Ознака: мировни преговори
Свет 28.02.23 | 12:07

Кремљ: Сè уште сме отворени за преговори за крај на војната, но со главен услов

Откако Кина го објави својот „мировен план“ од 12 точки во кој се повикува на примирје, Русија го повтори својот став за тоа како може да се стави крај на војната. Кремљ...

Свет 25.02.23 | 10:50

„Волстрит џурнал“: Најголемите европски земји од НАТО ја охрабруваат Украина за мировни преговори со Русија

Најголемите европски земји на НАТО ја охрабруваат Украина да размисли за мировни преговори со Русија, пишува „Волстрит џурнал“. Германија, Франција и Велика Британија...

Свет 03.12.22 | 12:21

Британскиот шеф на дипломатијата: Путин може да ги искористи мировните преговори за да обучи повеќе војници и да произведе повеќе муниција

Шефот на британската дипломатија, Џејмс Клеверли, во интервју за Телеграф предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи мировните преговори...

Свет 07.05.22 | 11:53

Враќање на ситуацијата од 23 февруари е условот на Украина за мировен договор со Русија:

Секој мировен договор со Русија ќе зависи од повлекувањето на руските сили на нивните позиции пред инвазијата, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето...

Свет 06.04.22 | 17:24

Чавушоглу: Очекуваме нови мировни преговори меѓу Русија и Украина

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека и покрај тешката ситуација очекува нови преговори меѓу Русија и Украина во наредниот период,...

Свет 27.02.22 | 16:29

Зеленски: Украина се согласи на мировни разговори со Русија во Белорусија

Украина се согласи да ги почне мировните преговори со Русија, при што делегациите од двете земја ќе се сретнат на украинско-белоруската граница, соопшти денеска канцеларијата...