Ознака: Миодраг Давидовиќ Дака
Македонија 09.10.20 | 12:23

[ДОКУМЕНТИ] Со пари од Панама и партнери со латински имиња, Дака инвестира во Тетово

Во вчерашната емисија „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски објавуви ексклузивни документи кои покажуваат дека со пари...

Македонија 29.09.20 | 13:26

Николоски: Заев ја призна големата афера со Дака еден месец откако ја обелоденив

После еден месец откако ја објавив големата афера Заев призна!, пишува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, за вчерашното интервју во кое сегашниот...

Македонија 29.09.20 | 11:23

Заев отворено призна: Јас им кажав на советниците во Тетово така да гласаат за новиот ДУП

Насоката од централата до советниците од Советот на Општина Тетово беше да гласаат „да“. Ова во вчерашното интервју на „Само вистина“ го призна Зоран Заев, зборувајќи...

Македонија 06.09.20 | 12:58

Ако Заев и Ахмети се за ЕУ и НАТО, како е можно бизнис-партнер да им биде човек кој урива демократски избрани влади во регионот?

Како што најави, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска објави втор дел од аферата во која главни актери се премиерот Зоран Заев и неговиот коалициски...

Црна хроника 02.07.20 | 16:31

Кичеец повикан да даде изјава во полициска станица Карпош

Зоран Милески – Кичеец попладнево бил во полициската станица Карпош, каде бил повикан да даде изјава за снимките во кои тој зборува со црногорскиот бизнисмен Миодраг...

Македонија 01.07.20 | 19:17

МВР има доволна основа да го гони црногорскиот бизнисмен Дака при обидот за влез во Македонија

Со своето јавно признание дека платил 300 илјади евра за посредништво за деловни проекти кои сакал да ги реализира во Македонија црногорскиот тајкун, Миодраг Давидовиќ-Дака,...

Македонија 01.07.20 | 11:32

Рускоска за снимката на Дака: Полицијата треба да процени дали има кривично дело

Обвинителката Вилма Рускоска коментирајќи ја снимката со црногорскиот бизнисмен Миодраг Давидовиќ Дака рече дека полицијата треба да одлучи дали и како ќе постапува...

Македонија 30.06.20 | 19:13

Заев: Го повикувам Дака да каже кому дал пари

Го повикувам госпдинот Дака, кој е сопственик на парцели во државата, јавно да објави кому дал пари, бидејќи пари се дадени за време на минатата власт, рече лидерот на...

Македонија 30.06.20 | 19:02

Мицкоски до Заев: Земјиштето што слушнавме дека Дака ви го дал да не е во Швајцарија

Во разговорите се слуша дека Дака давал пари, дека се барани пари за референдум или што веќе не, зборувате за земјиште, а тука се негирате, му рече Христијан Мицкоски,...

Македонија 30.06.20 | 15:34

Бизнисменот Дака призна дека дал пари, го потврди состанокот преку Кичеец со Заев

По повод многу неточни и злонамерни написи објавени во последните денови во одделни медиуми во Република Македонија, имам лична и професионална обврска да ја соопштам...

Македонија 29.06.20 | 14:23

Стоилковски: Зоран Заев мора да каже колку пати, каде и кога се видел со Миодраг Давидовиќ Дака?

Зоран Заев мора да каже колку пати, каде и кога се видел со Миодраг Давидовиќ Дака? Колку средби имал со Дака сам, а колку со Драги Рашковски. На која средба биле договорени...

Македонија 29.06.20 | 10:33

Заев сака да скрие дека прорускиот бизнисмен Дака му дал 300.000 евра пред референдумот за името

Два дена владее целосен молк од власта откако контроверзниот српски тајкун Миодраг Давидовиќ,во аудио снимката потврди дека на Зоран Заев му дал 300.000 евра пред референдумот...

Македонија 28.06.20 | 12:04

Доказ: Рашковски и Заев донеле Одлука за продажба на ШИК Јелак во Тетово, за што Дака тврди дека дал мито од 300.000 евра

После аудио бомбата во која контроверзниот српско-црногорски бизнисмен Миодраг Давидовиќ ДАКА тврди дека исплатил 300 илјади евра на генералниот секретар на Владата...