Ознака: Мето Јовановски
Култура 22.05.22 | 17:18

Награда за животно дело за актерот Мето Јовановски на Балкан панорама филм фестивал во Измир

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот актер Мето Јовановски му беше доделена наградата Златен...

Култура 29.10.21 | 09:32

Треба жестоко да се бориме за она за кое сме предодредени, вели актерот Мето Јовановски, добитник на наградата на Киненова

Секојпат имало проблеми. И ние кога со Столе Попов сме снимале филмови имало проблеми, но треба жестоко да се бориме за она за кое сме предодредени, вели актерот Мето...

Култура 26.10.21 | 14:06

Мето Јовановски добитник на наградата за особен придонес во филмската уметност на „Киненова“, постхумно наградени и Сабина Ајрула Тозија и Љупчо Тодоровски-Упа

Македонскиот актер Мето Јовановски е годинашен добитник на наградата за особен придонес во филмската уметност, која ја доделува Меѓународниот филмски фестивал на...

Култура 19.04.19 | 12:40

Омаж на Јованоски на „Скопје филм фестивал“: Мето е еден од оние актери кои го одбележаа македонското глумиште

Со врачувањето на Повелбата за исклучителен придонес во филмската уметност, синоќа во Кинотеката започна „Омажот на Мето Јовановски“, кој е дел од програмата на 22....