче преку Фејсбук информира дека мобилната болница ќе биде функционална идната недела. Ги зголемуваме капацитетите на Инфективната...