Ознака: метла
Македонија 26.05.19 | 12:06

Заев го разрешува Сугарески, на негово место доаѓа струмичанецот Китанов – човек за нови бизниси?!

Еден од министрите кои нема да ја преживеат метлата на премиерот Зоран Заев е Горан Сугарвски, првиот човек на министерството за транспорт и врски, дознава „Република“...

Македонија 26.05.19 | 09:11

СДСМ денеска со Централен одбор: Кого ќе замете метлата на Заев?

СДСМ денска попладне ќе одржи Централен одбор на кој се очекува да стане збор за најавените разрешувања. Како што се договорија на последната лидерска средба со коалицискиот...

Македонија 25.05.19 | 23:45

Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?

Покрај директори кои не ги исполниле очекувањата, утре неофоцијално се говори дека сменети ќе бидат пет до шест министри.  Деновиве Заев имаше средби со коалицискиот...

Македонија 24.05.19 | 21:14

Заев: „Метлата“ е за тие кои покажаа ароганција, неисполнителност и недостапност за граѓаните

Премиерот Зоран Заев вели дека таканаречената операција „метла“ се однесува на луѓето кои, според него, покажале слабост, недоволна исполнителност, не ги реализирале...

Економија 22.05.19 | 21:31

Адеми: Метлата треба да почне од Анѓушев

Пратеникот на ДУИ Џеват Адеми во понеделникот во емисијата Клик Плус на ТВ21, зборуваше за ,,метлата“ на премиерот Зоран Заев и рече дека треба да почне од Анѓушев. Инаку,...

Македонија 22.05.19 | 18:46

Заев: За неколку дена ќе видиме дали може да разрешам функционери на ДУИ

Премиерот Зоран Заев денеска ја искоментира изјавата на Груби од ДУИ дека барањето за ветинг нема врска со најавената метла, па кажа дека на крај ќе се дознае вистината. Прашан...

Македонија 20.05.19 | 20:13

Заев од Виена: Метлата ќе заигра во јуни!

По завршување на Виенскиот економски форум, Зоран Заев оствари серија средби со претставници на неколку реномирани компании од Република Австрија коишто веќе имаат...

Македонија 20.05.19 | 17:35

Најавената „метла“ на премиерот наиде на жесток отпор во ДУИ – Османи вели: се создаде политичко шоу

Операцијата “метла” за вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е дегутантна и станала политичко шоу иако била несуштинска тема која станала доминантна во...

Македонија 17.05.19 | 10:37

Манчевски: Не се оптоварувам со „метлата“ на Заев

Министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски уште еднаш истакна дека воопшто не е загрижен за својата позиција, во однос на „метлата“ што...

Македонија 16.05.19 | 20:50

„Метлата“ треба да е за Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска оствари средба со скопјани во, како што ја вели, победничка Гази Баба. Нема застанување, нема калкулации, имаме задача да ја кренеме земјата...

Македонија 16.05.19 | 16:34

Економските министри први „изметени“?

Се разгорува ли битка во власта кој од економските министри ќе ја преживее чистката, прашува во својата анализа „Алфа“. Наспроти молкот во СДСМ, ДУИ веќе гласно заговара...

Македонија 16.05.19 | 13:06

ВМРО – ДПМНЕ му остави метла на Заев пред Собрание

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од пред Собранието остави метла и му порача на премиерот Зоран Заев да не се мисли и да почне да мете од павле Богоевски...

Македонија 15.05.19 | 13:44

Директорската фотелја во Царина резервирана за Зечевиќ?!

Царинската управа ќе биде еден од секторите во кој ќе заигра метлата на премиерот Зоран Заев – тврдат извори од „Република“. Според нив смената на директорската...

Македонија 15.05.19 | 11:36

Сугарески: Искрено не очекувам да бидам сменет

Министерот за транспорт и врски не очекува да биде меѓу функционерите кои ќе бидат разрешени, како што најави неодамна премиерот Зоран Заев, но вели дека ќе ја почитува...

Македонија 15.05.19 | 11:18

На власта ѝ е потребен темелен ремонт, а не козметички интервенции

Операцијата „Метла“ мора да опфати длабоки промени и да направи остри резови за да се ублажат слабостите што ги покажаа речиси сите сектори во изминативе две години,...

Македонија 14.05.19 | 11:28

Анѓушев: Релаксиран сум од најавената „метла“, тоа е во надлежност на премиерот

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев вели дека е релаксиран кога станува збор за најавената „метла“ од страна на премиерот Зоран Заев и оти тоа...

Македонија 13.05.19 | 17:31

Заев на одмор, Ахмети молчи за чистката, министрите подготвени за „метлата“

Метлата најавена, но се уште не заиграла никаде. И по една седмица од исходот на претседателските избори, чистката на функционерите од Илинденска, на стенд бај. Премиерот...

Македонија 13.05.19 | 14:44

Мојата судбина не е поважна од судбината на граѓаните

Во МВР има кадровски промени од првиот момент и ќе има и понатаму на кадри кои не дале резултати во однос на своето работење и кои не ги исполниле очекувањата во однос...

Балкан 12.05.19 | 09:27

Вучиќ уапси цел општински врв од својата партија поради корупција

Раководството на српската општина Пожега, на чело со претседателот на општината, Милан Божиќ (62), вчера веа уапсени во големата полициска акција за злоупотреба на службената...

Македонија 11.05.19 | 12:14

Братот на Али Ахмети: Дел од кадрите на ДУИ треба да размислат за пензија

Фекри Ахмети, братот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, во анкета на Tetova Sot истакнал дека дел од кадрите на интегративците треба да заминат во политичка пензија. Како што пренесува...