Ознака: Мила Царовска
Македонија 10.10.21 | 22:55

Царовска од врата до врата во Аеродром: Со Цанде одиме на сигурна победа

Поторетседателката на СДСМ, Мила Царовска и кандидатот за градоначалник Александар Филиповски, денеска се сретнаа со кандидидатите за советници и со жители на Општина...

Македонија 08.10.21 | 21:47

Мицковски за Царовска: Пссст дечки, да не сте за некој печатен учебник

Аналитичарот Ивор Мицковски објави ироничен коментар за изјавата на Мила Царовска дека треба да се казнува доколку некој родител на своето дете му набави печатен учебник. Пссст...

Македонија 08.10.21 | 21:46

Котлар до Царовска: Се сеќавата на книгата „Фаренхајт 451“- слика на едно тоталитарно општество

До Милата на Царовци и сличните на неа! Се сеќавате на книгата „ФАРЕНХАЈТ 451“, која има и 2 екранизации, едната во 1966 г., а другата во 2018 г. Насловот е алузија на температурата...

Македонија 08.10.21 | 18:59

Мила Царовска заслужи „кец“ за превод од албански јазик

Посетата на министерката за образование на Косово, Арбрие Нагавци, која престојуваше во официјална посета на земјава, остана без нормален превод на нејзиниот говор,...

Македонија 08.10.21 | 14:56

Грчева до Царовска: Немате основни знаења за тоа што е модерно образование и како се воведува, се служите со насилство

Солза Грчева со отворено писмо до министерката Мила Царовска ја критикува нејзината реформа во образованието. Г-ѓо Мила Царовска, Најсоодветно би било, наместо да ловите...

Македонија 08.10.21 | 14:52

Тасевски со 10 теории од каде „таа омраза кај Мила кон печатените книги“

Десет саати се обидувам да сфатам од каде таа омраза кај Мила кон печатените книги, пишува актерот Сашо Тасевски, нудејќи неколку негови теории: 1. Кога била мала со Ана...

Македонија 08.10.21 | 10:33

Тасевски: Велиш родител кој му дава книга на своето дете му прави штета

Велиш родител кој му дава книга на своето дете му прави штета, напиша Сашо Тасевски на својот фејсбук профил. Тебе кој ти дал живот направил непроценлива штета, глупачо...

Македонија 07.10.21 | 12:16

Царовска бара граѓаните да пријават продажба на печатени учебници за четврто одделение

МВР има укажувања, а и постапувања каде што се прекршени материјалните права на авторите и на издавачите на учебници, изјави министерката за образование и нака Мила...

Македонија 04.10.21 | 15:08

Царовска: Условите за работа и движење помеѓу население и условите за движење на учениците во училишниот двор се подеднакви

Условите за мене за работа и движење помеѓу население и условите за движење на учениците во училишниот двор се подеднакви, изјави денеска министерката за образование,...

Македонија 02.10.21 | 15:47

Безобразие – Заев се шета во Кочани со Царовска која има хациенда вредна милиони на Пониква, додека оризарите немаат за леб

Безобразие е Заев да се шета во Кочани со Царовска која има хациенда вредна милиони на Пониква, додека оризарите немаат за леб, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Хациендата на...

Македонија 01.10.21 | 13:43

Царовска тврди дека e многу мал процентот на заразени ученици со ковид-19

Бројките на новозаразени со коронавирус во училиштата се движат од 0,01 до 0,03 проценти дневно, а активни случаи се 0,26 проценти од вкупно 240.000 ученици во основното и средното...

Македонија 28.09.21 | 23:02

Димитриевски: Сопругот на Царовска снима спотови за 7-8 пати поскапи цени, мораше тој да биде биран

Актуелниот градоначалник на Куманово Максим Димитриевски во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва коментираше како сопругот на министерката за образование Мила Царовска, врши...

Македонија 23.09.21 | 12:30

Царовска: Состојбата е стабилна, приоритет е училиштата да останат отворени што подолго

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска се сретна со директорите на основните и средните училишта во Битола. На состанокот се разговараше за текот...

Македонија 22.09.21 | 14:16

Царовска: Комисијата за заразни болести не препорачува брзи тестови во училиштата

Во моментов нема потреба за други мерки освен оние што се утврдени од Комисијата за заразни болести за да се заштитат учениците од КОВИД-19 во училиштата, изјави министерката...

Македонија 22.09.21 | 14:05

Царовска: Нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата, моделот на настава останува ист

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб, засега нема потреба од промена на...

Македонија 21.09.21 | 08:54

Царовска: Ако наставникот чувствува дека денеска треба да има два часа математика, а утре ликовно, може самостојно да си го распореди денот

Интерактивните табли, дигиталните и печатените учебници не се клучни во наставата по новата концепција, туку активностите и комуникацијата помеѓу учениците и наставникот,...

Македонија 20.09.21 | 20:52

Царовска: Родителите да си бараат таблети од училиштата

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, во Тема на денот на Сител Телевизија истакна дека таблети во министерството има и дека родителите се тие кои треба...

Македонија 20.09.21 | 19:48

Царовска: Состојбата во училиштата е стабилна, сѐ уште нема потреба да се менува сценариото

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, во гостување во Дневникот на телевизија „Сител“ изјави дека сѐ уште нема потреба од промена на моделот за настава...

Македонија 19.09.21 | 19:18

Директор злоставувач, неподелени свидетелства, болни наставници – знае ли министерката што ѝ се случува по училиштата?

Професорката Весна Јаневска упати неколку прашања до министерката за образование и наука Мила Царовска, кои, како што потенцира, заслужуваат одговор и акција: 1. Знае...

Вести 18.09.21 | 19:58

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ и дадe рок на Царовска до први октомври

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“,ќе испратат претставка до Антикорупциска и Народниот правобранител за низата нерегуларности кои ги забележале...