Ознака: МНТ
Култура 24.04.19 | 10:35

Хит-мејкерот Синиша Евтимов ја подготвува комедијата „ТикТак“ во МНТ за публика над 18 години

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC (Trastorno Obsesivo Compulsivo...

Култура 16.04.19 | 10:58

МНТ ја подготвува „Макбет“, премиерата ќе биде во мај

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот...

Култура 12.04.19 | 13:43

„Ноќ на боговите“ гостува на сцената во МНТ на 10 мај

Претставата „Ноќ на боговите“ е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде одиграна на 10-ти мај со почеток...

Култура 03.04.19 | 14:35

Милица Стојанова за роденденот на МНТ: Не смее да не се дојде во театар, особено во ваква ситуација

Со изложбата „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ во која се опфатени авторите од различни генерации чии дела биле изведени на сцената на МНТ,...

Култура 03.04.19 | 10:57

МНТ одбележува 74 години постоење

Македонскиот народен театар денеска со изложба ќе одбележи 74 години постоење. Изложбата е насловена „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ и ќе...

Култура 01.04.19 | 12:16

74 години од првата премиера во МНТ: Изложба „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на 03 април во 12 часот, во фоајето на театарот, ќе биде отворена изложбата „Од...

Култура 29.03.19 | 10:53

МНТ подготвува изложба „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ за роденденот на трети април

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на трети април во 12 часот, во фоајето на театарот, ќе биде отворена изложбата...

Македонија 04.03.19 | 15:44

„МТВ“ и „МНТ“ за Гугл веќе се „СМРТ“ И „СМНТ“

Македонската Радио Телевизија стана Северна Македонска Радио телевизија, а Македонскиот Народен Театар, Северно Македонски Народен театар. – Засега само на мапите...

Култура 28.02.19 | 11:46

Мјузиклот „Зона Замфирова“ на Театарот Теразије од Белград в недела во МНТ

Мјузиклот “Зона Замфирова“ во изведба на ансамблот на Театарот на Теразије од Белград, на 3 март во 19 часот ќе биде одигран на сцената на Македонскиот народен театар. Мјузиклот...

Култура 26.02.19 | 18:45

Весна Петрушевска слави јубилеј 25 години во брак со МНТ: Тој е мојот идеален партнер!

На 13 март македонската актерка Весна Петрушевска ќе го прослави јубилејот кој таа го нарекува 25 години во брак со Македонскиот народен театар (МНТ). По повод јубилејот...

Култура 11.02.19 | 10:27

Танцовиот театар од Кина со „Будење“ утре гостува на сцената на МНТ

“Будење“ е насловот на модерниот танц што ќе гостува на 12 февруари, со почеток од 20 часот, во Македонскиот народен театар, а во изведба на „Гуангдонг Сонг &амп;Амп...

Култура 01.02.19 | 13:09

Во МНТ гостува Српско народно позориште од Нови Сад со „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“ на Дејан Дуковски

На големата сцена на Македонскиот народен театар на 18 февруари ќе гостува Српско народно позориште од Нови Сад со претставата „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“, поставена...

Култура 19.12.18 | 15:20

Премиерно прикажана „Галеб“ на сцената на МНТ

Синоќа, на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) премиерно беше прикажна „Галеб“ од Антон П. Чехов, а во режија на Нина Николиќ. Ова е трето поставување...

Култура 18.12.18 | 12:18

Нина Николиќ, режисерка на „Галеб“: Ништо не се променило од пред 120 години кога Чехов го напишал текстот

Вечерва на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ) во 20 часот ќе се одржи премиерата на  претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Станува...

Култура 14.12.18 | 14:15

Светскиот класик „Галеб“ третпат на сцената на МНТ, овојпат во режија на Нина Николиќ

Македонски народен театар со особено задоволство ја најавува премиерата на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Премиерата на претставата ќе...