Ознака: министерство за образование
Македонија 06.05.21 | 16:38

МОН: Промените во основното образование ќе се случат, тоа не смее да биде причина за бојкот

Министерството за образование и наука соопшти дека како за сите останати реформски процеси, така и за Законот за учебници, консултира и го слуша мислењето на сите засегнати...

Македонија 18.04.21 | 13:05

Министерството за образование ја дообјаснува Царовска за укинувањето на учебниците

Реакциите на јавноста дека во училиштата се применуваат парталави учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина, многу технички и граматички грешки, нелогичности...

Македонија 07.04.21 | 20:33

Средношколски Глас: Здравјето пред државната матура

Во изминатите месеци и сега сме сведоци на порастот на заразени и починати од КОВИД 19 токму поради тие причини и актуелниот попис беше одложен и згора на сето тоа се...

Македонија 31.01.21 | 10:42

МОН: Почнува дијалог со компаниите за отворање профили во стручните училишта

Министерството за образование и наука денеска информира дека почнува процес на консултации со компаниите, стопанските комори и локалните самоуправи за потребата од...

Македонија 24.01.21 | 16:00

Министерството за образование задоволно од онлајн наставата во првото полугодие

Континуитет на наставата во второто полугодие по веќе воспоставениот успешен модел од првото полугодие е во интерес и на учениците и на наставниците и на јавното здравје....

Македонија 14.01.21 | 12:34

Многу работа во министерството на Царовска: Обpaзoвaниe вpaбoтyвa 15 cлyжбeници

Оглас за вработување на 15 нови државни службеници на определено време распиша Министерството за образование, а како што е наведено се вработуваат административци поради...

Македонија 25.12.20 | 14:22

Јас не ја разбирам Мила – Герила-акција на студентите од Филозофски против реформите во образованието

Студентите од Филозофскиот факултет преку герила-акција пред Владата се изјаснија против реформите во образованието. Учесниците во акцијата носеа транспаренти со...

Македонија 23.12.20 | 12:32

Наставниците по историја, географија и граѓанско образование заедно ќе го предаваат новиот предмет

Заеднички заклучок од седницата на Владата, по презентацијата на Нацрт-концепцијата за основно образование во Македонија, е да се спроведе исцрпна јавна расправа со...

Македонија 17.12.20 | 10:53

Министерство за образование не кажува дали ќе се учи македонска историја

Реформите кои се подготвуваат во основно образование не значат укинување на ниту една научна дисциплина. Напротив, со нив се подобрува концептот на кој учениците ќе...

Македонија 16.12.20 | 12:43

Македонскиот народ го претвораат во зомби човек – остри реакции за маргинализирањето на историјата во образовниот процес

Наместо како посебен, предметот историја од почетокот на наредната учебна година ќе се изучува во групата општествени науки. Ова се предвидува со вчера промовирана...

Македонија 21.11.20 | 11:46

Пријавување на конкурсите за студентски стипендии до 30 ноември, МОН препорачува електронско аплицирање

Министерството за образование и наука потсетува дека во тек е аплицирањето за стекнување на правото на студентска стипендија во академската 2020/2021 година, кое трае заклучно...

Македонија 09.10.20 | 13:05

МОН бара почитување на мерките и одговорно однесување и надвор од училиштата

Министерството за образование и наука апелира до наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19 и одговорно да се однесуваат и надвор...

Македонија 08.10.20 | 11:15

Во изолација 53 ученици и осум наставници

Вкупно 53 ученици и осум наставници се во изолација од почетокот на учебната година досега. Министерството за образование и наука соопшти дека во сите училишта каде...

Македонија 31.08.20 | 12:24

Царовска ја презеде од Адеми функцијата министер за образование и наука

Мила Царовска денеска ја презеде должноста министер за образование и наука од досегашниот министер Арбр Адеми. На примопредавањето Царовска и Адеми разговараа за тековните...

Македонија 21.08.20 | 09:27

Како ќе изгледа еден училишен ден?

Повеќе нема да се случува само по е-пошта учениците да добиваат материјали за учење, па да му ги враќаат на наставникот. Наставниците задолжително мора да бидат присутни...

Македонија 17.12.19 | 10:47

МОН ќе го повлече, измени и препечати учебникот по социологија

Министерството за образование и наука ќе прави измени во учебникот по социологија за втора година средно образование, кој предизвика лавина реакции во јавноста. Станува...

Македонија 09.10.19 | 10:58

Владата нуди 10 отсто повисоки плати од април, СОНК бара 25 отсто од јануари

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на платите во основното, средното, високото образование и во науката за 10 проценти почнувајќи...

Македонија 07.10.19 | 17:24

Владата предлага покачување за 10 отсто од април, СОНК ќе одлучува дали е прифатливо

Владата и Министерството за образование и наука на Синдикакот за образование, наука и култура (СОНК) му понудија зголемување на платите во образовната дејност за 10 проценти...

Македонија 01.09.19 | 10:30

Ќе почне ли учебната година – МОН и СОНК денес ќе се произнесат

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК, Јаким Неделков, свикува Прес-конференција, а во врска со најавениот...

Македонија 27.06.19 | 13:16

Професорите на Институтот за педагогија до Адеми: Нацрт законот за основно образование има сериозни недостатоци

Професорите од Институтот за педагодија на Филозофскиот факултет-Скопје упетија отворено писмо до министерот за образование и наука д-р Арбр Адеми. Во продолжение...