Ознака: метју палмер
Македонија 09.07.21 | 21:55

Османи пак се виде со Палмер

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска пред почеток на Дубровник форумот, остварил повеќе билатерални средби, меѓу кои со заменик помошникот државен...

Македонија 04.07.21 | 14:05

Палмер: Убеден сум дека ќе се реши спорот меѓу Македонија и Бугарија

Заменик-помошникот државен секретар и специјален претставник на САД за Балканот Метју Палмер во вчерашното интервју за ТВ21 посочи дека е убеден дека ќе се постигне...

Македонија 03.07.21 | 17:42

Палмер за ТВ21: Земјите од Западен Балкан мораат да овозможат добро управување и транспарентност

Заменик помошникот државен секретар и специјален претставник на САД за Балканот Метју Палмер во интервју за ТВ21 посочи дека земјите од Западен Балкан мораат да овозможат...

Македонија 01.07.21 | 11:57

Палмер повтори: Онаму каде што лидерите крадат од граѓаните, тие ја нарушуваат правдата!

Заменик-помошникот државен секретар на САД Метју Палмер зборуваше на Форумот за дијалог во Преспа осврнувајќи се на економските реформи, посочи дека регионот мора...

Македонија 01.07.21 | 11:13

Палмер: Разочарани сме што Скопје и Тирана не ги почнаа преговорите, ЕУ мора да си ги исполни ветувањата

Разочарани сме што прашањето за отворање на првите меѓувладини конференции за Македонија и Албанија не беше решено и покрај силното застапување и разумните...

Балкан 10.06.21 | 22:51

Палмер ја искара ЕУ: Губи интерес за Западниот Балкан, треба да ја врати сериозноста

Претставникот на САД за Балканот Метју Палмер изјави денеска дека доследна американска визија за Западен Балкан е онаа која овој регион го гледа посветен на евроинтеграциите...

Балкан 02.06.21 | 23:11

Палмер: Партнерството меѓу САД и Косово е од силна и трајна природа

Во ексклузивно интервју за РТК, американскиот заменик помошник државен секретар Метју Палмер рече дека е важно да се потенцира и подвлече силната и трајна природа на...

Балкан 01.06.21 | 13:23

Палмер очекува Косово и Србија меѓусебно да се признаат

Американскиот пратеник за регионот и за косовско-српскиот дијалог рече дека САД  го поддржуваат дијалогот меѓу Приштина и Белград и очекуваат тој да заврши со меѓусебно...

Свет 22.05.21 | 23:13

Палмер: Ако САД и Европа не се посветат на Западен Балкан, други сили ќе го искористат тоа

Соединетите држави се посветени на Западен Балкан, не само со зборови, туку и материјално, во смисла на инвестиции, политички ангажман и големо внимание што регионот...

Македонија 30.03.21 | 20:05

Палмер: Владата на Заев подобро да се справува со корупцијата

Неопходно е итно да се одржи меѓувладината конференција за почеток на преговорите за членство на Македонија во Европската Унија, изјави американскиот заменик-помошникот...

Македонија 26.03.21 | 19:48

Имав пријателски разговор со Палмер за пописот и блокадата од Бугарија кон ЕУ која е хегемонистичка

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој се осврна на моменталната политичка...

Македонија 26.03.21 | 18:28

Телефонски разговор Мицкоски-Метју Палмер: Потребни се квалитетни решенија за престојниот попис на населението и конечен договор со источниот сосед

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски разговарал со заменик помошник на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер. Остварив телефонски разговор...

Балкан 15.03.21 | 18:41

Палмер побара од Вучиќ да го призне Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска преку видео врска разговараше со специјалниот пратеник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, Метју...

Балкан 03.03.21 | 09:08

Палмер не крие дека целта е Србија да го признае Косово како независна држава

Целта на администрацијата на САД е да го прекинат дијалогот меѓу Косово и Србија со договор за заемно признавање, изјави Метју Палмер, висок американски дипломат одговорен...

Свет 05.12.20 | 10:52

Палмер: Македонија заслужи почеток на преговорите со ЕУ, билатералните прашања со Бугарија да останат надвор од процесот

Пристапниот процес во ЕУ треба да се базира на принципи, а Македонија направи доволно реформи за да го оправда одржувањето на првата меѓувладина конференција, вели...

Македонија 04.12.20 | 22:04

Палмер: Спорот со Бугарија треба да се решава надвор од пристапниот процес за ЕУ

Заменик-помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, за „Гласот на Америка“ порача дека пристапниот процес за во ЕУ треба да се базира на...

Скопје 06.08.20 | 20:15

Палмер е загрижен за протестите и за изборите во Србија

Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан, изјави дека САД се загрижени за тековните трендови...

Македонија 06.08.20 | 08:54

Палмер: Идната влада ќе најде силен партнер во САД

САД очекуваат добар и силен партнер во новата влада, рече специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан Метју Палмер, кој учествуваше на виртуелен...

Македонија 24.04.20 | 08:34

Палмер: Гугл помогна за креирање на информативен сајт за Ковид-19 во Македонија

Кризата со Ковид 19 е трансгранично прашање и приоритет за секоја влада на планетата. САД активно работат заедно со земјите од Западен Балкан, како и со партнерите во...

Балкан 06.03.20 | 19:06

Палмер ја поддржа Грција да ги брани своите граници

Грција има право да ги брани нејзините граници, тоа е апсолутно логична позиција. Тоа е обврска и одговорност на секоја држава, рекол заменик помошникот државен секретар...