Ознака: Мирослав Лајчак
Свет 18.07.22 | 14:20

Продолжен за две години мандатот на Мирослав Лајчак

Советот на Европската унија денеска усвои одлука за продолжување на мандатот на специјалниот претставник за дијалогот Белград – Приштина, и други отворени прашања...

Балкан 26.06.22 | 15:00

Лајчак од утре во тридневна посета на Косово: Закажани средби со Курти и српски претставници

Специјалниот претставник на Европската Унија за диалогот меѓу Косово и Србија и други регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак ќе допатува утре, 27 јуни,...

Свет 31.05.22 | 14:23

Лајчак: Албанија напредува, Македонија и Србија се борат, Црна Гора нема напредок

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан Мирослав Лајчак изјави дека Црна Гора е најнапредна на нејзиниот европски пат, но дека процесот некако е запрен бидејќи...

Македонија 11.05.22 | 21:43

Ковачевски-Лајчак: Војната во Украина налага итна интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во рамките на неговата денешна посета на Брисел, оствари средба со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав...

Балкан 05.05.22 | 08:20

Курти: Руската агресија врз Украина ги зголеми несогласувањата меѓу Косово и Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Берлин разговараше за продолжување на бриселскиот дијалог со премиерот на Косово, Албин Курти и специјалниот претставник...

Балкан 01.02.22 | 09:15

Ескобар и Лајчак во Косово го поттикнуваат дијалогот со Србија

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар и посредникот на Европската Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак допатуваа во Приштина,...

Балкан 17.12.21 | 19:27

Лајчак: Најнепосреден предизвик на Балканот е Скопје и Тирана да почнат преговори со ЕУ

Кога станува збор за регионот на Западен Балкан, гледам четири предизвици. Најнепосреден е Македонија и Албанија што поскоро да ги почнат пристапните преговори со ЕУ....

Балкан 29.09.21 | 14:11

Лајчак на одделни средби и разговори со претставниците на Србија и на Косово

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, соопшти дека Европската Унија почнала преговори со претставници на Србија и на Косово, со цел решавање...

Балкан 28.05.21 | 12:53

Западот со засилена дипломатска активност на Косово: Палмер и Лајчак идната недела во Приштина

Заменикот помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави, Метју Палмер идната недела се очекува да допатува во официјална посета на Косово. Информацијата...

Македонија 09.05.21 | 21:05

Заев – Лајчак: Скопје го изработи својот дел од обврските, време е Брисел да испорача

Македонија го одработи својот дел од обврските. Време е ЕУ да испорача, без одложување, бидејќи секоја поинаква одлука ќе го наруши кредибилитетот на ЕУ пред целиот...

Балкан 27.04.21 | 11:16

Пендаровски во Брисел се сретна со Лајчак кој е одговорен за дијалгот Белград-Приштина

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средби со комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји и со специјалниот...

Балкан 18.02.21 | 10:49

Лајчак со порака до Црна Гора: Мора сериозно да ги сфатите предупредувањата од ЕУ

По одложувањето на дебатата за усвојување на судските закони, на што се спротивстави партијата Демократски фронт, кој е дел од владејачката коалиција, специјалниот...

Македонија 08.10.20 | 12:33

Средба на Пендаровски со Мирослав Лајчак

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Глобалниот безбедносен форум „ГЛОБСЕК 2020“, во Братислава се сретна со Мирослав Лајчак, специјалниот претставник...

Вести 17.06.20 | 17:33

Тачи го дезинфицираше кабинетот по посетата на Лајчак

Мирослав Лајчак, спрецијалниот претставник на ЕУ за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, од синоќа престојува во Косово каде, меѓу останатото, се сретна со претседателот...

Вести 15.06.20 | 13:17

Тачи: Лајчак мора да разбере дека Косово е независно

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не знае ништо за распоредот на состаноците на специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак кој денеска пристигнува...

Балкан 29.02.20 | 20:50

Тачи не го сака Лајчак за посредник меѓу Белград и Приштина

 Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод најавите дека Европската унија ќе го именува словачкиот дипломат Мирослав Лајчак за свој посредник во дијалогот меѓу...

Балкан 28.02.20 | 09:27

Вархеји потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

 Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за првпат отворено потврди дека поранешниот словачки министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, ќе биде назначен...

Свет 17.01.20 | 09:46

Лајчак: Следните месеци клучни за односите на ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите од Западен Балкан, при тоа предупредувајќи...

Свет 16.12.19 | 12:30

Лајчак: Климатските промени најголем предизвик за младите генерации

Климатските промени се едни од најголемите предизвици со кои ќе се соочат сегашните млади генерации, изјави словачкиот министер за надворешни работи и европски прашања...

Македонија 19.06.19 | 13:37

Пендаровски-Лајчак: ЕУ ќе го исполни ветеното

Македонија високо ја цени силната заложба и конкретната поддршка од Словачка за добивање датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, истакна претседателот на...