Ознака: Милчо Манчевски
Македонија 10.06.22 | 09:49

Манчевски: Три пати си одев и се враќав во Македонија, додека синови на функционери добија повеќе пари отколку јас за сите мои филмови

Со видео порака насловена „Непотизам и економија“, снимена за меѓународната конференција „Скопски економски и финансиски форум – СЕФФ“, познатиот македонски режисер...

Култура 21.01.22 | 08:36

„Врба“ на Манчевски го отвора Филмскиот фестивал во Кјото

Филмот „Врба“ на најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски, на 22 јануари ќе го отвори 13. Меѓународeн филмски фестивал Историка во Кјото, Јапонија. Манчевски...

Култура 14.10.21 | 09:19

Фотографска изложба на Милчо Манчевски во Бургас

По успешното претставување на изложбата „Таму“ на Милчо Манчевски во Софија, на 15 октомври (петок) 2021 истата ќе биде поставена и во Бургас, во Центарот за современа...

Култура 28.08.21 | 10:50

Три проекции на различни локации за 20 годишнината од „Прашина“ на Милчо Манчевски

Јубилејот 20 години од премиерата на „Прашина“ на Милчо Манчевски на отворањето на Венецискиот фестивал во 2001, ќе биде одбележан со презентација на филмот на три угледни...

Култура 06.07.21 | 12:52

Милчо Манчевски почна со снимањето на седмиот филм „Кајмак“

Денеска, во хотел Лимак, во Скопје, почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе се снима пет недели на локации...

Скопје 19.04.21 | 09:38

Режисерот Милчо Манчевски и архитектот Мишко Ралев меѓу потписниците на повикот да се спречи изградба на висококатници кај „Холидеј Ин“

Се зголемува бројот на граѓански организации, универзитетски професори и архитекти кои упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од...

Култура 22.03.21 | 16:03

Поддршка од Еуримаж за новиот филм на Манчевски „Кајмак“ и за уште два филма во кои Македонија е малцински учесник

Филмот„Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски, во кој Македонија е носител на проектот, како и филмовите и копродукциите „Живи и здрави“ и „Долината на Шарка“, во кои...

Култура 10.02.21 | 09:35

Филмот „Врба“ на Манчевски отпадна од трката за Оскар

Филмот „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски отпадна од трката за Оскар за странски филм. Неговиот филм „Пред дождот“ во 1995 ѝ ја донесе на Македонија првата...

Култура 16.11.20 | 15:42

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде македонскиот кандидат за „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопшти Друштвото...

Култура 02.11.20 | 08:48

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната Сребрената палма на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35. издание на еден од најголемите европски...

Култура 08.10.20 | 17:36

„Врба“ во Москва, а во Луксембург ретроспектива на Манчевски

Реномираниот Московски филмски фестивал го прикажува „Врба“ на Милчо Манчевски на годинашното 42. издание. Филмот е селектиран во Мастерс програмата и беше прикажан...

Култура 30.09.20 | 10:25

Утревечер во МСУ се отвора изложбата на фотографии „Таму“ од режисерот Милчо Манчевски

Утревечер, на први октомври во 20 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски, а притоа ќе биде...

Култура 24.09.20 | 13:34

Изложба на 88 колор фотографии и промоција на книга на Милчо Манчевски во МСУ

На први октомври, во 20 часот, во Музејот на современа уметност во Скопје ќе биде отворена изложбата на фотографии на познатиот македонски автори и режисер Милчо Манчевски,...

Култура 22.09.20 | 10:28

„Врба“ на Милчо Манчевски во трка за европски Оскар

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм 2020 на 33. Европски филмски награди....

Култура 03.09.20 | 13:38

Филмовите на Милчо Манчевски на три контитенти за еден месец

Неделава на фестивалот во Нанси се случи француската премиера на „Бикини Мун“, претпоследниот филм на Милчо Манчевски. Три години по светската премиера во 2017, филмот...

Култура 22.08.20 | 12:24

Моќна, евокативна и прекрасно одглумена драма на Милчо Манчевски, пишува „Варајати“ за „Врба“

Американскиот магазин „Варајати“ објави реценција за филмот на македонскиот режисер Милчо Манчевски, „Врба“. Во рецензијата филмот се опишува како „три приказни...

Култура 17.06.20 | 10:55

Монографијата „Манчевски“ достапна на интернет-страницата на Кинотека

Монографијата „Манчевски“ во издание на Арс Ламина-публикации од денеска достапна преку интернет страницата на Кинотека. Заинтересираните ќе можат бесплатно да го...

Култура 16.06.20 | 20:59

„Прашина“ на Милчо Манчевски в петок може да се гледа бесплатно на онлајн стриминг

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде споделен вимео линк...

Култура 09.06.20 | 11:00

„Врба“ на Милчо Манчевски селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот...

Филм 14.03.20 | 10:15

„Седи дома со Милчо“: Сите филмови на режисерот на МТВ како поддршка за вонредните мерки

Сите филмови македонскиот режисер Милчо Манчевски ќе се прикажуваат на Македонската радиотелевизија (МРТ). Манчевски преку „Фејсбук“ го најави својот придонес и поддршка...