Ознака: мито
Црна хроника 01.06.22 | 13:35

Државјанин на Македонија се обидел да подмити косовски полицаец со пет евра

 Државјанин на Република Македонија е приведен од страна на косовската полиција, поради обид да поткупи со пет евра полицаец кој му ги прегледувал патните исправи,...

Македонија 13.04.22 | 22:43

Му даде беса на неговата икона Заев, па падна за 120 евра мито

На социјалните мрежи беше споделен моментот каде што цариникот-митаџија на еден од митинзите на СДСМ му вели на Заев дека е нивна икона, и му дава беса дека ќе победат.

Црна хроника 13.04.22 | 17:34

Кривични пријави и суспензија за полицајците кои земале мито на Блаце

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното обвинителство против полициските службеници Е.Ш. и З.Р. ќе поднесе кривична...

Македонија 13.04.22 | 16:20

Мисајловски: Молк наместо одговорност октако луѓе блиски до СДСМ се фатени како земаат мито на царина

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“ беше во посета на oпштина Ранковце каде...

Македонија 13.04.22 | 11:49

Уапсениот началник за Заев велеше дека е негова икона

Е.Ш од Скопје, началник на смена на преминот меѓу Макеоднија и Косово кој беше фатен како прима мито е симпатизер на СДСМ. На социјалните мрежи можат да се најдат негови...

Црна хроника 13.04.22 | 09:56

Уапсен е начаникот кој барал мито од превозниците на македонско-косовската граница

Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши, за ТВ21 потврдува дека е уапсен началникот на смената на граничниот премин Блаце, кој со скриена камера е фатен како...

Македонија 13.04.22 | 01:01

Македонски граничар за 120 евра мито пропушта шест албански државјани – го снимија камерите на албанска телевизија

Скандал го тресе македонскиот државен апарат откако албанската телевизија Клан со своите камери успеа да улови како македонски цариници земаат мито од телевизиската...

Балкан 08.04.22 | 08:40

Бугарски полицаец му удри шлаканица на турски камионџија бидејќи не му дал десет евра мито за кафе и супа

Турски камионџија тврди дека бугарски полицаец му удрил шлаканица, зашто не сакал да му даде рушвет од 10 евра, „колку за супа и кафе“! Веста доаѓа од туртски медиуми,...

Црна хроника 24.09.21 | 11:56

Притвор за лекарката од Куманово фатена со мито

Очната лекарка од Куманово, која е осомничена за примање на мито, ќе оди во 8-дневен притвор. Обвинителството побара, а судот во Куманово и ја одреди мерката. Основното...

Македонија 29.07.21 | 11:04

До кога Џолев ќе чека да ги пријави граѓаните кои му нуделе мито?

Минаа две недели а претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев молчи и не ги пријавува граѓаните кои му нуделе мити. За жал никој не поведе ниту постапка против овој функционер ...

Македонија 21.07.21 | 12:39

Џолев сѐ уште не поднел пријава за тоа што му нуделе мито

Државниот Јавен обвинител Љубомир Јовески денеска откри дека претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев се уште нема  поднесено  кривична пријава дека му нуделе мито. Јас...

Балкан 15.06.21 | 08:56

Петтина од граѓаните во Бугарија, Романија, Унгарија и Литванија плаќале мито за пристап до здравствена заштита за време на пандемијата

Речиси третина од граѓаните на ЕУ се потпирале на лични врски за пристап до здравствена заштита за време на кризата со Ковид-19, а околу петтина од граѓаните во Бугарија,...

Економија 29.04.21 | 14:24

Македонија треба да врати 1.2 милиони евра во ИПА фондовите, поради митото на секретарот Јахија од 38.000 евра

Македонија ќе треба да ги врати парите доделени од Европската унија преку ИПА фондовите, поради злоупотреба. Како што пренесува „Сакам да кажам“, заврши истрагата...

Црна хроника 17.03.21 | 11:03

Набије Заимовска пет пати паѓала на возачки испит бидејќи не давала мито

Ако во редовна постапка добивањето на дозвола за категоријата Б чини близу 500 евра, кандидатите плаќаат уште по стотици евра за неколкукратното полагање на градското...

Црна хроника 05.03.21 | 13:20

Медицинска сестра зела 300 евра од пациент, 150 задржала за себе, а останатите ги дала на докторите, кои ја пријавиле

Од Обвинителство информираат дека поднеле Обвинителен предлог за медицинска сестра за мито, односно за кривичното дело – Примање награда за противзаконито влијание...

Црна хроника 09.02.21 | 18:48

Штом Спасовски се фали, мора да е лага: Еве колку е суспендирана полицајката што зела мито

Министерот за внатрешни работи Оливер Сапсовски на Фејсбук вчера пренесе само една вест од билтенот на МВР – онаа дека двајца полициски службеници се суспендирани...

Фудбал 30.10.20 | 14:33

Претседателот на ПСЖ ослободен од обвинението за случајот корупција во ФИФА

Катарскиот бизнисмен Насер Ал-Келаифи е ослободен од обвиненијата за „тешка кривична злоупотреба“ во петокот во случај за примање мито, во кој беше вклучен и поранешниот...

Балкан 10.10.20 | 09:04

Како падна српската помошник-министерка уапсена за примање мито: Пари во бел плик, средба во кафуле…

Српските медиуми објавија детали за акцијата за апсење на помошник-министерката за земјоделство на Србија, Дарија Јањиќ Нишавиќ, која заврши во притвор под сомнение...

Црна хроника 07.07.20 | 22:15

Кај службенички во Царина пронајдени пари за кои немале оправдување за потекло

Денеска при проверка на царинската управа на контрола кај две царински службенички констатирана е поголема сума на пари (Од 15-20 000 евра), за кои немале оправдување за...

Македонија 28.06.20 | 12:04

Доказ: Рашковски и Заев донеле Одлука за продажба на ШИК Јелак во Тетово, за што Дака тврди дека дал мито од 300.000 евра

После аудио бомбата во која контроверзниот српско-црногорски бизнисмен Миодраг Давидовиќ ДАКА тврди дека исплатил 300 илјади евра на генералниот секретар на Владата...