Ознака: митко сандев
Македонија 15.07.21 | 14:42

Може да добијат најмногу 6.000 денари месечно: Слаб интерес за судски поротници

Слаб е интересот за судски поротници, вели претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев.Тој на денешниот брифинг со новинарите вели дека во моментов имаат само 54 активни...

Македонија 14.07.21 | 14:28

Пропаѓаат седум предмети од СЈО

Членовите на Судскиот совет на денешната седница го разрешиле судскиот поротник Митко Сандев за кого ВМРО-ДПМНЕ обвинуваше дека работел, иако ги исполнувал условите...

Македонија 07.07.21 | 14:44

Судот ја одложи одлуката за вештакот во случајот „Топлик“

Иако се очекуваше денеска да има одлука дали вештакот Илија Тунџев може да го презентира своето вештачење во случајот тоа не се случи. Иако тој денеска се појави во судот,...

Македонија 07.07.21 | 11:28

Случај „Топлик“: Судскиот совет побара од Џолев да го разреши поротникот Сандев

Денеска во Кривичниот суд се одржа рочиште за случајот „Топлик“. Иако беше предвидено вештакот Борис Тунџев да го презентира своето вештачење на барање на одбраната...

Македонија 02.07.21 | 10:48

Одбраната во случајот „Топлик“ побара изземање на поротникот Митко Сандев

Одбраната во случајот „Топлик“ на денешното рочиште побара изземање на поротникот Митко Сандев. Одбраната наведува дека кај овој поротник има конфкит на интереси...

Македонија 25.06.21 | 12:49

Димовски: Поротникот Сандев треба самиот да поднесе оставка, во спротивно се соочува со лична кривична одговорност

Судијата поротник Митко Сандев треба самиот да поднесе оставка, во спротивно се соочува со лична кривична одговорност, коментира новинарот Саше Димовски за случајот...

Македонија 17.06.21 | 13:35

Мицкоски: Поротникот Сандев треба да оди во пензија, тоа е судската пракса

„Само наивен човек може да верува дека Кацарска стигна таму каде што стигна за тоа што е квалитетен судија. А, јас сум се само не сум наивен човек. И исто така може само...

Македонија 14.06.21 | 13:09

Арсовски: Антикорупциска да се изјасни дали има судир на интереси во случајот Митко Сандев – член на партија и судија поротник

Денеска ние како ВМРО-ДПМНЕ, јас како Димче Арсовски доставивме барање до Антикорупциската комисија барање за мислење дали има судир на интереси кај судијата поротник...

Македонија 11.06.21 | 14:53

Арсовски: Џолев има рок до вторник да поднесе иницијатива за разрешување на Сандев

Иван Џолев 5 ден по ред молчи за противзаконското делување и постапување на поротникот Митко Сандев, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Митко Сандев има...

Македонија 09.06.21 | 12:34

Арсовски: Џолев ги крши законите, Митко Сандев веднаш да биде заменет со друг судија-поротник инаку следува кривична одговорност

На портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска пред Судот не му беше дозволено до крај да ја каже причината за барањето за изземањето на Митко Сандев од случаите...

Македонија 08.06.21 | 13:56

Илиевски: Дали судијата-поротник не го знае законот или свесно прави кривично дело?

Дали судијата-поротник не го знае законот или свесно прави кривично дело, прашува Богдан Илиевски во случајот со Митко Сандев чие одење во пензија се одложува, како...

Македонија 08.06.21 | 12:51

Заев наредува, Џолев спроведува: Насила се држи судија поротник поради случаите против ВМРО-ДПМНЕ

Самоволието во правосудните органи на Зоран Заев и неговиот пулен во Судот, претседателот на Судот, Иван Џолев, деновиве може да се види уште еднаш на дело како тоа изгледа,...

Македонија 07.06.21 | 20:09

Митко Сандев, судијата поротник во случите „Талир“, се крие зад шефот на Кривичен суд

Судијата поротник во случаите „Талир 1“ и „Талир 2“, Митко Сандев, поради кои е замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ, одби за „Нетпрес“ да одоговори на прашањата по темата...

Македонија 07.06.21 | 16:57

Запомнете го името на Митко Сандев, судија поротник кој денеска му служи како алатка на Судот, а директно и на Заев

Претседателот на ВРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за судските предмети „Талир 1“ и „Талир 2“ денеска изјави дека се работи за тотално незаконски случаи, се со цел за да...

Македонија 07.06.21 | 14:23

Власта врши притисок врз судијата поротник во Талир да не оди во пензија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откри дека власта врши притисок врз Митко Сандев, судија-поротник во случајот Талир. Сандев надвор од својата волја и со притисок...

Македонија 04.06.21 | 17:37

Илиевски: Дали судија поротник смее да членува во политичка партија и нејзините тела?

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил упати прашање. Прашање до правници: дали судија поротник смее да членува во политичка партија и нејзините тела?