Ознака: Металург
Ракомет 03.02.22 | 13:00

Металург има долг од 90 илјади евра, потврди претседателката на клубот Зорица Блажевска

Претседателката на Металург, Зорица Блажевска зборуваше на прес-конференцијата по повод суспензијата од Суперлигата. Ракометната федерација на Македонија реагираше...

Ракомет 03.02.22 | 10:16

Металург на прес-конфренција ќе објаснува што се случува во клубот

РК Металург е суспендиран од настапи во Суперлигата по барање на ЕХФ, а клубот од Автокоманда нема право на настапи во лигата се до надминување на долговите кон поранешните...

Ракомет 21.01.22 | 09:55

Игор Котевски е нов тренер на Металург

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Игор Котевски е назначен за нов тренер на Металург. Котевски е нов тренер на Металург. Ова значи негово враќање во...

Ракомет 06.02.21 | 19:56

„Мечките“ од Чехов го наполнија голот на Металург

Македонскиот ракометен клуб Металург загуби на гостување кај рускиот Чеховски Медведи со 40-27 во рамките на Европската лига на ЕХФ. Тимот од Автокоманда гостуваше со...

Ракомет 25.10.20 | 14:30

Цел тим на Металург во двонеделен карантин

Поради нов случај на коронавирус, целиот тим на поранешниот македонски ракометен шампион Металург, заедно со комплетниот стручен тим, ќе оди во двенеделна изолација. Уште...

Ракомет 23.10.20 | 14:19

ЕХФ ја одложи средбата Металург – Висла Плоцк

Европската ракометна федерација (ЕХФ) донесе одлука да го одложи мечот Металург – Висла Плоцк, кој требаше да се одигра во вторник, на 27 октомври. Ова го направи на...

Ракомет 22.10.20 | 21:03

Ракометар од Металург има коронавирус, целиот тим оди во изолација

Во ракометниот клуб Металург се појави нов позитивен случај на коронавирус кај ракометар, па така целата екипа ќе мора да оди во изолација. Ова решение доаѓа поради...

Ракомет 02.10.20 | 15:53

Кастратовиќ: Добивме група во која ќе имаме што да кажеме

Познат е и распоредот на натпреварите на ракометниот клуб Металург во групната фаза од второто по квалитет ракометно натпреварување – Лигата на Европа. Тимот на Зоран...

Ракомет 01.10.20 | 13:59

ЕХФ ja одложи ждрепката за петок поради позитивен случај меѓу персоналот

Ждрепката за групната фаза на Лига Европа, наместо денеска ќе се влече утре од 11 часот, поради позитивниот тест на ковид-19 на член од техничкиот персонал на ЕХФ задолжен...

Ракомет 30.09.20 | 14:23

Пред утрешната ждрепка за ЛЕ: Пелистер во третиот, а Металург во шестиот шешир

ЕХФ ги објави шеширите за утрешниот ждреб (11.00 часот, Виена, Австрија) за групната фаза во Лига Европа во чија прва сезона ќе има два претставници од Македонија, Металург...

Ракомет 29.09.20 | 12:51

Металург вечерва во Цирих ќе „брани“ два гола предност против Криенс

Ракометарите на Металург, вечерва (18:45 ч.) во Швајцарија ќе го одиграат реванш мечот од последното квалификациско коло против Криенс, кој за нашиот преставник е отворена...

Ракомет 09.07.20 | 10:34

Металург на 20 јули почнува со подготовките за новата сезона

Дваесетти јули е датумот што тренерот на Металург, Зоран Кастратовиќ, го одреди за почеток на подготовките за новата ракометна сезона во која металурзите покрај што...

Ракомет 27.01.20 | 09:40

Лино Червар го навреди Металург: Тренирав една екипа од крајот на градот, а немавме ни добар тоалет

Поранешниот тренер на скопски Металург и селектор на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар синоќа како селектор на Хрватите го загуби и третото финале...

Ракомет 07.09.19 | 20:04

Дебакл: Металург загуби со 30 гола разлика!

Женскиот ракометен првак на Македонија, Металург доживеа дебакл на гостувањето во Полска каде што во првиот меч од 1. коло од Купот на ЕХФ загуби од Заглебје Љубин со...

Ракомет 10.06.19 | 13:56

Металург има нов тренер

Ракометната екипа на Металург следната сезона ќе ја води српскиот стратег Дамир Стојановиќ. Стојановиќ како тренер работел во белградски Земун, а потоа ги водел грчкиот...

Ракомет 26.03.19 | 19:16

Загреб му го „лапна“ најдобриот ракометар на Металург

Левиот бек на Металург, Александар Шпенде, нема намера да го продолжи својот престој во „Автокоманда“ откако веќе го договорил својот следен чекор во кариерата. Хрватскиот...

Ракомет 27.02.19 | 21:48

СЕХА: Металург поразен на гостувањето кај Железничар

Екипата на Металург доживеа пораз со 27-25 (16-13) од Железничар во 15 коло од регионалната СЕХА-лига. Многуте промашувања како и техничките грешки беа причината за пропуштената...

Ракомет 16.12.18 | 23:03

Металург поразен од Нексе со 26:23

На гостувањето во Нашице, Металург е поразен од екипата на Нексе, со резултат 26:23 (12:10). Иако доживеа нов пораз, Металург остави одличен впечаток и добро му се спротивстави...