Ознака: Министерство за правда
Македонија 12.02.21 | 14:14

Министерство за правда не дозволува ни АСНОМ да биде кратенка на граѓанско здружение

Лани во октомври здружението на граѓани Асоцијативно собрание на народна обнова на Македонија – АСНОМ, Скопје не доби дозвола за регистрација, бидејќи Министерството...

Македонија 11.02.21 | 21:40

Министерство за правда: Согласно Уставот не постои можност за употреба на терминот „Македонија“

Министерството за правда не забранува. Министерството за правда има обврска да реагира и да обезбеди мислење со кое правното лице ќе биде запознаено дека треба своите...

Македонија 19.01.21 | 21:33

Заменик министерот за правда се пофали со новите табли на албански јазик во Министерството: Работите се менуваат

Заменик министерот за правда, Агим Нухиу, обајви дека во Министерството се поставени табли со албански превод Нухиу објави статус на Фејсбук во кој напиша дека „работите...

Македонија 03.12.20 | 22:15

Заев тргува со идентитетот, јазикот, историјата, народот се буди: ВМРО ДПМНЕ утре ќе протестира во 20 града

Вкупно дваесет града во земјава се на мапата за протести што вечерва ја објави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Антивладините протести утре ќе бидат од 16 до...

Македонија 11.11.20 | 11:35

До 20 пати поголеми казни за загадување на животната средина, предлага Министерството за правда

Владата на 19-тата седница го разгледа предлог на Министерството за правда за изменување и дополнување на Законот за прекршоците, со кои се регулира зголемување на глобите...

Македонија 05.11.20 | 13:32

Ќе се зајакне регулативата за заштита на новинарите

Министерот за правда Бојан Маричиќ ги покани медиумските здруженија преку разговор да се изнајде решение во Кривичниот законик за соодветна и поефикасна заштита на...

Македонија 31.03.20 | 15:19

Владата донесе уредба: Постапките за кривично гонење нема да застаруваат за време на вонредната состојба

Владата со уредба која има законска сила донесе одлука да не застаруваат постапките за кривично гонење, дознава Алсат. Оваа уредба ќе важи од прогласувањето на вонредната...

Македонија 04.02.20 | 12:52

Mинистерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ да не бара алиби туку да достави амадмани за Законот за ЈО

Законот е сè уште на маса и доколку ВМРО-ДПМНЕ сака да учествува во процесот, тогаш нека подготви амандмани на овој текст – се останато е алиби за недонесување на законот,...

Македонија 18.12.19 | 17:58

Рускоска да биде новата Јанева

Власта се откажува од формирање јавно обвинителство за гонење висока корупција, а Специјалното јавно обвинителство заминува во историјата, стои во новата нацрт-верзија...

Колумни 26.11.19 | 10:59

Згрозена министерке Дескоска, поднесете си оставка

Михајло Маневски Министерката за правда Рената Дескоска јавно изјавува дека е згрозена од Катица Јанева од нејзиното однесување во случајот РЕКЕТ. Таа чувствува одвратност...

Македонија 18.11.19 | 14:07

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска...

Македонија 20.09.19 | 09:38

Нема нова средба за законот за ЈО

Поминаа десетина дена од лидерската средба, на која законот за јавно обвинителство го разгледуваа работните групи заедно со Христијан Мицкоски и Зоран Заев. Нова средба...

Црна хроника 04.09.19 | 18:00

Министерството за правда ќе прави консултации за влијанието на одлуката на Јанева врз преговорите за законот за ЈО

Министерството за правда ќе направи консултации какво влијание ќе има даденото полномошно од специјалната обвинителка Катица Јанева сите предмети на СЈО да бидат...

Македонија 21.08.19 | 09:28

Една недела до собраниската седница, а разговорите за Законот за јавно обвинителство не мрднале од мртва точка

Разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство, со кој се решава и иднината на Специјалното јавно обвинителство, се во статус...

Македонија 28.06.19 | 13:15

Ристовски: Министерството за правда не може да бара ревизија на азилот на Груевски

Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски денеска рече дека Македонија не може да бара ревизија на азилот на поранешниот премиер Никола Груевски, и министерството...

Македонија 17.06.19 | 10:39

Министерство за правда: Судските преведувачи да обезбедат нови печати со Македонија

Министерството за правда ги известува сите поставени постојани судски преведувачи дека согласно Амандманот XXXIII на Уставот на Република Македонија потребно е да направат...

Македонија 08.05.19 | 12:37

Дескоска: Не сум јас Никола Тодоров и да ги шетам сите ресори

Нема да се враќам во Министерството за образование. Не сум јас Никола Тодоров и да ги шетам сите ресори, рече министерката за правда Рената Дескоска, одговарајќи на новинарско...

Македонија 28.03.19 | 20:20

Сè уште нема договор меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство

Сè уште нема договор меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство. И по вечерашната...

Македонија 27.03.19 | 11:14

Министерство за правда потврди дека пристигнаа амадманите на ВМРО-ДПМНЕ

Амандманите за законот за јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ вчера вечерта по завршувањето на ТВ дуелот меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 25.03.19 | 21:46

Министерството за правда ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО, преговорите продолжуваат

Министерството за правда преку соопштение до јавноста попладнево информира дека ги очекуваат амандманите на ВМРО – ДПМНЕ за предлог Законот за Јавното обвинителство,...