Ознака: МНТ
Македонија 25.11.19 | 17:15

Се огласија „Шверцерите“: Пред да излеземе од МНТ проверивме да не има нешто оштетено-немаше ништо

Навивачката група „Шверцери“ преку соопштение на нивната „Фејсбук“ страница се огласија по повод настанот во МНТ каде нивни припадници дивееја и скршија дел од инвентарот...

Култура 25.11.19 | 15:08

Вељановски: Сè ова за 2.000 гласа!

Конечно најдовте начин како да го решите МНТ, бесно порача вчера македонскиот актер, професор и поранешен директор на Драмски театар Роберт Вељановски, кој повика на...

Култура 25.11.19 | 14:58

Новинарите не смеат да ја снимат штетата во МНТ!

Новинарските екипи беа спречени од обезбедувањето на Македонскиот народен театар (МНТ) да влезат внатре и да ја снимаат штетата која во петокот ја предизвика навивачката...

Македонија 25.11.19 | 14:50

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ – не е спорно само дивеењето, туку и поздравите од „Шверцери“

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ се само дел од скандирањата кои се слушнаа во салата на Македонскиот народен театар, каде со истакнати транспаренти и развиено...

Твитови 25.11.19 | 14:29

Не се клади на Шверцери


Култура 25.11.19 | 14:21

Цветанова: Што е следно, МНТ да го пратите да настапува на стадионот во Чаир?

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на дивјаштвото на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар (МНТ) кое се случи во петокот...

Македонија 25.11.19 | 13:54

Адеми: Ако немало говор на омраза, можеме да славиме како што сакаме

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска коментирајќи го однесувањето на навивачката група „Шверцери“, која во петокот го оштети инвентарот во Македонскиот...

Култура 25.11.19 | 13:51

МНТ: Настанот со навивачите го најави и го организараше пратеникот Артан Груби

На 22 ноември во Македонскиот народен татар се одржаа два настани. Првиот беше посветен на Денот на албанската азбука, во организација на Министерството за политички...

Македонија 25.11.19 | 13:31

Љутков: За едно сте во право, господине премиер

Целата македонска јавност е згрозена од синоќешниот вандализам и поганење на македонскиот народен театар, рече на денешната прес-конференција претседателот на Комисијата...

Македонија 25.11.19 | 12:45

Ниту една државна институација не била организатор на настанот во МНТ, велат од Владата

Владата на Македонија информира дека настанот во Македонскиот народен театар (МНТ) на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација...

Македонија 25.11.19 | 12:21

Груби: 27 април е вандализам, а не „Шверцерите“ во МНТ

Пратеникот Артан Груби во изјава за „Плусинфо“ негира дека е организатор на прославата на навивачите на Шкупи кои во петокот го демолираа Македонскиот народен театар...

Македонија 25.11.19 | 11:49

Премиерот во заминување: Мене ми кажаа дека има втор дел и бил за млади луѓе

Навивачката група „Шверцери“ во петокот прослави 30 години постоење во просторот на МНТ. Откако културниот настан се претвори во безредие, со реакција се јави и премиерот...

Македонија 25.11.19 | 11:38

Координаторот на прославата Груби со поздрав до „Шверцерите“: Честитки, пријатели

Честитки пријатели, драго ми е што преживеавме три децении во толку многу проблеми. Вака пратеникот Артан Груби им го честиташе јубилејот од 30 години постоење на навивачката...

Култура 25.11.19 | 10:53

МНТ одбил јубилејот 70 години КУД „Мирче Ацев“ да се прослави кај нив

За прославата за 70-годишниот јубилеј на Академското културно уметничко друштво „Мирче Ацев“ во Македонскиот народен театар не може да се најде термин, ни луѓе за да...

Култура 25.11.19 | 10:48

Министерство за култура признава дека МНТ не знаеле дека ќе дојдат навивачи на Шкупи

Министерство за култура признава дека Дирекцијата на Македонскиот народен театар (МНТ) не знаеле дека ќе дојдат навивачи на „Шкупи“ и ќе го демолираат театарот во...

Култура 25.11.19 | 10:23

Премиера на „Најкратки драми на светот“ во МНТ, Снежана Конеска Руси заминува во пензија

Македонскиот народен театар вечер на Малата сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев, според истоимената збирка...

Македонија 25.11.19 | 00:05

Дурловски: Северџанистане, земјо свртена наопачки!

Барок VS брутализам, горчливо констатира оперскиот пејач Игор Дурловски, под видеото на кое навивачката група „Шверцери“ „културно прославува“ 30 години постоење...

Македонија 24.11.19 | 23:50

Кој пушти дивјаци во МНТ: Директорката Угриновска и министерот Исмаили мора да понесат одговорност веднаш!

Директорката на Македонскиот народен театар, пред сè, а потоа и министерот за култура, треба и мора веднаш да сносат одговорност за скандалот што се случи во петокот...

Македонија 24.11.19 | 23:28

Николоски повикува на оставки поради скандалот со „Шверцери“: Тоа е разликата-некој гради, некој уништува!

Оставка од директорката на Македонскиот народен театар, министерот за култура и одговорност од Зоран Заев, премиерот во заминување, побара вечерва потпретседателот...

Култура 24.11.19 | 23:13

Сквернавење на МНТ: „Шверцери“ како од синџир пуштени „прославуваа“ со дивеење и скокање во новиот театар

Министерството за култура дозволи во петокот навечер во Македонскиот народен театар навивачите на Шкупи да прослават 30 години постоење. „Шверцерите“ останаа доследни...