Ознака: Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците
Македонија 16.05.22 | 12:10

Ковачевски: Ние сме единствената земја во Европа што има министерство за помалите етнички заедници

Ние сме држава што го има поставено прашањето на правата на помалите етнички заедници на исклучително високо ниво и сме единствената земја во Европа што има министерство...

Кариера 14.12.21 | 11:29

Министерството на Груби вработува 166 службеници

Агенцијата за администрација објавува јавен оглас за вработување на 166 државни службеници во Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, кое го води...

Македонија 25.02.21 | 09:03

„ДУИ зграда“: Во зградата на Груби се вселија уште четири институции, повеќето формирани на иницијатива на ДУИ

Во зградата на Министерството за политички систем и односи на заедниците, инаку предводено од првиот вицепремиер Артан Груби, се вселија уште четири институции, од...

Македонија 19.01.21 | 08:55

Ивановска: Четворица министри ме убедуваа дека нема пари за зградата во која се всели Груби

„Не за кого е речено, туку за кого е печено.“ Според народната мудрост, послужавниците со храна не завршија кај оние за кои беше речено – антикорупционерите, туку кај...

Македонија 08.01.21 | 15:24

Дополнителна казна од 500 евра за Груби како одговорен за роденденот на Ахмети

Државниот инспекторат за труд го завршил надзорот во Министерството за политички систем и утврдил дека министерот Aртан Груби го прекршил Законот за заштита на населението...

Македонија 05.01.21 | 20:51

Цуцулоцски: Или смета дека цела држава сме малумници или манифестира недопирлнивост

Трето нема, вели професорот Љубомир Цуцуловски, кој коментирајќи ја фотографијата од роденденот на Али Ахмети, вели дека или нè сметаат за малоумници или демонстрираат...

Македонија 05.01.21 | 11:26

Груби: Тргањето на маските беше само еден момент, изненадување за господинот Ахмети

Првиот вицепремиер Артан Груби во изјава за „360 степени“, вели дека целиот вчерашен настан на вселување во новите простории на министерството што тој го предводи бил...

Македонија 04.01.21 | 22:05

До вчера беше „кич и режим“, денес воодушевено и сложно се отвори барокната зграда за новото министерство

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците од денес функционира во нови простории. Иако и во самото соопштение од министерството на Артан Груби објекот...

Македонија 30.12.20 | 13:16

Владата не открива колку чини новиот објект за министерството на Груби

Министерството за политички сиситем и односи помеѓу етничките заедници, со кое раководи Артан Груби, деновиве ќе се сели во нов објект, информира на денешната прес-конференција...

Македонија 25.11.20 | 08:36

Министерството на Груби општи само на албански јазик

Oфицијалната интернет страница на новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, кое што е раководено од Првиот потпретседател на Владата, Артан...

Македонија 11.07.20 | 09:58

Не се знае каде одат на работа: 1.517 вработени во новото Министерство кое годишно троши 9,5 милиони

Најновото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, формирано лани во јуни, има 1.517 вработени кои не одат на работа ниту пак имаат простории, пишува...

Твитови 05.03.19 | 14:32

Mинистерство за неодење на работа