Ознака: Милијардери
Калеидоскоп 29.10.20 | 10:02

Млади кинески милијардери заработиле 223 милијарди долари оваа година

Млади кинески милијардери оваа година стекнаа рекордно заедничко богатство од над 223 милијарди долари, во време кога целиот свет се бори со најлошата економска криза...

Свет 07.10.20 | 11:59

Пандемијата го зголеми бројот на милијардери во Германија

За време на пандемијата се зголемил бројот на милијардери во Германија, а се значително се зголемило и нивното богатство. Како што покажуваат проценките на консултантската...

Свет 05.06.20 | 19:00

Американските милијардери, пандемијата ги збогати

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според извештајот на еден американски...

Свет 10.04.20 | 08:58

„Форбс“: Поради Ковид-19, 226 лица веќе не се милијардери

Во првата половина на март, 226 лица го загубија статусот на милијардер, како резултат на економскиот крах, предизвикан од пандемијата на коронавирус, соопшти „Форбс“. Џеф...

Свет 29.02.20 | 09:16

Најбогатите луѓе во светот за една недела загубија 444 милијарди долари поради коронавирусот

Поради сериозниот пад на вредноста на акциите на светските берзи заради коронавирусот вкупната сума со која 500-те најбогати луѓе на планетата неделава беа „олеснети“...

Калеидоскоп 08.11.19 | 11:23

Богатството на светските милијардери намалено за првпат во изминатите 10 години

Најбогатите луѓе на светот „осиромашија“ лани поради геополитичките превирања и нестабилни пазари за првпат во изминатите 10 години, според истражувањето на швајцарската...

Свет 04.11.19 | 10:06

Запознајте ги милијардерите во сенка, заработуваат многу, а никој не знае кои се

Фамилијата Ван дер Ворм се ретки милијардери кои својот живот го држат далеку од очите на јавноста. Таа фамилија од Данска го изградила своето царство низ „Холанд Америка...

Свет 06.03.19 | 09:52

Бројот на милијардери се намалил за 55 лица

Бројот на милијардери во светот од мината година се намалил за 55 лица, односно 2.153, пишува американскиот магазин „Форбс“, објавувајќи листа на најбогатите луѓе во светот. Најмногу...