Ознака: Миле Бошњаковски
Македонија 16.05.19 | 14:43

За власта битно е кој снимал, кривичното дело на Павле небитно

Од СДСМ очекуваат надлежните институции да го разоткријат случајот со незаконското снимање, но и емитување на снимка која предизвика реакции и барање оставка од пратеникот...

Македонија 16.05.19 | 12:57

Миле му раскина на Заев – Бошњаковски заминува на функцијата генерален секретар во Кабинетот на Пендаровски

Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција во Владата соопшти дека ова е негов последeн прес во својство на владин портпарол и дека заминува во Кабинетот на претседателот...

Македонија 13.05.19 | 14:38

Бошњаковски го напушта Заев за Пендаровски?

Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, најверојатно ќе биде дел од тимот на претседателот, Стево Пендаровски. Според извори на „Фокус“ Бошњаковски ќе премине во кабинетот...

Македонија 02.05.19 | 12:34

Бошњаковски: Законот за знамињата важи за сите

Сѐ што е утврдено во Законот за употреба на знамињата треба да го почитуваат сите, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. По настанот во Охрид кога на...

Македонија 02.05.19 | 12:29

Бошњаковски: Невакцинираните деца нема да се запишуваат во прво одделение

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски вели дека нема да се отстапува од донесените мерки по прогласената епидимија од морбили и оти од оваа учебна година нема да се...

Македонија 02.05.19 | 11:48

Бошњаковски за изјавата на Османи: Законот за знамиња мора да се почитува

Одредбите од Законот за употреба на знамињата се јасни, се што е утврдено во закон треба да го почитуваат сите, вели владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во врска со...

Македонија 24.04.19 | 12:31

Бошњаковски: Владата не се меша во работата на верските заедници

Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните...

Македонија 17.04.19 | 15:33

Бошњаковски: Франција нека каже како да ѝ помогнеме

Портпаролот Миле Бошњаковски на прес-конференцијата во Владата изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција за санирање на штетите...

Македонија 10.04.19 | 12:46

Бошњаковски смета дека Иванов нема храброст да ги помилува осудените од 27 април

Владата смета дека претседателот Ѓорге Иванов не може да даде помилување на осудени за „27 април“, бидејќи би го прекршил Уставот и законот. Владинот портпарол Миле...

Македонија 03.04.19 | 12:01

„Воинот на коњ“ отсега ќе се вика „Александар Македонски“

Потпаролот на Владата Миле Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање кои споменици ќе бидат преименувани и означени како споменици од античка Грција, рече дека...

Македонија 03.04.19 | 12:01

Бошњаковски: Текстуално и инструментално химната останува истата

Химната во ниту еден момент не била, ниту ќе биде спорна, ниту ќе се менува, дециден беше владиниот порпарол Миле Бошњаковски на денешната прес-конфернција на која одговараше...

Македонија 28.03.19 | 12:51

Нема казна за Османи иако одби да одговори на македонски

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, нема да биде казнет иако пред неколку дена не сакаше на новинарите да им одговори на македонски јазик кога...

Македонија 20.03.19 | 13:30

Во предизборие мерцедесот се продава, по избори пу-пу не важи

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски изјави денеска дека мерцедесот од 600.000 евра кој беше набавен во време додека на власт беше ВМРО-ДПМНЕ, е сѐ уште дел од судската...

Македонија 20.03.19 | 12:55

Премиерот не го користи мерцедесот, но купуваме амбулантни возила

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на денешната редовна прес-конференција потврди дека постојат серизони разлики меѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ, кое бара СЈО да биде...

Балкан 14.03.19 | 15:31

Бошњаковски ги разбранува духовите: Кој е тој „друг јазик“ во Грција!?

Што мислел портпаролот на македонската влада, Миле Бошњаковски, кога рекол дека некои во Грција зборуваат друг јазик, преку писмо ја прашува македонската влада, грчкото...

Македонија 06.03.19 | 14:09

Остануваат имињата на градовите Македонски Брод и Македонска Каменица

Малку официјални реакции и многу шпекулации се појавија по вчерашното објавување на листата на институции на кои ќе им бидат променети имињата согласност обврските...

Македонија 26.02.19 | 16:01

Владината седница минала во работна атмосфера, изјавија портпаролите

Како и секоја и вчерашната седница помина во работна атмосфера и сите заедно дискутираа по точките од дневниот ред. Во рамки на Владата односите се тековни, одговорија...

Македонија 13.02.19 | 18:30

Сами ќе си ја плаќаме замената на патните документи и табличките на возилата

Замената на патните документи и регистарските таблички со новото име на државата ќе бидат на товар на граѓаните. Новите регистарски таблички се очекуваат да бидат издадени...

Македонија 13.02.19 | 15:03

Бошњаковски: Ако се утврди протекционизам при вработувањата, ќе се реагира

Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски денеска изјави дека откако ќе биде направена анализата околу актуелните вработувања на лица блиски на функционери и пратеници,...

Македонија 13.02.19 | 14:45

Бошњаковски: За замена на пасошите и за регистерските таблички ќе си плаќаат граѓаните

Замената на патните документи и регистарските таблички со новото име на државата ќе бидат на товар на граѓаните. Новите регистарски таблички се очекуваат да бидат издадени...