Ознака: младенци
Калеидоскоп 02.01.20 | 15:45

Слатка одмазда: Младоженецот на свадбата пушти порно од невестата со негов роднина

На социјалните мрежи се појави видео од една свадба во Велика Британија. На почетокот кога гостите почнале да пристигнуваат на бимот во салата се прикажало видео од...

Калеидоскоп 09.11.19 | 18:51

Младенци барале однапред пари за свадбата од гостите и откако добиле ја откажале венчавката

За некои младенци свадбите станаа повод за добра заработка. Се бараат пари во плик, грепки место цвеќиња, посебни подароци.Но, ова што го направиле свадбен пар од САД...

Калеидоскоп 04.07.19 | 09:33

Нè делеа ограда и вера, но љубовта победи: Свадбената фотографија која го покори регионот

Тој се вика Инас и учеше во мешаното средно училиште во Травник, БиХ, со настава по босански план и програма. Таа се вика Ела и го посетуваше Католичкиот школски центар...

Калеидоскоп 02.05.19 | 11:11

Младенците не сакале да се откажат од своите презимиња, па настанал хаос

Традицијата невестата да го зема презимето од младоженецот и да се откаже од своето, не поминала на венчавката во малото гратче Богатиќ во Србија. Токму тоа довело до...

Калеидоскоп 22.03.19 | 10:51

Нека догорат свеќите, еве што велат обичаите за младенци

Младенци – еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале...

Калеидоскоп 21.03.19 | 17:49

Младенци – напијте се 40 чаши ракија и насадете 40 корења во нивата

Утре православните верници го слават Свети 40 маченици во Севастија (Младенци) Празник на младоста и љубовта Празникот на пролетта 22 март (9 март, стар стил) младите го...

Калеидоскоп 20.03.19 | 18:59

Ни доаѓаат Младенци: Еве што треба да направите со свеќите од венчавката

Празникот на пролетта- 22 март, младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден, Светата православна црква го празнува...

Сервиси 19.03.19 | 17:20

Ако сте младенци, во петок разбудете се пред зори

Во македонската традиција се врзани многу обичаи за 22 март, денот кога се слави Младенци. Младенци слават сопружниците во првата година од брак, оние кои се венчале после...