Ознака: метју палмер
Балкан 08.11.19 | 14:49

Палмер: „мал Шенген“ има поддршка од САД

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен...

Балкан 04.11.19 | 09:53

Уште е на Балканот: По Приштина, Палмер е во Белград

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Белград ќе се сретне со американскиот специјален претставник за Западен Балкан Метју Палмер. Предвидено е Вучиќ...

Македонија 02.11.19 | 15:03

Палмер: САД не прифаќа ништо помалку од целосна имплементација на Преспанскиот договор

Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан Метју Палмер во интервју за „360 Степени“. зборува за неможноста на Европската унија да постигне консензус за отворање...

Балкан 01.11.19 | 09:32

Палмер денеска во Приштина, средби со Тачи, студентите и граѓански активисти

Специјалниот пратеник на државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД) за Западен Балкан, Метју Палмер, престојува денеска во Приштина, каде што се очекува...

Македонија 31.10.19 | 11:43

Средба Заев-Палмер: Македонија и САД оптимисти за евроатланските процеси

Премиерот Зоран Заев денеска ги прими во посета заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан Метју Палмер и амбасадорката на...

Македонија 31.10.19 | 10:03

Палмер: САД ја поддржуваат Северна Македонија за ЕУ и НАТО

Матју Палмер, специјалниот пратеник на САД за западен Балкан, денеска по средбата со Зоран Заев во владата истакна дека разговараварале за состојбите во земјата и во...

Македонија 30.10.19 | 19:41

Мицкоски – Палмер: Потребно е ресетирање на општеството, безусловна борба против корупцијата и апсолутна правда

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања Метју Палмер. Како што соопштуваат...

Македонија 29.10.19 | 18:28

Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи, освен членство во ЕУ

Oдбележувањето на 25-годишнината од воспоставувањето на билатералните односи следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на Македонија во НАТО алијансата,...

Македонија 29.10.19 | 18:07

Шекеринска – Палмер: Силна поддршка од САД за евроатлантските перспективи

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Метју Палмер, заменик помошник на државниот секретар на САД и специјален претставник...

Македонија 29.10.19 | 16:42

Палмер: Силна поддршка на САД за Македонија и нејзиниот европски пат

Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива – порача денеска специјалниот претставник...

Македонија 29.10.19 | 12:29

Палмер за два часа ќе ги сврти Димитров, Шекеринска и Пендаровски

Специјалниот пратеник на САД за Балканот, Метју Палмер ќе има експресна посета на Македонија. Тoj во само еден час ќе има средба со државниот врв. Најпрво во министерството...

Македонија 29.10.19 | 08:54

Палмер денеска на средба со Димитров во Скопје

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во Скопски ќе се сретне со специјалниот претставник на државниот секретар на САД за западен Балкан, Метју Палмер,...

Македонија 28.10.19 | 17:07

Метју Палмер утре во Скопје

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер утре ќе престојува во работа посета на Северна Македонија. Палмер,...

Балкан 24.10.19 | 13:18

Палмер: Со одбивањето на Македонија, ЕУ праќа лоша порака до Србија и Косово

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД, Метју Палмер изјави дека со одбивањето да ги отвори преговорите за пристапување со Македонија и Албанија, Европската...

Македонија 04.10.19 | 16:11

Средба Заев-Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата...

Македонија 19.09.19 | 10:27

Палмер: Очекуваме ЕУ во октомври да донесе одлука за почнување преговори со Северна Македонија

САД се надеваат дека Европскиот совет на 16 октомври ќе донесе одлука за отпочнување на пристаните преговори со Северна Македонија, изјави новоименуваниот американски...

Македонија 10.09.19 | 10:27

Палмер: Ако Македонија не влезе во НАТО во декември, ќе влезе по неколку месеци

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека е уверен оти Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО. Останаа извесен број членки...

Македонија 03.09.19 | 19:46

Порака од САД кон власта: Партиските игри завршија, правната држава мора да функционира

Дали притисокот на Соединетите држави во врска со неконструктивноста се усмерува од опозицијата кон власта? Неодамна поставениот специјален претставник за Балканот,...

Балкан 03.09.19 | 18:17

Нормализирање на односите меѓу Србија и Косово со меѓусебно признавање е единствената цел

Министерот за надворешни работи во Владата во оставка на Косово, Беџет Пацоли денеска се на маргините на Стратешкиот форум во Блед, Словенија, се сретнал со новиот специјален...

Македонија 02.09.19 | 19:51

Шекеринска: Предметите на СЈО ќе имаат пресуди

Честитки до Метју Палмер за новата должност – специјален претставник на САД за Западен Балкан, напиша на својот профил на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска,...