Ознака: Милчо Манчевски
Скопје 19.04.21 | 09:38

Режисерот Милчо Манчевски и архитектот Мишко Ралев меѓу потписниците на повикот да се спречи изградба на висококатници кај „Холидеј Ин“

Се зголемува бројот на граѓански организации, универзитетски професори и архитекти кои упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од...

Култура 22.03.21 | 16:03

Поддршка од Еуримаж за новиот филм на Манчевски „Кајмак“ и за уште два филма во кои Македонија е малцински учесник

Филмот„Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски, во кој Македонија е носител на проектот, како и филмовите и копродукциите „Живи и здрави“ и „Долината на Шарка“, во кои...

Култура 10.02.21 | 09:35

Филмот „Врба“ на Манчевски отпадна од трката за Оскар

Филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски отпадна од трката за Оскар за странски филм. Неговиот филм „Пред дождот“ во 1995 ѝ ја донесе на Македонија првата...

Култура 16.11.20 | 15:42

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде македонскиот кандидат за „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопшти Друштвото...

Култура 02.11.20 | 08:48

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната Сребрената палма на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35. издание на еден од најголемите европски...

Култура 08.10.20 | 17:36

„Врба“ во Москва, а во Луксембург ретроспектива на Манчевски

Реномираниот Московски филмски фестивал го прикажува „Врба“ на Милчо Манчевски на годинашното 42. издание. Филмот е селектиран во Мастерс програмата и беше прикажан...

Култура 30.09.20 | 10:25

Утревечер во МСУ се отвора изложбата на фотографии „Таму“ од режисерот Милчо Манчевски

Утревечер, на први октомври во 20 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски, а притоа ќе биде...

Култура 24.09.20 | 13:34

Изложба на 88 колор фотографии и промоција на книга на Милчо Манчевски во МСУ

На први октомври, во 20 часот, во Музејот на современа уметност во Скопје ќе биде отворена изложбата на фотографии на познатиот македонски автори и режисер Милчо Манчевски,...

Култура 22.09.20 | 10:28

„Врба“ на Милчо Манчевски во трка за европски Оскар

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм 2020 на 33. Европски филмски награди....

Култура 03.09.20 | 13:38

Филмовите на Милчо Манчевски на три контитенти за еден месец

Неделава на фестивалот во Нанси се случи француската премиера на „Бикини Мун“, претпоследниот филм на Милчо Манчевски. Три години по светската премиера во 2017, филмот...

Култура 22.08.20 | 12:24

Моќна, евокативна и прекрасно одглумена драма на Милчо Манчевски, пишува „Варајати“ за „Врба“

Американскиот магазин „Варајати“ објави реценција за филмот на македонскиот режисер Милчо Манчевски, „Врба“. Во рецензијата филмот се опишува како „три приказни...

Култура 17.06.20 | 10:55

Монографијата „Манчевски“ достапна на интернет-страницата на Кинотека

Монографијата „Манчевски“ во издание на Арс Ламина-публикации од денеска достапна преку интернет страницата на Кинотека. Заинтересираните ќе можат бесплатно да го...

Култура 16.06.20 | 20:59

„Прашина“ на Милчо Манчевски в петок може да се гледа бесплатно на онлајн стриминг

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде споделен вимео линк...

Култура 09.06.20 | 11:00

„Врба“ на Милчо Манчевски селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот...

Филм 14.03.20 | 10:15

„Седи дома со Милчо“: Сите филмови на режисерот на МТВ како поддршка за вонредните мерки

Сите филмови македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе се прикажуваат на Македонската радиотелевизија (МРТ). Манчевски преку „Фејсбук“ го најави својот придонес и поддршка...

Култура 18.12.19 | 15:57

Манчевски влегува во редот на комплексни филмски уметници, рече академик Фити на одбележувањето на 25 години од „Пред дождот“

Денеска во Македонската академија на науките и уметностите, а во организација на Кинотеката на Република Македонија, со поддршка на Вардар филм, беа одбележани...

Култура 17.12.19 | 09:40

Одбележување на 25 години од премиерата на филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

Кинотеката на Македонија и Македонската академија на науките и уметностите со поддршка на Вардар филм ја одбележуваат 25-годишнината од премиерата на ПРЕД ДОЖДОТ –...

Култура 05.12.19 | 10:17

„Врба“ е еден од оние филмови кои се чинат лабави додека ги гледаш, но допираат до сржта и остануваат таму

Eден од најголемите светски филмски магазини „Скрин интернешенал“ објави одлична рецензија за „Врба“ на Милчо Манчевски. „Величествено, карактерно раскажување“...

Култура 15.11.19 | 10:21

Азиска премиера на „Врба“: Редици за автограм од Манчевски и средба најславниот тајвански режисер Цаи Минг-Лианг со кого освои „Златен лав“

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем одглас...

Култура 02.11.19 | 18:40

Стоечки овации за „Врба“ на Манчевски

Синоќа, во Македонската филхармонија се случи премиерата на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. На црвениот килим продефилираа многу препознатливи ликови...