Ознака: Михаел Рот
Македонија 15.03.22 | 13:22

Рот: Што е можно поскоро да почнат преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Германскиот министер за европски прашања Михаел Рот изјави дека ЕУ мора да ги забрза пристапните преговори со земјите од Западен Балкан, бидејќи во спротивно други...

Свет 24.02.22 | 11:58

Рот: Путин ја загрозува стабилноста и на Западен Балкан

Рускиот напад на Украина, не го доведува во прашање само опстанокот на земјата, туку ја загрозува и цела Источна Европа, но и стабилноста на Западен Балкан, изјави денеска...

Македонија 18.01.22 | 16:24

Рот: Бугарија конечно да го признае македонското малцинство

Денешната средба на премиерите на Бугарија и Македонија, Кирил Петков и Димитар Ковачевски во Скопје ја поздрави и поранешниот германски министер за Европа и актуелен...

Македонија 18.01.22 | 14:51

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство

Пораешниот германски државен секретар за Европа, а сега само пратеник, Михаел Рот побара да има реципроцитет во однос на малцинствата во двете змеји, односно како што...

Македонија 09.12.21 | 18:57

Рот ни порача да не се откажуваме, датумот ќе дошол

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска во Берлин оствари средба со Михаел Рот, актуелен пратеник во Бундестагот од редовите на СДП како дел од владејачкото...

Македонија 09.09.21 | 17:13

Германскиот министер Рот изрази сочуство за жртвите во пожарот во Тетово

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот во објава на Твитер изрази сочуство до семејствата и блиските на жртвите во синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово. Страшна...

Македонија 02.06.21 | 22:15

Рот – Варвициотис: Со Албанија и Македонија ЕУ ќе стане поголема и посилна

Поддршка за членството на Македонија и Албанија во ЕУ изрази денеска германскиот државен министер за европски прашања Михаел Рот по средбата во Атина со алтернативниот...

Вести 01.06.21 | 11:30

Германија немала ништо против бугарскиот Патоказ да стане дел од преговорите, се спротиставил Рот

Се разбира, токму тоа е решението. предмалку реков-токму тоа повеќепати го предлагаше и Бугарија минатата година. За жал, тогаш Миахел Рот е се согласи. И досега сум кажал,...

Балкан 27.05.21 | 20:38

Рот се надева дека Македонија и Албанија ќе почнат преговори

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот, кој попладнево допатува во Тирана, по средбата со премиерот Еди Рама рече дека Албанија има многу постигнувања, како и  Македонија,...

Македонија 26.05.21 | 20:31

Рот: Имаме голема шанса уште во јуни да дојдеме до решение прифатливо за Скопје и Софија

Сега имаме прозорец на можности. Имаме голема шанса уште во јуни да дојдеме до решение кое може да биде прифатено од сите засегнати страни. Работиме да постигнеме успех...

Македонија 26.05.21 | 19:34

Заев-Рот: Германија го поддржува напредокот на Македонија во евроинтеграциите

Одличната билатерална соработка што ја имаат Германија и Македонија во развојот на државата и посебно во делот на економијата е потврдена на денешната средба на премиерот...

Македонија 26.05.21 | 07:28

Рот доаѓа во пресрет на јунскиот Совет на ЕУ

Германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот, денеска ќе допатува во дводневна посета на Македонија. На првиот ден на престојот во Скопје, Рот ќе има средба...

Македонија 08.12.20 | 12:18

Рот: Тешка политичка грешка е запирањето на Македонија кон ЕУ, Бугарија е осамена во блокадата

Германскиот министер за Европа Михаел Рот утрово го оцени како тешка политичка грешка запирањето на напредокот на Македонија кон ЕУ. Тој вели дека Бугарија е осамена...

Македонија 17.11.20 | 20:01

Рот: Сите земји членки на ЕУ, освен Бугарија, ја поддржаа преговарачката рамка за Македонија

Михаел Рот, германскиот министер за Европа, кој претседаваше со денешниот министерски состанок на ЕУ,  рече дека сите земји членки на ЕУ, освен Бугарија, во денешната...

Македонија 17.11.20 | 15:03

Рот: И покрај бугарското вето, ќе ја ставиме точката за проширување на дневен ред

Иако е извесно дека ЕУ денеска нема да даде зелено светло за одржување на првата Меѓувладина конференција со Македонија, Германија, како актуелен претседавач со Унијата,...

Македонија 16.11.20 | 16:39

Заев по средбата со Рот: Продолжува одличната соработка со Германија

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи, попладнево во Берлин оствари работна средба со Михаел...

Македонија 23.06.20 | 19:33

Рот: Западен Балкан ќе остане многу важно прашање за време на германското претседателство

Германија ќе остане силен поддржувач на проширувањето на ЕУ. Иако нашето претседавање ќе биде под големо влијание на КОВИД-19, Западен Балкан ќе остане многу важно прашање...

Македонија 19.03.20 | 08:56

Михаел Рот денеска во „виртуелна посета” на Скопје

Државниот министер за Европа на Сојузна Република Германија, Михаел Рот денеска ќе има „виртуелна работна посета” на Македонија и средба со министерот за надворешни...

Македонија 18.03.20 | 20:28

Германскиот министер Рот „виртуелно“ во Скопје откако ЕУ го откажа самитот за датум за Македонија

Државниот министер за Европа на Сојузна Република Германија, Михаел Рот утре ќе има „виртуелна работна посета“ на Република Македонија и средба со министерот...

Македонија 15.10.19 | 09:39

Рот: Позицијата на Берлин кристално јасна, преговорите со Скопје и Тирана треба да почнат

Германската позиција e кристално јасна. Ние го поддржуваме почетокот на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, изјави денеска државниот министер...