Ознака: митровден
Сервиси 08.11.20 | 08:25

Денеска е Свети великомаченик Димитриј: Oбичаи и верувања за Митровден

Денеска е празник на заштитникот на градот Солун и почеток на зимската половина од годината Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина,...

Калеидоскоп 06.11.20 | 20:53

Утре е Митровденска Задушница: Што треба да се направи на овој ден

Во црквите, овој ден отсекогаш бил одбележуван со света Литургија и панихида, на која свештеникот истура вино над житото, а по завршувањето на службата се посетуваат...

Калеидоскоп 08.11.19 | 08:39

Топлото време од Петковден до Митровден се вика Бабино лето: Ако се заплеткавте во пајакова мрежа…

Ако вчера случајно се заплеткавте во мрежа од пајак не се грижете, тоа не е лош знак… Топлото и убавото време од Петковден до Митровден (Од Света Петка до Свети Димитрија)...

Сервиси 07.11.19 | 19:41

Утре е Митровден: Ако врне дожд, еве каква зима нѐ очекува

Утре, на 8-ми ноември, православната црква и нејзините верници го прославуваат празникот посветен на Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден....

Сервиси 05.11.19 | 10:48

Доаѓа голем и тежок празник, во очи Митровден не одете на гости

Православната црква во петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден...

Калеидоскоп 02.11.19 | 19:47

Наближува Митровден, ако не сте дома на овој ден, цела година ќе…

Православната црква следниот петок го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден...

Калеидоскоп 06.05.19 | 09:10

„Дојде ли Ѓурѓовден, чекај си Митровден”: Ако се измиете со оваа вода денеска…

Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто Именден празнуваат: Ѓорѓија, Ѓуро, Ѓурѓа, Ѓоре, Ганка, Ганчо, Гинка, Ѓурѓица и др. Големиот црковен и народен...