Ознака: Министерство за одбрана
Македонија 05.08.20 | 11:14

МО изрази сочувство за жртвите во Бејрут, нашите војници во УНИФИЛ безбедни

Министерството за одбрана изрази блабоко сочувство за жртвите во разорната експлозија во Бејрут и потенцира дека нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни. Министерството...

Македонија 24.03.20 | 12:50

Македонските доктори работат без заштитни маски, Шекеринска троши за ручеци и патувања над милион и 300 илјади денари за 4 дена

Додека речиси секој во државата се обидува да придонеси за надминување на ситуацијата со корона вирусот, владата е фатена во нов скандал. И покрај тоа што има забрана...

Македонија 24.02.20 | 14:21

Исти ама сепак не биле исти: Српската фирма појаснува дека Шекеринска купила поскапа машина „Грејдер“

Српската фирма „Корковадо“ демантира дека министерството за одбрана од кај нив купило поскапа машина „Грејдер“ од таа што се нуди и продава во Србија. Оттаму велат...

Македонија 17.01.20 | 15:19

ВМРО-ДПМНЕ: Шекеринска спроведува партизација на администрацијата во одбраната

Министерството за одбрана  испратило решение за формирање на Комисијата за селекција за унапредување, која единствено ќе ја носи одговорноста за сите незаконски унапредувања. Во...

Македонија 11.01.20 | 18:28

Реакција од Министерството за одбрана

Министерството за одбрана реагира на прес-конфренцијата на Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ кој изјави дека припадниците на Армијата оставени без греење, наредено е...

Економија 02.01.20 | 16:18

Пензионерите од АРМ од 2005 до 2010 година ќе земаат поголеми пензии, до ПИОМ треба да се поднесе барање за исправка

Пратениците Илија Николовски и Соња Мираковска предложија измени на Законот за служба во Армијата, со кои се исправи уште една неправда која се однесува на пензионираните...

Македонија 17.12.19 | 11:11

Македонија ќе купува оклопни возила од САД

Владата на 171. седница ја разгледа и усвои Информацијата за потребата од склучување на договор со Владата на САД за набавка на лесни оклопни возила на тркала за потребите...

Македонија 08.12.19 | 11:32

Нов скандал во Министерството за одбрана: Лице со безбедносен ризик поставен за командант во Штип

Министерството за одбрана продолжува со низата скандали предводени од министерката Радмила Шеќеринска. Со катастрофалната нова структура на сили, со која се згасна...

Црна хроника 21.11.19 | 19:51

Министерство за одбрана: Ако се докаже, ќе немаме милост за војникот кој се обидел да силува колешка

Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже, Министерството ќе има нулта толеранција, се вели во реакцијата...

Македонија 17.11.19 | 17:18

Шекеринска: 4 жени раководиме со поголем буџет од сите мажи на министерски позиции

На Форумот на жени на СДСМ, Радмила Шекеринска истакна дека раководи со, условно кажано, машки ресор и дека токму во нејзино време стануваме земја членка на НАТО. Раководам...

Македонија 09.09.19 | 14:00

Шекеринска од Галичица: Една од нашите главни стратешки цели е на дофат

Погледот од врвот на Галичица кон двете езера симболички кажува дека тој ни е насочен кон двете стратешки цели – кон членството во ЕУ и кон членството во НАТО, изјави...

Македонија 02.07.19 | 17:14

Министерство за одбрана: Униформите за Армијата мора да се со врвен квалитет – постапката ќе се повтори

Министерството за одбрана соопшти дека „поради неисполнувањето на договорот за набавка на воено-теренската униформа од страна на фирмата која беше избрана во јавна...

Македонија 31.05.19 | 19:51

Пендаровски во прва посета на МО и Генералштабот

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и началникот на Генералштабот генералот Васко Ѓурчиновски денеска се сретнаа со претседателот Стево Пендаровски, кој беше...

Македонија 31.05.19 | 16:34

МО: Министерката го почна мандатот со купување чизми за воjниците

Министерството за одбрана во реакција по повод денешната прес-конференција на претседателот на Синдикатот на одбраната и безбедноста го повика Ристо Ајтов да не го...

Македонија 06.04.19 | 13:08

Беше тешко, но успеавме: Трчаме заедно кон целта НАТО

Денеска во Градскиот парк се одржа НАТО – Атлетска трка, организирана од Министерството за одбрана, Армијата, Евроатлантскиот Совет и Атлетската федерација, по повод...

Македонија 03.04.19 | 16:41

Вчера не ја свиреа химната, но утре ќе свират со грчкиот оркестар

Во рамки на посетата на високата грчка делегација вчера, министерката за одбрана Радмила Шекеринса оствари билатерална средба со министерот за национална одбрана...

Македонија 19.02.19 | 14:28

Ќе ѝ дозволи ли Хрватска на Македонија со српски шпиони околу Шекеринска да стане членка на НАТО?

Армијата треба да спроведе сериозни реформи. До АРМ се стигнати насоки дека во Кабинетот на Шекеринска, во Генералштабот на Армијата и во военото разузнавање на исклучитечно...

Македонија 22.01.19 | 16:29

Нов гаф на протоколот на Министерството за одбрана

По протоколарниот гаф кога американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис на скопскиот аеродром го дочека војник со метла, нова грешка на протоколот на министерството...