Ознака: миле јанакиески
Македонија 09.07.19 | 15:27

Заев: Не ми е сеедно за Јанакиески, но нема да се мешам во судството

Јас сум против притвор за кој сметам дека треба да се користи како крајна мерка, никој не е виновен до конечната правосилна пресуда, одговори премиерот Зоран Заев на...

Македонија 08.07.19 | 19:37

Сум била сведок на многу дoбpини на Миле, не разбирам зошто ова се случува

Македонската поп-пејачка Елена Ристеска му изрази поддршка на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески кој се наоѓа во притвop и штраjкува со глaд. Во...

Македонија 08.07.19 | 15:53

Вистината ќе излезе на виделина, но дали Миле ќе ја дочека здрав и читав

Деветти ден од притворањето на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески – деветти ден тој  штрајкува со глад во истражното оделение во затворот...

Македонија 06.07.19 | 22:32

Сопругата на Јанакиески: Политиката нема да се исчисти ако се изживуваш со Миле

Сопругата на поранешниот министер Миле Јанакиевски, Сања, се огласи на фејсбук, по како што вели, неправдата која се нанесува. Со долг емотивен статус тој се обрати на...

Македонија 02.07.19 | 14:15

Народниот правобранител го истражува случајот Јанакиески

По испратената претставка до канцеларијата на Народниот правобранител дека Миле Јанакиески од саботата штрајкува со глад, во истражниот затвор во Шуто Оризари е испратен...

Македонија 02.07.19 | 13:12

Миле Јанакиески штрајкува со глад

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески од саботата започнал штрајк со глад, за што е известен и Кривичниот суд во Скопје. Испратена е и претставка...

Црна хроника 01.07.19 | 21:29

Јанакиески и седумтемина осомничени остануваат во притвор, судот им ги отфрли жалбите

Кривичниот суд Скопје на денешната седница ги отфрли жалбите по изречената мерка притвор за осум лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески,...

Македонија 01.07.19 | 12:18

Во петокот го притворија, денеска полицијата го барала Јанакиески дома

За денешното судско рочиште „Шамари во Центар“ во кое требаше да учествува и Миле Јанакиевски, судот издал наредба тој да биде доведен на судење од неговиот дом, каде...

Македонија 28.06.19 | 23:52

Богдан Илиевски за новите притвори: Монструозност

По вечерашната одлука судот да им одреди мерка притвор на ексминистерот Миле Јанакиески и уште седмина приведени во денешната акција за наводна злоупотреба на државно...

Македонија 28.06.19 | 23:06

Нов притвор за Јанакиески и за уште седум приведени

Нов притвор за екс министерот Миле Јанакиески, одлучи вечерва судот. Тој според Обвинителството за организиран криминал и корупција е осомничен дека ја оштетил државата...

Црна хроника 28.06.19 | 10:42

Меѓу уапсените во акцијата на МВР се Миле Јанакиески, Дејан Митревски и Димитар Димовски

Утрово во голема акција на полицијата и обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција уапсен е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Се...

Македонија 09.05.19 | 11:26

Оставката се турна под килим? Директорот на Шутка сè уште на функција

Владата сè уште не ја разгледала оставката на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски. Поднесената осткавка на Котевски беше констатирана на...

Македонија 28.03.19 | 13:00

Миле Јанакиески поднел претставка до Хелсиншкиот комитет за човекови права

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески има поднесено претставка до Хелсиншкиот комитет за човекови права, до Коалиција Сите за правично судење и...

Македонија 28.02.19 | 13:38

Во случајот на Ристовски притворениците скокнале да ги разделат, за Јанакиески не реагирале

Управата за извршување на санкциите при Министерството за правда соопшти дека го разгледале Извештајот од КПУ Затвор – Скопје, како и дека изготвиле сопствен Записник...

Македонија 27.02.19 | 10:00

Вистината за нападот во Шутка врз Јанакиески и Ристовски

На „Јутјуб“ е објавено видео со целата хронологија на инцидентите во затворот Шутка, кога беа нападнати и повредени поранешните министри Миле Јакимоски и Спиро Ристоски. 21.02,...

Македонија 26.02.19 | 20:38

Муслиу: Со поднесување на оставка и 11 дисциплински за претепувањето на Јанакиески и Ристоски не завршува процесот, со таков однос не одиме кон ЕУ

Алберт Муслиу, политичкиот аналитичар при своето гостување во дебатната емисија „Само вистина“ говореше и за случката со претепување на бившите министери Миле Јанакиески...

Македонија 26.02.19 | 11:11

Бројни пропусти и дисциплински постапки за најмалку 11 лица во затворот во Шутка

Најмалку 11 лица вработени во истражниот затвор „Скопје“ ќе одговараат за направени пропусти, кои довеле до двата одвоени инциденти со поранешните министри Миле Јанакиески...

Македонија 25.02.19 | 13:58

За МВР уште нема основа за постапка за инцидентот во „Шутка“, го чека извештајот од затворот

Министерството за внатрешни работи го чека извештајот од затворот Скопје и Управата за извршување санкции во врска со инцидентот од минатата недела кога притворените...

Двоглед 24.02.19 | 12:10

Ако дознаеме дека некој од Диво Насеље прв провоцирал, ќе го избркаме од затвор

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека се спроведува истрага за случувањата и инцидентите во затворот Шутка, во кои беа физички нападнати поранешни...

Македонија 23.02.19 | 08:18

Порака од Кумановската група до Груевски, Ахмети, Мијалков и Јанкулоска: Ќе ве следиме до крајот на светот

Кумановската група преку нивните роднини испрати реакција до весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува...