Ознака: метла
Македонија 11.06.19 | 19:47

Груби: Ниту еден претседател на огранок не е разрешен

На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на состанокот на претседателството и...

Македонија 11.06.19 | 18:44

Али измети: Разрешени Бејта, Мерко, Алити, Асани…

На вонреден состанок на Централно претседателство на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети ги тргна „вечните“ претседатели и потпретседатели на партиските ограноци...

Македонија 11.06.19 | 10:25

ДУИ ќе се офајди од метлата: ЕЛЕМ, МЕПСО, Фондот за иновации пикирани упоришта

Продолжуваат прегворите за смени во вториот ешалон. Минатата недела, премиерот Зоран Заев изјави дека на следниот владин состанок ќе бидат донесени првите одлуки. Алсат...

Македонија 10.06.19 | 14:31

Партијата ја сакам повеќе од мајка ми, не можам пак 10 години во опозиција

Бети Русеска е охридската „Мира Дизел“, тврди порталот „Охрид скај“, наведувајќи дека по доаѓањето на власт на СДСМ, таа била назначена за претседател на второстепена...

Македонија 07.06.19 | 14:33

Левица: Метлата треба да почне од Адеми, Нухиу и Емрули

Само една недела откако генералниот секретар на НАТО ја пофали Република Македонија за напредокот во реформите и владеењето на правото, уште еден скандал ја потресе...

Македонија 07.06.19 | 14:22

Заев: Реконструкција или оставка по средбата со Меркел

Премиерот, Зоран Заев, денеска потврди дека е договорен точен термин за состанок со германската канцеларка, Ангела Меркел. Тој рече дека по состанокот ќе се има попрецизна...

Македонија 07.06.19 | 12:19

„Метлата“ ќе поседи во шпајз и викендов

Разговорите околу најавената „метла“ во Владата сè уште траат и се очекува, следните неколку дена премиерот да излезе со конкретен став околу ова прашање. Министерот...

Македонија 06.06.19 | 12:35

Хоџа: Или ќе поднесеме предлог за нови министри или ќе има гласање за доверба за Владата

Владиниот портпарол Мухамед Хоџа вели дека разговорите помеѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и останатите политички партии кои ја сочинуваат Владата ги продолжуваат...

Македонија 05.06.19 | 14:56

Ако падне Владата, тогаш зошто да правам реконструкција?

На прашање на МИА за најавите за реконструкција на владата и „метлата“ најавена по претседателските избори, премиерот Зоран Заев истакна дека и во овој дел многу ќе...

Македонија 04.06.19 | 11:29

Куновска: Обрачот се стега околу врвот на СДСМ, а конците одамна ги движат само еден-двајца

Поранешната пратеничка и претседателка на скопската организација на СДСМ, Софија Куновска вели дека промените на „Бихаќка“ може да бидат корисни доколку се темелат...

Македонија 01.06.19 | 12:39

Османи: ДУИ не користи метла-принцип

За најавените министерски смени министерот за европски интеграции и портпарол на ДУИ Бујар османи декеска рече дека има комуникација меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот...

Македонија 30.05.19 | 21:38

Новиот формат на Владата ќе биде „Заев2“

Лидерите на СДСМ и на ДУИ веќе 90 отсто го имаат постигнато договорот за новиот формат на Владата и во наредните денови се очекува да биде соопштен, најави потпретседателот...

Македонија 29.05.19 | 23:22

Ваква „ЗАБАВА И РЕМОНТ” каква што е операцијата „Метла“, одамна не сме виделе

Приказната за бомбите, легендите за рекетот со нив и шпекулациите за меѓусебни уцени на актерите на тој опасен занает, привремено исчезнаа од фокусот на јавноста. Не...

Македонија 29.05.19 | 23:09

Мицковски: Новинарската работа околу советнициве ви ја разголува празноќата и глупавоста на метлата

Новинарската работа околу советнициве всушност ви ја разголува празноќата и глупавоста на метлата, таа димна завеса за слепци. Каква метла ќе правиш ако се опкружуваш...

Двоглед 27.05.19 | 16:49

Заев: Јас сум супер, другите не чинат

Премиерот на владата на Република Македонија Зоран Заев после промената на комплетното партиско раководство изјави дека тој е безгрешен, посебен и незаменлив, за разлика...

Македонија 27.05.19 | 13:52

Арсовски за „метлата“ на Заев: Во партијата е најлесно, потешкиот дел допрва доаѓа

Лесно е во партијата да се направи промена, потешкиот дел допрва доаѓа во Владата со коалициските партнери, смета аналитичарот Петар Аровски по синоќешните промени...

Македонија 26.05.19 | 20:57

Заигра метлата во СДСМ: Разрешен Кирацовски и сите потпретседатели, секретари и ИО на партијата

Разрешено е целото раководство на СДСМ, според неофицијални информации од вечерашната седница на Централниот одбор на партијата. Разрешени се сите потпретседатели,...

Македонија 26.05.19 | 16:03

Има ли судир Ахмети-Заев околу министертвото за транспорт и врски?!

Седницата на Цебтралниотодбор на СДСМ следи неколку дена откако премиеротЗоран Заев ги разреши речиси сите претседатели на општинските одбори на СДСМ и во пресрет...

Македонија 26.05.19 | 15:18

Царовска за „метлата“: Задоволството на граѓаните ќе влијае на одлуките на Заев

Верувам во промени, промените секогаш носат добри работи, но исто така верувам во одлуките на премиерот и сигурна сум дека ќе ги направи врз основа на учинок на секој...

Македонија 26.05.19 | 12:51

Мора да се сменат сите министри на СДСМ

Единствен начин Зоран Заев да и помогне на Македонија е самиот да ја понесе одговорноста на вечерашниот состанок на ЦО на СДСМ. Граѓаните на избори веќе му кажаа дека...