Ознака: метју палмер
Македонија 04.10.19 | 16:11

Средба Заев-Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата...

Македонија 19.09.19 | 10:27

Палмер: Очекуваме ЕУ во октомври да донесе одлука за почнување преговори со Северна Македонија

САД се надеваат дека Европскиот совет на 16 октомври ќе донесе одлука за отпочнување на пристаните преговори со Северна Македонија, изјави новоименуваниот американски...

Македонија 10.09.19 | 10:27

Палмер: Ако Македонија не влезе во НАТО во декември, ќе влезе по неколку месеци

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. Останаа извесен број членки...

Македонија 03.09.19 | 19:46

Порака од САД кон власта: Партиските игри завршија, правната држава мора да функционира

Дали притисокот на Соединетите држави во врска со неконструктивноста се усмерува од опозицијата кон власта? Неодамна поставениот специјален претставник за Балканот,...

Балкан 03.09.19 | 18:17

Нормализирање на односите меѓу Србија и Косово со меѓусебно признавање е единствената цел

Министерот за надворешни работи во Владата во оставка на Косово, Беџет Пацоли денеска се на маргините на Стратешкиот форум во Блед, Словенија, се сретнал со новиот специјален...

Македонија 02.09.19 | 19:51

Шекеринска: Предметите на СЈО ќе имаат пресуди

Честитки до Метју Палмер за новата должност – специјален претставник на САД за Западен Балкан, напиша на својот профил на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска,...

Балкан 31.08.19 | 18:33

Именувањето на Палмер е желба на САД побргу да го решат косовското прашање

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека назначувањето на Метју Палмер за специјален претставник на САД на Западен Балкан не е изненадување и дека со тоа...

Балкан 31.08.19 | 09:39

Палмер е новиот специјален претставник на САД за Балканот

Заменик помошникот државен секретар Метју Палмер е новиот специјален претставник на САД за Балканот. Како што соопшти синоќа Стејт департментот, Палмер на 1 септември...

Македонија 05.08.19 | 16:45

Зеколи му порача на Заев: Не глуми лудило, Палмер е јасен

Политичкиот аналитичар и колумнист Арсим Зеколи го коментира интервјуто на Метју Палмер за „Гласот на Америка“ на српски јазик, каде американскиот заменик помошник...

Македонија 05.08.19 | 14:14

Палмер: Решението на случајот „Рекет“ е клучно за почеток на преговори на Македонија со ЕУ

мериканскиот заменик помошник државен секретар Метју Палмер во интервју за Гласот на Америка на српски јазик изјави дека без решение за истрагата за случајот „Рекет“...

Македонија 02.08.19 | 19:42

Метју Палмер: САД ги охрабруваат институциите да ја завршат истрагата за Катица Јанева и СЈО

Поддржуваме целосна, детална и транспарентна истрага, рече Метју Палмер, заменик-помошникот државен секретар на САД Метју Палмер, коментирајќи ја истрагата за специјалната...

Македонија 06.06.19 | 08:10

Палмер: Ако ЕУ не одреди датум за пристапни преговори во јуни, ќе има во јули или октомври

Доколку Европската унија не донесе датум за пристапни преговори во јуни, тоа ќе се случи во јули или октомври, изјави во интервју за Гласот на Америка, Метју Палмер, заменик-помошник...

Македонија 08.05.19 | 08:33

Заев – Палмер: Скандинавските избори докажаа дека Македонија е зрела демократија

Претседателот на Владата Зоран Заев во пресрет на отворањето на Генералното собрание на ЕБОР во Сараево се сретна со заменик-помошникот секретар за Европа и Евроазија...

Балкан 28.02.19 | 11:33

Палмер: Преспанскиот договор е извонредно дипломатско достигнување на Атина

Договорот од Преспа е извонредно дипломатско достигнување. Несомнено е најважното дипломатско достигнување во регионот од Дејтонскиот договор, оценил заменик помошникот...