Ознака: министер за правда
Македонија 05.12.21 | 14:17

Калајџиев: Се моли Министерот за правда да објасни како тоа ќе има меѓународни истраги за пресудени предмети?!

Професорот на Правниот факултет, Гордан Калајџиев коментирајќи го договорот меѓу Заев и Гаши, на својот фејсбук профил напиша: Се моли Министерот за правда да објасни...

Македонија 26.11.21 | 11:17

По Заев и Османи, Кастриот Реџепи се сретна и со министерот за правда

Кастриот Реџепи, одметнатиот пратеник од Беса, го посети и министерот за правда Бојан Маричиќ, откако претходно имаше средби и во кабинетите на премиерот Зоран Заев...

Македонија 27.07.21 | 17:44

Маричиќ: Направивме законски измени со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува на повисоко ниво

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Калеидоскоп 07.11.20 | 23:22

Почина првиот министер за правда во независна Република Македонија

На 90-годишна возраст денеска почина Ѓорѓи Наумов, првиот министер за правда во независна Република Македонија, кој на оваа функција беше од 20 март 1991 до 4 септември 1992....

Балкан 26.08.20 | 19:42

Кирилов e петтиот министер што ќе ја напушти Владата на Борисов од почетокот на протестите

Бугарскиот министер за правда, Данаил Кирилов, поради критиките упатени до него преку социјалните мрежи, одлучи да поднесе оставка по разговор со премиерот Бојко Борисов. Премиерот...

Балкан 02.05.19 | 13:48

Кипарскиот министер за правда поднесе оставка по откривањето на сериски убиец

Кипарскиот министер за правда Јонас Николау денеска поднесе оставка, откако беше откриен сериски убиец, кој призна дека убил пет жени и две деца. Министерот утрово имаше...