Ознака: Милош Земан
Свет 17.02.22 | 09:54

Претседателот на Чешка тврди дека нема да има војна со Русија: Паниката беше бламажа за американските тајни служби

Чешкиот претседател Милош Земан ја обвини ЦИА за „бламажа“ поради најавите за руски напад врз Украина оваа недела и повтори дека верува оти нема да има војна освен...

Свет 26.12.21 | 20:15

Земан бара Чешка да излезе од Зелениот договор за Европа

Претседателот на Чешка, Милош Земан во денешното божиќно обраќање до нацијата ја повика новата Влада да донесе одлука за напуштање на Зелениот договор за Европа со...

Свет 28.11.21 | 18:10

Земан позитивен на корона, го назначи новиот чешки премиер од плексиглас кабина

Чешкиот претседател Милош Земан е позитивен на корона вирус и поради тоа церемонијата за назначување на нов премиер ја водеше од посебна кабина направена од плексиглас....

Свет 06.11.21 | 08:18

Чешкиот претседател Земан има цироза на црниот дроб

Чешкиот претседател Милош Земан е хоспитализиран поради цироза на црниот дроб и во моментов му е вбризгјана сонда за хранење, објави во петокот вечерта чешката новинска...

Свет 19.10.21 | 08:39

Земан во лоша здравствена состојба: Претседателот на Чешка не е во состојба да ги исполнува своите должности

Чешкиот претседател Милош Земан најверојатно нема да се врати на функцијата поради влошената здравствена состојба, соопшти претседателот на Горниот дом на парламентот...

Свет 19.10.21 | 08:39

Претседателот на Чешка не е во состојба да ги исполнува своите должности

Претседателот на Чешката Република, Милош Земан, најверојатно нема да се врати на функцијата поради влошената здравствена состојба, соопшти претседателот на Горниот...

Свет 02.07.21 | 14:17

Претседателот на Чешка го одобрува планот на Виктор Орбан за реформа во ЕУ

Чешкиот претседател, Милош Земан, оцени дека му се допаѓа планот на унгарскиот премиер Виктор Орбан за реформа во ЕУ, претставен во платена реклама, која некои европски...

Свет 27.06.21 | 22:00

Чешкиот претседател на иста линија со Орбан: Трансродовите лица се „одвратни“, промената на полот е кривично дело

Чешкиот претседател Милош Земан во телевизиско интервју, осврнувајќи се на неодамна донесениот закон во Унгарија со кој во училиштата се забранува содржина со ЛГБТИ...

Свет 25.04.21 | 20:55

Чешкиот претседател го „омекнува“ ставот за наводна руска саботажа на фабриката за муниција

Претседателот на Чешката република, Милош Земан, изјави дека има реални сомневања во врска со учеството на Русија во огромната експлозија во магацин за муниција пред...

Свет 04.03.21 | 09:20

Чешка бара вакцини против Ковид-19 од Кина

Претседателот на Чешка, Милош Земан вчера разговараше со кинескиот претседател Си Џинпинг за испорака на вакцини против Ковид-19, објавија денеска чешките медиуми. Во...

Свет 16.10.19 | 21:59

Чешкиот претседател Земан заврши во болница

Претседателот на Чешка Милош Земан ќе биде хоспитализиран неколку дена за да „ја врати кондицијата“, изјави денеска портпаролот на претседателството, Жири Овчачек. Тој...

Свет 23.09.19 | 16:55

Земан: Не ги пратив јас бомбардерите на Белград

Претседателот на Чешка Милош Земан ги отфрли обвинувањата дека тој како премиер на земјата ги испратил бомбардерите на НАТО кон Белград и кон Србија поради Косово. Тој...