Ознака: Мира Фурлан
Култура 29.01.21 | 08:21

„Киненова“: Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски – Упа беа луѓе со кои мечтаевме заедно за уметноста

„Киненова“ е она што ги поврза и двајцата уметници кои ненајдено и неочекувано починаа – Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа дел токму од првото издание на „Киненова“...

Вести 23.01.21 | 12:35

Потресно писмо на Мира Фурлан од 1991 година: Им благодарам на патриотите кои ми ветуваат масакр на српски начин

Мира Фурлан почина на 65-годишна возраст, а странските медиуми наведуваат дека таа некое време се борела против Западнонилскиот вирус. Актерката е родена во Хрватска...

Здравје 22.01.21 | 18:34

Каква болест е вирусот од Западен Нил од кој почина актерката Мила Фурлан

Хрватската актерка Мира Фурлан која почина во САД подолго време болувала од вирусот на Западен Нил. Го пренесуваат комарци на неимуни тела и тоа во летни и есенски денови....

Филм 22.01.21 | 14:59

Раде Шербеџија за починатата Мира Фурлан: Голема глумица и вистинска хероина, ранлива, а силна

Хрватскиот актер и режисер, Раде Шербеџија, се огласи за смртта на легендарната филмска и театарска актерка, Мира Фурлан, која почина на 65-годишна возраст. Шербеџија...

Филм 22.01.21 | 09:59

Поради него ја протераа од Хрватска: Ова е сопругот на Мира Фурлан

Актерката Мира Фурлан почина во 66 година од животот, а зад себе остави бројни улоги, како и сопругот Горан и синот Марко. Нејзиниот живот бил многу бурен, а 1986 година го...

Филм 22.01.21 | 09:39

Не се плашам, таму наскоро одам: Последната порака на починатата југословенска актерка ќе ве расплаче

Светот го обиколи веста за смртта на југословенската актерка Мира Фурлан. Таа почина на 65 години во САД. На нејзиниот Твитер профил стои напишано: Ги гледам ѕвездите....

Калеидоскоп 22.01.21 | 09:33

Мира Фурлан боледувала од западнонилска треска

Легендарната актерка Мира Фурлан, која почина на 65 години во средата боледувала од западнонилска треска, објавуваат хрватските медиуми. Поради тешката болест, последните...

Култура 22.01.21 | 08:33

Почина Мира Фурлан, доајенка на југословенското глумиште

Познатата филмска и театарска актерка Мира Фурлан почина на 65-годишна возраст, објавено е на нејзиниот профил на Твитер. Таа починала во средата, 20 јануари, но информацијата...