Ознака: Минеаполис
Свет 14.06.21 | 21:52

Автомобил влета во демонстранти во Минеаполис, има загинати и повредени

Една жена загина, а три лица беа полесно повредени во неделата вечерта во Минеаполис кога неименуван маж влета со својот автомобил во група антирасистички демонстранти,...

Свет 13.04.21 | 08:32

Полициски час во Минеаполис по нередите предизвикани од убиството на Афроамериканецот Донте Рајт

Во предградијата на Минеаполис е воведен полициски час поради немирите што избувнаа во неделата за време на протестот по убиството на афроамериканско момче од страна...

Свет 12.04.21 | 12:02

Црно момче убиено од полицајци во близина на местото каде умре Џорџ Флојд: Масовни насилни протести во Минеаполис

Полицијата со солзавец ги растерала демонстрантите во предградието на Минеаполис кои протестираа поради полициско убиство на црно момче. Инцидентот се случил за време...

Вести 25.06.20 | 16:11

Тројца обвинети на убиството на афроамериканецот во Џорџија

Тројца мажи се обвинети за убиство на афроамериканецот Ахмауд Арбери во американската држава Џорџија. Обвинението за убиство против Тревис и Грегори Мекмихаел и Вилијам...

Свет 17.06.20 | 21:46

Братот на убиениот Афроамериканец во Миенаполис бара брза истрага

Филонајз Флојд, братот на убиениот Африамериканец Џорџ Флојд денеска преку видео врска се обрати пред Советот за човекови права на Обединети нации и побара да се покрене...

Свет 08.06.20 | 22:53

На полицаецот од Минеаполис му е одредена кауција од 1,25 милиони долари

Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Шовин, кој со коленото врз вратот на Џорџ Флојд ја предизивка неговата смрт при апсењето на 25 мај, ќе мора да издвои кауација...

Свет 08.06.20 | 15:38

Возач со автомобилот удри во демонстранти во Сиетл и отвори оган

Маж во автомобил се залетал меѓу демонстрантите во Сиетл во неделата навечер, потоа пукал и ранил демонстрант кој се обидел да го извлече од возилото откако бил принуден...

Вести 30.05.20 | 18:39

САД ја активираат војската по нередите во Минеаполис

Неколку илјади војници на Националната гарда се мобилизирани денеска откако насилни протести предизвикани од смртта на невооружен црнец за време на апсење во Минеаполис...

Свет 29.05.20 | 08:32

Продолжуваат протестите во Минеаполис по бруталната смрт на Флојд

Протести во Минеаполис синоќа завршија со повеќе ограбени и запалени објекти откако афроамериканецот Џорџ Флојд во неделата беше убиен од страна на бел полицаац, во...