Ознака: Мирослав Мика Алексиќ
Балкан 22.04.21 | 09:53

Поднесено обвинение против Мика Алексиќ, му се заканува казна затвор од 15 години

Вишото јавно обвинителство во Белград поднесе обвинение против 68-годишниот професор по глума Мирослав Мика Алексиќ поради сомнение за сексуално злоставување на седум...

Балкан 23.01.21 | 09:51

Валканата одбрана на професорот: Што се крие зад фотографијата на која Милена се смее покрај Мика

Адвокатот Зоран Јаковљевиќ од одбраната на режисерот Мирослав Мика Алексиќ (68), осомничен за сексуално злоставување и вознемирување на актерките Милена Радуловиќ (26),...

Балкан 22.01.21 | 11:29

Срамна закана на адвокатот на Алексиќ: Ќе доставам материјали, па ќе видите како среќно се смее некој што е злоставуван

Ако продолжи медиумската хајка и линчувањето на мојот клиент, ќе бида принуден да доставам „некои материјали“, се закани адвокатот на српскиот режисер и професор...

Балкан 20.01.21 | 19:40

Пет часа траеше сослушувањето на Радуловиќ: На моменти беше навистина тешко

Во Вишото обвинителство во Белград повеќе од пет часа актерката Милена Радуловиќ даваше изјава за случајот против професорот по глума Мирослав Мика Алексиќ, осомничен...

Балкан 19.01.21 | 18:51

Кратко и јасно: Првпат во јавност се огласи сопругата на Алексиќ

По апсењето на режисерот Мирослав Мика Алексиќ, под сомнение дека сексуално злоупотребувал и вознемирувал ученички во неговата школа за глума, првпат во јавноста се...

Балкан 18.01.21 | 21:33

Судот му определи притвор на Мирослав Мика Алексиќ

Судот во Србија му определи притвор на српскиот режисер, сценарист и учител по глума Мирослав Мика Алексиќ кој попладнево беше сослушан пред Вишото јавно обвинителство....

Филм 18.01.21 | 19:36

Судот му одреди притвор на Мирослав Мика Алексиќ

Српски Блиц дознава дека на професорот Мика Алексиќ му е одреден притвор. Порталот кој ексклузивно го објави сведоштовото на српската актерка Милена Радуловиќ, која...

Естрада 18.01.21 | 13:28

Весна Бејби Петрушевска со емотивна поддршка за Милена Радуловиќ: Приказната е монструозна и со длабоки последици

Скандалот во Србија во кој младата актерка Милена Радуловиќ (26) објави дека била силувана од сопственик на угледно училиште за глума, Мирослав Мика Алексиќ, нешто што...

Филм 17.01.21 | 17:02

Бранислав Лечиќ на страната на жртвите наместо на колегата од факултет: Храбри жени, ја имате мојата поддршка!

Освен актерката Милена Радуловиќ, која во исповед за Блис го обвинува српскиот педагог Мирослав Мика Алексиќ за силување, и неколку други девојки, од кои некои малолетни,...

Балкан 17.01.21 | 08:50

Приведен познатиот српски учител по глума Мирослав Мика Алексиќ, ученички го обвинуваат за силување

Мирослав Мика Алексиќ, познатиот српски режисер, сценарист и учител по глума синоќа бил уапсен во Белград бидејќи ученички од неговата школа го обвинуваат за силување...