Ознака: млеко
Здравје 08.12.22 | 20:28

Зошто е добро да се напиете чаша млеко пред спиење?

Чаша млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, да спиете мирно без да се будите среде ноќ, па дури и да го забрзате слабеењето! Еве зошто е добро да пиете млеко...

Здравје 22.11.22 | 08:43

Д-р Пановски: Нема голема опасност од афлатоксинот во млечните производи

Нема опасност од поголемата концентрација на афлатоксинот во млекото. Тој токсин секогаш го има во мали концентрации, но треба многу, многу да се конзумира, за да се...

Свет 20.11.22 | 17:14

Италијанската Влада сака да го укине ДДВ-то за леб, млеко и тестенини за една година

Новиот буџет на десничарската италијанска влада на Џорџа Мелони ќе изнесува 30 милијарди евра и ќе биде насочен кон ограничување на цените на енергијата. Во италијанскиот...

Економија 07.11.22 | 16:33

Од пазарот се повлекуваат 20 тони небезбедно млеко „МИЛКАНО“

Од малопродажба се повлекуваат 20 тони УХТ трајно млеко „МИЛКАНО“ 3,2 отсто, увезено од БиХ, поради утврдено присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволените количини...

Економија 07.11.22 | 10:22

Ланец маркети повлекува млеко од продажба во Македонија: Ако сте го купиле, вратете го, парите ќе ви бидат рефундирани

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги информира потрошувачите дека се отповикува производот УХТ ТРАЈНО МЛЕКО, МИЛКАНО 3,2%, поради присуство на присуство на афлатоксин...

Македонија 06.11.22 | 22:33

Повлечено млеко од продажба поради присуство на токсини – ако сте купиле вратете го во маркет

Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува небезбедениот производ УХТ ТРАЈНО МЛЕКО, МИЛКАНО 3,2%, поради присуство на присуство...

Економија 04.11.22 | 23:00

Бектеши: Очекувам млекото веднаш да поевтини

Во делот на млекото и млечните производи очекувам веднаш да има намалување на цените, посебно сега со новиот Закон за заштита на потрошувачите, информира вечерва министерот...

Економија 13.10.22 | 14:22

Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има, ветува Николовски

Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Имаме план и граѓаните не треба да бидат загрижени,...

Економија 06.10.22 | 18:59

Ограничени маржите за млечните производи

Владата на 87. седница донесе Одлука за дополнување на Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки со што, по предлог на Министерството за економија, се...

Балкан 30.09.22 | 14:16

Забраната за извоз на млеко и млечни прозиводи од Србија не важи за Македонија и Албанија

Владата на Република Србија на денешната седница донесе повеќе изменети прописи и одлуки, чија важност истекува на 31 октомври, меѓу кои е и Одлуката за привремена забрана...

Балкан 30.09.22 | 09:52

Владата на Србија ги „одмрзна“ цените на млекото: Нови цени на шеќерот и пилешкото

Владата на Србија на денешната седница ја „одмрзна“ цената на млекото УХТ со 2,8 отсто млечна маст, која до денеска беше ограничена на 128,99 динари. Со новата уредба за...

Економија 18.09.22 | 18:36

Од утре се очекува ново поскапување на млечните производи

Од утре поскапуваат дел од млечните производи, а за ова предупредување добиле дел од трговците. Според информациите на Телма дел и од млекопроизводителите потврдиле...

Економија 16.09.22 | 21:56

Снабдете се со по некое литро: Млекото од понеделник ќе поскапи

Поскапуваат дел од млечните производи од следната недела. Вакво предупредување добиле дел од трговците. Дел од млекопроизводителите за Телма потврдија дека од понеделник...

Балкан 14.09.22 | 12:18

Жители на Врање купуваат млеко во Македонија

Недостигот на млеко последниве денови во Србија ги натера жителите на Врање уште еднаш да ја искористат близината на граничниот премин со Македонија, па некои,...

Економија 10.09.22 | 18:41

Николовски: Обезбедени се резерви на млеко, брашно и зејтин

Брашното, зејтинот и млекото нема да недостигаат на ниту еден граѓанин во државата и покрај кризата и поскапувањето на цените на прехранбените производи – уверува...

Балкан 06.09.22 | 13:46

Србија донесе забрана за извоз на млеко, Македонија и Албанија изземени од одлуката

Владата на Србија продолжува со целосна будност да ја следи состојбата и ќе обезбеди доволни количини млеко за потребите на граѓаните. Владата на Република Србија на...

Економија 30.08.22 | 21:15

Влада: Се укинува царинската стапка од 20 отсто за млеко и павлака

Со цел да се намали растот на цените, Владата денеска донесе одлука за времено укинување, (до 31.12.2022 година), на царинската стапка од 20 проценти за млеко и павлака, некoнцентрирани...

Здравје 14.08.22 | 17:59

Оваа група луѓе не смее да пие млеко

Нутриционистите главно се сложни во тврдењето дека со наголемување на возраста, треба да се намали консумацијата на млекото, а особено постарите лица треба целосно...

Кујнски тефтер 16.05.22 | 18:47

Инфлација: Во германските кафулиња се доплаќа шеќер и млеко во кафето!

Во Германија инфлацијата е на високо ниво, па домаќинствата се борат против скапиот бензин, дизелот, струјата и зголемените животни трошоци. Попустите и супермаркетите...

Економија 23.12.21 | 14:52

Исплатени субвенциите за трета фаза произведено и предадено млеко

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) на сметките на 6.469 субјекти исплати 220.265.958,00 денари за трета фаза произведено и предадено...