Ознака: мини шенген
Балкан 02.08.21 | 21:30

Во БиХ ќе станеме темен вилает опкружен со ЕУ и Мал Шенген: Босанците се чувствуваат исклучени од „Отворен Балкан“

Поранешниот политичар и сараевски професор Златко Лагумџија, го критикуваше Претседателството на Босна и Херцеговина затоа што не ја вклучило државата во значајни...

Македонија 31.07.21 | 19:44

ВМРО-ДПМНЕ: „Мини шенген“ не е спектакуларен успех и не е алтернатива на членството во ЕУ

Зоран Заев е човекот кој ветуваше европска Македонија, кој етикетираше луѓе за кочничари на евроинтеграциите, а сега нуди мини шенген за Македонија и самиот е главен...

Македонија 31.07.21 | 09:11

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лажно ветуваше европска, а сега нуди „мини-шенген“ Македонија која не смее да биде алтернатива на членство во ЕУ

Мини Шенген не смее да биде алтернатива на членство во ЕУ и вклучување на Македонија во широкото семејство европски држави. Регионалните соработки не се алтернатива...

Твитови 30.07.21 | 00:15

Толку од Европа, Македонија заглави во Балкан Гето и доби датум за влез во Врање


Македонија 29.07.21 | 13:14

Заев ветуваше европска Македонија, а сега нуди Мини шенген

Зоран Заев ги излажа граѓаните. Им ветуваше европска Македонија, а сега нуди Мини шенген Македонија.Мини шенген не може и не смее да биде алтернатива на членството во...

Македонија 29.07.21 | 12:58

Заев на Економскиот форум во Скопје ги покани и останатите земји да се придружат: Сите сме европски Балкан

Самостојно покажуваме политичко лидерство и грижа за унапредување на соработката. Ова е автентичен, заеднички процес на Македонија, Албанија и Србија, но уште од стартот...

Балкан 29.07.21 | 09:16

„Фајненшл тајмс“ ги нарече Заев, Вучиќ и Рама „Фрустрирано балканско трио“

Лидерите на Србија, Албанија и Македонија, фрустрирани од доцнењето во процесот на проширување на Европската унија, одлучија да ја реализираат идејата за формирање...

Македонија 29.07.21 | 08:54

Ако Заев се плаши, Вучиќ среде Скопје изговори Македонци и македонски народ

Претседателот на Србија Александар Вучиќ утрово во Скопје одржа прес конференција на која ги истакна добрите односи меѓу Македонија и Србија.Тој истакна дека ништо...

Економија 29.07.21 | 08:24

„Поврзан Балкан“: Што ќе договорат Вучиќ, Рама и Заев

Поврзан Балкан“ е насловен главниот панел на Регионалниот економски  форум што ќе се одржи денеска во Скопје, со учество на премиерите на Македонија Зоран...

Македонија 27.07.21 | 17:36

Вучиќ и Рама на гости кај Заев во Скопје

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре и задутре ќе престојува во Скопје, каде ќе се сретне со премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Албанија, Еди Рама, во...

Балкан 23.07.21 | 23:18

Министерката на Косово со барање до ЕУ: Запрете го „Мини шенген“, тој е опасност по стабилноста на Балканот

Министерката за надворешни работи на Косово Доника Гервала ја повика ЕУ да го запре проектот Мини шенген“, нарекувајќи го опасен. Таа вели дека овој проект е закана...

Балкан 22.07.21 | 15:56

И „Мини шенген“ како Македонија ќе си го смени името

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по денешниот видео разговор со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, на новинарите во Крагуевац...

Балкан 30.06.21 | 08:10

И „Мини Шенген“ ќе си го смени името

Иницијативата „мини Шенген“ ќе си го смени името најави претседателот на Србија Александар Вучиќ .Тоа  ќе се случи на самитот во Скопје, што ќе се одржи на 28 и 29 јули,...

Македонија 29.06.21 | 13:37

Заев ветуваше Европска Унија, а заврши со Мини Шенген

Регионалните соработки на земјите од Балканот секогаш биле, се и ќе бидат поздравени од страна на ВМРО-ДПМНЕ, но, велат од партијата, тие не се ни приближно тоа кое што...

Македонија 28.06.21 | 18:15

Вучиќ, Заев и Рама утре ќе разговараат за „мини Шенген“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре преку видео конференција ќе разговара со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, за унапредување...

Балкан 21.04.21 | 11:30

Рама: Со „Мини Шенген“ ќе се тргне границата меѓу Косово и Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека идејата за „Мини Шенген“ е можност за тргање на границата меѓу Косово и Албанија. Но, нагласува дека ќе помине време за во Приштина...

Балкан 29.12.20 | 14:36

Јеремиќ тврди дека Мини шенгенот бил поради мигрантите

Претседателот на опозициската Народната партија (НС), Вук Јеремиќ, изјави дека главната цел на „мини Шенген“ е создавање единствен административен простор на Западен...

Балкан 01.11.20 | 18:42

Албанија и Македонија лидери во „мини шенген“ во број на заразени

Во последното деноноќие во Албанија регистрирани се најголем број новозаразени, почнати, но и хоспитализрани со Ковид-19 до сега од почетокот на пандемијата. -Од направените...

Балкан 02.10.20 | 17:00

Рама: Мини шенген е проект на албанската младина, за наше раселување на поголем простор

На заедничката седница на владите на Албанија и Косово, што денеска се одржа во Тирана, албанскиот премиерот Еди Рама се задржа и на иницјативата за Мини шенген. Меѓу...

Македонија 02.03.20 | 12:52

Бранко Црвенковски: Преспанскиот договор кај граѓаните предизвика горчлив шок

Иницијативата „Мини Шенген“ е добра за граѓаните и економската интеграција во целиот регион на Западен Балкан (ЗБ), но некои земји не учествуваат заради суетата и сметаат...