Ознака: Министерство за труд и социјална политика
Економија 27.05.22 | 22:16

Доцни платата во градинките – Ќе има и казни

Вработените во градинките сѐ уште немаат земено плата за април. Министерката за труд најави дека ќе ја добијат следната недела, односно почетокот на јуни. Но, на тие...

Македонија 10.04.22 | 10:38

МТСП: Градинките ќе продолжат со згрижувачката дејност и во време на штрајк

Министерството за труд и социјална политика ја известува јавноста и родителите дека сите предучилишни установи ќе продолжат да ја обавуваат својата дејност згрижување...

Економија 09.04.22 | 12:16

МТСП: При остварувањето на правото на штрајк вработените се должни да обезбедат непречено згрижување и воспитание на децата од предучилишна возраст

Министерството за труд и социјална политика ја  извести јавноста и родителите дека сите предучилишни установи ќе продолжат да ја обавуваат својата дејност згрижување...

Македонија 17.01.22 | 11:35

Тренчевска ја презеде од Шахпаска функцијата министер за труд и социјална политика

Во Министерството за труд и социјална политика денеска се изврши примопредавање на функцијата министер за труд и социјална политика, при што новоименуваната министерка...

Економија 10.01.22 | 14:38

ССМ бара од Ковачевски синдикалец на местото министер за труд и социјала

Сојузот на синдикатите на Македонија бара за прв човек на Министерството за труд и социјална политика да се постави човек кој ќе знае да ги реши проблемите на работниците....

Македонија 09.08.21 | 22:55

МТСП: Надоместокот за попреченост од наредната година ќе се покачи 15 проценти

Во однос на барањето за зголемување на надоместокот заради попреченост, министерката Шахпаска изјави дека е предвидено покачување на износот за најмалку 15 проценти....

Економија 10.02.21 | 21:12

Во недела ќе работат вработени во институции од витално значење

Во последната законска верзија, опфатени се 34 дејности за кои ќе биде дозволено да работат во недела. Според инистерката за труд и социјала Јагода Шахпаска тоа се вработени...

Македонија 28.09.20 | 15:52

Мајките останаа без работа, министерката ги теши: Газдата нема да добие помош од државата

Ги информираме родителите кои ги изгубиле своите работни места поради продолженото породилно боледување, дека со новиот пакет на економски мерки, коишто беа презентирани...

Семејство 22.05.20 | 16:29

Породилното отсуство ќе трае до завршувањето на времените мерки

Мајките кои се на породилно отсуство треба да бидат спокојни. Се додека траат времените мерки тие не мора да се вратат на работа, соопшти МТСП. Во соопштението од МТСП...

Македонија 16.02.20 | 15:32

И Спасовски комуницира преку Фејсбук: ВМРО-ДПМНЕ да достави предлог за министер на местото на Мизрахи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална политика во техничката влада. Го повикувам...

Македонија 16.02.20 | 00:54

„Република“ дознава – ВМРО-ДПМНЕ нема намера да предложи ново име на местото на Мизрахи

Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ брифираат за Република дека во врска со барањето од Спасовски за да партијата предложи нов министер за труд и социјална политика, ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 12.01.20 | 15:25

Мизрахи да провери како на швалерки и старлети Царовска им делела социјални станови

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи веќе почна да добива конкретни предизвици од корисниците на социјалните мрежи кои предупредуваат дека постојат...

Економија 10.01.20 | 15:54

Мизрахи-Ралповски: Не е доволно само да се зголеми, туку минималната плата гарантирано да се исплатува во целост

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи оствари работна средба со претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) Благоја...

Македонија 05.01.20 | 17:39

МТСП: Невистина е дека се блокирани 8.500 предмети во Комисијата за помош од друго лице

Целосна невистина се тврдењата на новата техничка министерка Рашела Мизрахи дека во Комисијата за помош и нега од друго лице се блокирани над 8.500 предмети, регираат...

Македонија 04.01.20 | 11:40

Мизрахи: Министерството на проблеми мора да стане Министерство на решенија

Tехничкиот министер за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи денеска го има првиот работен ден во Министерството за труд и социјална политика. Од новото работно...

Македонија 26.11.19 | 13:28

Лиценцата не ги одвикнува дадилките од лошите навики: Пушат, зјапаат во мобилните, ги тепаат децата и не знаат ништо за нега и исхрана

Насилството го попречува развојот на децата, нивната способност за учење и успех ги ограничува можностите за воспоставување здрави врски со другите, придонесува за...

Македонија 14.10.19 | 18:20

Секое семејство ќе добие социјален работник кој ќе му помага да излезе од сиромаштија

Во рамки вторите две панел дискусии од регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“...

Твитови 22.08.19 | 22:38

Труд и социјала доби нова министерка

Изборот на Нина Ангеловска за министер за финансии не поминува мазно како што смета Зоран Заев. Министерството за труд и социјала со нова министерка – Сузе Нокти...

Македонија 06.05.19 | 14:45

Самка Ибраимоски ѝ го мерка местото на Мила Царовска

Од Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на пратеникот Самка Ибраимоски му ја честитаат победата на Стево Пендаровски и нагласуваат дека тие го направиле...

Македонија 03.05.19 | 17:20

Поткуп на гласачи низ Македонија, исплата на само два дена пред избори

Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека се врши исплата на правата од социјална и детска заштита, како и  на воените инвалиди, на членовите...