Ознака: Миле Јанакиевски
Македонија 09.02.21 | 11:26

Почна судењето за „Шпански скали“, Јанакиески рече дека не се чуствува виновен

Поради истек на 90 дена од последното одржано рочиште денешното судење за предметот „Шпански скали” почна одново. Прво обвинетиот поранешен министер за транспорт и...

Македонија 23.12.20 | 15:34

Невини седат во затвор, лажен исказ доволен судот на Заев да му верува на Нинџа

На последното рочиште за “27-ми април“ сведочеше вештак, според кој доказите кои ги приложила обвинителката Вилма Рускоска пред судот не биле запечатени, односно заштитени...

Македонија 25.11.20 | 15:14

Миланов: „Траекторија“ се одржува и покрај тоа што Јанакиески има решение за изолација, сите во судницата се под ризик

Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов во изјава за „Република“ ја објаснува денешната хаотична состојба која се случува во судот. Тој објаснува дека се одржа...

Македонија 06.10.20 | 12:10

Обвиненијата паѓаат во Стразбур: За државата е најдобро да се спогоди со обвинетите

Откако Судот за човекови права во Стразбур и официјално објави дека  има предмети за кои е започната постапка за неколку  лица кои се повикуваат на аболицијата дадена ...

Македонија 29.09.20 | 08:14

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

Ослободителна пресуда за случајот „Насилство во Центар“ побара обвинетиот Миле Јанакиески. Во завршницата на судскиот процес, рече дека му се суди за шамари кои не...

Македонија 28.09.20 | 08:15

За настаните пред општина Центар само Миле Јанакески остана да одговара

Со денешните завршни зборови за настаните пред Општина Центар од 2013 година конечно завршува овој случај. На општо изнанадување Обвинителката Фатиме Фатаи во четвртокот...

Македонија 14.09.20 | 11:31

Адвокатите на Јанакиески за случајот „Насилства во општина Центар“: Имаме ограничена доверба за фер правна постапка

Во случајот „Насилства во општина Центар“има направено многу процесни повреди во текот на главната расправа што доведува до ситуација во која навистина веруваме...

Македонија 09.09.20 | 12:36

Јанакиески 15 месеци е во притвор за „Шпански скали“, а судењето никако да започне

Поранешниот министер за транспорт Миле Јанакески 15 месеци е во притвор за случајот „Шпански скали“ кој никако да започне.На последното рочиште поради покачена температура...

Црна хроника 18.05.20 | 18:40

Јанакиевски: Започнува судски процес поради таргетирани личности, а не поради сторени кривични дела

Обвнителниот акт е неоснован и им се суди на таргетирани личности, рече Миле Јанакиевски во воведниот говор за предметот познат како Шпански скали каде одговара дека...

Црна хроника 30.12.19 | 11:26

Јанакиески останува во куќен притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески новата година ќе ја дочека дома. Апелациониот суд во петокот му ја одбила жалбата, со која бараше да му биде...

Црна хроника 19.12.19 | 13:14

Јанакиески за ТНТ: Немам потпишано ливче

Поранешниот министер, Миле Јанакиески денеска во судница изјави дека тој нема потпишано ливче за овој предмет, додека се чекаа решенијата за адвокатите по службена...