Ознака: метла
Македонија 22.10.21 | 09:23

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не ја употреби „метлата“

Заев да си даде оставка од партијата и владата, три пати лаже дека ја сфатил пораката, за да може да продолжи да краде, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ, како...

Твитови 21.10.21 | 09:12

Заев ја разбра пораката… пред две години


Македонија 02.09.21 | 10:57

По кого сè удри „демократијата“ во СДСМ: Долга е метлата на Заев

За само неколку години дeсетина членови на СДСМ меѓу кои има и поранешни премиери, министри, пратеници и градоначалници мораа да ја напуштат партијата или беа избкани...

Македонија 24.04.21 | 08:39

Ивор Мицковски: Заев ветуваше чистка на функционери кои немаат капацитет, а дојдовме до чистка на ретките што имаат капацитет да му служат на народот

Ивор Мицковски на својот фејсбук профил напиша: Заев со Метлата: „Пораката ја примив и Ви возвраќам – чистка ќе има на сите функционери кои немаат капацитет да му служат...

Македонија 22.07.20 | 11:01

СДСМ нека гледа во својот двор: Метлата на „Бихаќка“ треба да заигра од Заев

По речиси изедначениот резултат на изборите на кои вистински победник е ДУИ, СДСМ почна да бара виновници за пировата победа. Според „Бихаќка“ виновник е ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 09.10.19 | 20:30

Стојаноска: Метлата требаше да започне од Венко Филипче

Пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска, на денешната собраниска седница истакна дека реконструкција на Владата на СДСМ не претставува нешто ново што...

Македонија 22.08.19 | 14:18

Тројца „изметени“ се враќаат на функција, потпретседател на СДСМ и Коста Петров

На денешната седница на Централниот одбор на СДСМ, претседателот Зоран Заев ќе именува нови потпретседатели. Како што потврдуваат за „Сакам да кажам“ од партијата,...

Македонија 19.07.19 | 12:56

Метлата на Заев замете во обратен правец – ги смени па им се извини и ги врати

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на своите...

Македонија 17.07.19 | 21:55

Грчева: Разрешени директори? Повеќето се пливачки членови на управни одбори

Поранешната пратеничка Солза Грчева на својот фејсбук профил ги искоментра денешните разрешувања за кои беше донесена одлука на седница на Влада. Таа напиша: Разрешени...

Македонија 17.07.19 | 18:38

Разрешени првите луѓе на УБК

Горан Николовски, директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и неговиот заменик директор Ариф Асани се на листата за разрешување предложена денеска од...

Македонија 17.07.19 | 17:12

Имиња по кои удри метлата на Заев денеска

Листа за разрешувања во надлежност на Владата : – Агенција за катастар на недвижности – член на УО Ивица Михајлоски – Друштво фабрика за шински возила Велес ДООЕЛ...

Економија 17.07.19 | 15:03

Дали Заев го смете првиот скопски цариник Златко Кофиловски поради Боки 13?

На долгиот список сметени директори и членови на управни одбори именувани од извршната власт што денеска на прес-конференција во Вадата таксативно ги наброја премиерот...

Македонија 09.07.19 | 08:31

Метлата за директорите ќе почека да се разберат Заев и Ахмети

Иако денеска денес требаше да бидат познати кои дваесетина директори од јавните претпријатија, дирекции, комисии, фондови и агенции ќе бидат заменети со други кадри,...

Македонија 26.06.19 | 14:34

Беса оставија дршка од метла пред Влада: Се наградуваат министрите кои потфрлија

Младите од Движење Беса денеска пред зградата на Владата оставија дршка од метла зашто сметаат дека реконструкцијата во владиниот состав е козметичка и рециклирање...

Македонија 25.06.19 | 20:37

Заев: До почеток на јули ќе бидат сменети 200 функционери

Над 200 лица ќе опфати најавената „метла“ на премиерот Зоран Заев. Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да гласа за новите предлози на...

Македонија 24.06.19 | 21:26

Јовановиќ: Анѓушев е тој кој местеше тендери за лични интереси

Поранешниот советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ тврди дека вицепремиерот Кочо Анѓушев требало прв да биде сменет од владата. Како што објави...

Македонија 24.06.19 | 14:30

Новите министри ќе се бираат во среда

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за среда во 11 часот ја закажа седницата за избор на нови министри откако од владата го доставија предлогот со имињата. Од Собрането...

Македонија 24.06.19 | 08:15

Јовановиќ: Мислев метлата треба да ги фати оние кои местеа милионски тендери

Поранешниот советник на министерот за финансии во заминување, Бранимир Јовановиќ, на Фејсбук ја коментира метлата на Тевдовски. Во предлогот што вчера го достави премиерот...

Македонија 23.06.19 | 13:50

Мицковски: Ова е подје*авање со граѓанска интелигенција

Стигнаа и првите реакции по најавата на премиерот Зоран Заев дека ќе достави предлог до Собранието за нови министри, функцијата министер за финансии ќе ја превземе...

Македонија 18.06.19 | 23:16

Јоци: Зоќе, ова ти си го викаш ,,метла”? Демек глуп е народов, а ?

Новинарката Јорданка Ивановска – Јоци преку свој Фејсбук статус се обиде да покаже како изгледа метлата на Заев, потенцирајки дека народот не е глуп и следи како,...