Ознака: Миле Јанакиевски
Македонија 11.02.22 | 12:41

Јанкулоска, Јанакиески и Протуѓер признаа вина во „Титаник“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, бившиот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот шеф на кабинет на Влада, Мартин Протуѓер,...

Македонија 22.11.21 | 18:56

Кривичниот совет го одби барањето на Обвинителство: Jaнакиески нема да оди пак во притвор

Кривичниот совет при Основниот Кривичен суд Скопје постапувајќи попредлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување...

Македонија 22.11.21 | 16:15

Пет дена откако излезе на слобода, Русковска пак бара притвор за Миле Јанакиески

Изживувањето врз Миле Јанакиески продолжува. Откако Апелација пред пет дена му го укина домашниот притвор за случајот „ТНТ“, сега обвинителката Вилма Русковска бара...

Македонија 18.11.21 | 18:54

Toртура врз Миле Јанакиески: Само што излезе од домашен притвор, Рускоска бара нов притвор

Класична тортура се врши врз Миле Јанакиески. Откако денеска Апелација ја усвои жалбата на неговите бранители и тој излезе од домашен притвор, обвинителката во Обвинителството...

Македонија 29.10.21 | 16:39

И обвинителот Рустеми потврди дека Јанакиески не учествувал во работата на комисијата

Во договор со обвинителството и одбраната беше прифатено да се одложи денешното рочиште за да одбраната на Јанакиески ги намали прашањата од вкупно 350 бидејќи обвинителот...

Македонија 26.07.21 | 14:06

Исказот на Нинџа главен доказ при изрекувањето на пресудите за „27 април“

Од она што го слушнавме при образоложението на пресудата за случајот за т.н организатори на настаните од „27 април“ не може да се одбегне фактот дека исказот на Александар...

Македонија 14.07.21 | 16:15

Јанакиески: Jaс сум единствениот човек од 45-та година наваму за кој во исто време пред овој суд се водат осум кривични постапки

Мојот завршен збор ќе го завршам со изјавата на премиерот Зоран Заев дадена на ден 22.01.2021 година во емисијата „Трилинг“ на 24 вести.Пред да ја цитирам неговата изјава,...

Македонија 14.07.21 | 16:03

Јанакиески со прашање до судот: Kaко е можно за Канческа да нема основ за кривично гонење, а за мене бидејќи контактирам само со неа да има?

Миле Јанакиески во завршните зборови се осврна на комуникацијата која ја имал со поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милеска за време на протестите...

Македонија 14.07.21 | 16:02

Јанакиески праша: Како може да направиш план со лица кои воопшто не ги познаваш

Како може да направиш план со лица кои воопшто не ги познаваш, праша пред судот Миле Јанакиески за обвинувањата дека имал план за собраниските случувања од 27 април. Тој...

Македонија 09.02.21 | 11:26

Почна судењето за „Шпански скали“, Јанакиески рече дека не се чуствува виновен

Поради истек на 90 дена од последното одржано рочиште денешното судење за предметот „Шпански скали” почна одново. Прво обвинетиот поранешен министер за транспорт и...

Македонија 23.12.20 | 15:34

Невини седат во затвор, лажен исказ доволен судот на Заев да му верува на Нинџа

На последното рочиште за “27-ми април“ сведочеше вештак, според кој доказите кои ги приложила обвинителката Вилма Рускоска пред судот не биле запечатени, односно заштитени...

Македонија 25.11.20 | 15:14

Миланов: „Траекторија“ се одржува и покрај тоа што Јанакиески има решение за изолација, сите во судницата се под ризик

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов во изјава за „Република“ ја објаснува денешната хаотична состојба која се случува во судот. Тој објаснува дека се одржа...

Македонија 06.10.20 | 12:10

Обвиненијата паѓаат во Стразбур: За државата е најдобро да се спогоди со обвинетите

Откако Судот за човекови права во Стразбур и официјално објави дека  има предмети за кои е започната постапка за неколку  лица кои се повикуваат на аболицијата дадена ...

Македонија 29.09.20 | 08:14

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

Ослободителна пресуда за случајот „Насилство во Центар“ побара обвинетиот Миле Јанакиески. Во завршницата на судскиот процес, рече дека му се суди за шамари кои не...

Македонија 28.09.20 | 08:15

За настаните пред општина Центар само Миле Јанакески остана да одговара

Со денешните завршни зборови за настаните пред Општина Центар од 2013 година конечно завршува овој случај. На општо изнанадување Обвинителката Фатиме Фатаи во четвртокот...

Македонија 14.09.20 | 11:31

Адвокатите на Јанакиески за случајот „Насилства во општина Центар“: Имаме ограничена доверба за фер правна постапка

Во случајот „Насилства во општина Центар“има направено многу процесни повреди во текот на главната расправа што доведува до ситуација во која навистина веруваме...

Македонија 09.09.20 | 12:36

Јанакиески 15 месеци е во притвор за „Шпански скали“, а судењето никако да започне

Поранешниот министер за транспорт Миле Јанакески 15 месеци е во притвор за случајот „Шпански скали“ кој никако да започне.На последното рочиште поради покачена температура...

Црна хроника 18.05.20 | 18:40

Јанакиевски: Започнува судски процес поради таргетирани личности, а не поради сторени кривични дела

Обвнителниот акт е неоснован и им се суди на таргетирани личности, рече Миле Јанакиевски во воведниот говор за предметот познат како Шпански скали каде одговара дека...

Црна хроника 30.12.19 | 11:26

Јанакиески останува во куќен притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески новата година ќе ја дочека дома. Апелациониот суд во петокот му ја одбила жалбата, со која бараше да му биде...

Црна хроника 19.12.19 | 13:14

Јанакиески за ТНТ: Немам потпишано ливче

Поранешниот министер, Миле Јанакиески денеска во судница изјави дека тој нема потпишано ливче за овој предмет, додека се чекаа решенијата за адвокатите по службена...