Ознака: Мирослав Лајчак
Балкан 29.02.20 | 20:50

Тачи не го сака Лајчак за посредник меѓу Белград и Приштина

 Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод најавите дека Европската унија ќе го именува словачкиот дипломат Мирослав Лајчак за свој посредник во дијалогот меѓу...

Балкан 28.02.20 | 09:27

Вархеји потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

 Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за првпат отворено потврди дека поранешниот словачки министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, ќе биде назначен...

Свет 17.01.20 | 09:46

Лајчак: Следните месеци клучни за односите на ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите од Западен Балкан, при тоа предупредувајќи...

Свет 16.12.19 | 12:30

Лајчак: Климатските промени најголем предизвик за младите генерации

Климатските промени се едни од најголемите предизвици со кои ќе се соочат сегашните млади генерации, изјави словачкиот министер за надворешни работи и европски прашања...

Македонија 19.06.19 | 13:37

Пендаровски-Лајчак: ЕУ ќе го исполни ветеното

Македонија високо ја цени силната заложба и конкретната поддршка од Словачка за добивање датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, истакна претседателот на...

Македонија 19.06.19 | 13:31

Лајчак: Ниту една земја не рекла не за преговорите со Македонија

Ниту една земја не рекла не за преговорите со Македонија и Европската унија на вчерашниот министерски состанок во Луксембург, вели министерот за надворешни...

Македонија 19.06.19 | 13:00

Лајчак: Одлуката за Македонија ја очекувам во октомври

Немате причина да се чувствувате разочарано. Одлуката на Советот за општи работи на состанокот во Ликсебург за почеток на пристапните преговори е одложена од технички...

Македонија 18.06.19 | 10:27

Претседавачот на ОБСЕ, шефот на словачката дипломатија Лајчак во посета на земјава

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак денеска и утре престојува во посета на Македонија. За...

Свет 07.12.18 | 12:00

Лајчак ја повлече оставката и останува министер за надворешни работи на Словачка

Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак ја повлече својата оставка и останува на функцијата, соопшти Министерството на својата веб страница. Тој поднесе...