Ознака: министерство за образование
Македонија 03.11.22 | 09:53

Постапката за признавање странски дипломи од утре само по електронски пат

Постапката за признавање странски дипломи и образовни квалификации од утре, 4 ноември, ќе се реализира само по електронски пат. Поднесување барање за нострификација/еквиваленција...

Македонија 19.10.22 | 13:58

МОН: Ќе се реновираат над 100 основни училишта за да се подобрат хигиенско-санитарните услови

Министерството за образование и наука континуирано вложува во инклузивно образование. Градењето подобар образовен систем значи обезбедување можности секое дете,...

Скопје 18.10.22 | 15:05

Министерството за образование има најголем долг кон ЈСП

ЈСП „Скопје“ апелира Владата, општините и сите должници кон претпријатието во најкус можен рок да ги исплатат своите обврски со цел да се овозможи нормално функционирање...

Македонија 27.09.22 | 14:21

Шаќири: Дуалното образование е клучно за поврзување на образовниот систем со пазарот на трудот

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска учествуваше на панел-дискусија во рамки на конференцијата на која Организацијата за економска соработка и развој...

Култура 23.08.22 | 15:37

МОН реши по 40 години да го уништи „Мал битолски Монмартр“

Министерството за образование и наука на Македонија по 4О години го затвора Детско ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола, а со тоа култниот светски бренд „Мал...

Македонија 17.05.22 | 11:16

Денес се очекува конечен договор меѓу СОНК, МОН и МТСП

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) во рамки на преговарачкиот процес со медијација, денеска од 13.30 часот ќе има средба со претставници на Министерството...

Македонија 13.05.22 | 08:21

СОНК и МОН на нова преговарачка средба, денеска се очекува конечно решение

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука денеска попладне треба да имаат нова средба на која ќе се разговара...

Македонија 08.05.22 | 19:54

СОНК и Министерствотo не се договорија, продолжуваат преговорите за уште десет дена

Денеска се одржа последната работна средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука закажана од овластениот...

Македонија 29.04.22 | 13:44

Неделков: Попладнево почнуваат преговори меѓу СОНК и МОН, не сме ги прифатиле понудените 12%

Тоа што денеска продолжи наставниот процес не значи дека сме ги прифатиле понудените 12 проценти, рече на денешната прес-конференција претседателот на Синдикатот за...

Македонија 28.04.22 | 19:05

Се огласи Министерството за обазование: Спремни сме за продолжување на преговорите

Министерството за образование и наука ја поздравува денешната одлука наСОНК за мирување на штрајкот, која пред сé е во интерес на учениците и континуитетна процесот...

Македонија 11.04.22 | 19:50

Шаќири: Времето за штрајкот на СОНК не е соодветно

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири информира дека досега имале работни групи и три состаноци со СОНК, но дека не се дошло до преговори. -Го разбирам проблемот,...

Македонија 31.03.22 | 22:49

Шаќири: Ќе барам директорите да најдат начин да се одржува дел од наставата, учениците сигурно нема да штрајкуваат

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека доколку не се најде решение, ќе побара од директорите на училиштата...

Македонија 07.02.22 | 00:53

МОН: Имаше обид за хакерски напад, но објавените снимки се лажни

Од Министерството за образование и наука доцна вечерва за ТВ21 потврдиле дека имало обиди за хакерски напад, но тврдат дека објавените снимки се лажни. Од Министерството...

Македонија 06.02.22 | 22:09

Нападите на грчките хакери траат 20 дена: Владата, МБРМ, МНР, Телеком – жртви на „најголемиот сајбер напад“

Хакерска група Моќна грчка армија Powerful Greek Armу, која два дена прави ршум по безбедносниот систем на Министерството за образование, под хаштагот #opENDMacedonia споделува и информација...

Македонија 06.02.22 | 21:59

МОН и МВР абер немаат: Грчки хакери два дена ршум прават низ системот на МОН, пренесуват во живо на Твитер

Хакерска група наречена Моќна грчка армија Powerful Greek Armу на Твитер споделува пренос во живо од сигурносните камери на Министерството за образование. Грчките хакиери...

Македонија 03.08.21 | 17:25

МОН реагира: Опозицијата го блокира законот со коj на наставниците континуирано ќе им растат платите

Пратениците повеќе од три месеци не ги гласаат законските измени со кои на наставниците и стручните соработници им се обезбедува континуиран раст на платите и подобар...

Македонија 25.07.21 | 12:00

МОН: Првачињата по општество од најрана возраст ќе учат за почитување меѓу себе и на повозрасните

Материјалот за учење по општество за прво одделение е осмислен да ги задоволи интересите на денешните деца како што се креативноста, љубопитност и истражувањето, вели...

Македонија 24.06.21 | 17:54

Стоилковски: МОН го објави, па го сокри изборот на ментори во училиштата затоа што во Карпош беше избран партиски кадар од пресретната партиска листа

МОН го објави, па го сокри изборот на ментори во училиштата. За тоа има неколку причини, но најголемата е тоа што токму во училиште во Карпош е избран токму кандидат којшто...

Македонија 10.05.21 | 20:39

Министерството за образование вели дека не се спојуваат механички предмети

Сосема погрешно е да се зборува за „спојување“ на наставни предмети без при тоа да се знае современиот пристап во педагогијата, воопшто во стратегиите, методите на...

Македонија 06.05.21 | 16:38

МОН: Промените во основното образование ќе се случат, тоа не смее да биде причина за бојкот

Министерството за образование и наука соопшти дека како за сите останати реформски процеси, така и за Законот за учебници, консултира и го слуша мислењето на сите засегнати...