Ознака: месо
Економија 20.04.22 | 14:58

Засилен мониторинг на АХВ пред Велигден на продажните места за месо и јајца

Засилен мониторинг на продажните места за месо и јајца врши Агенцијата за храна и ветеринарство пред велигденските празници, изјави денеска директорот Николче Бабовски. Одговарајќи...

Економија 12.04.22 | 10:04

Во Европа килограм свинско скокна на 20 евра, ценовниот шок доаѓа и кај нас

Зголемените трошоци за добиточна храна и другите влезни трошоци значително ги зголемија и цените на месото. Освен пилешкото кое е поскапено од 30 до 40 отсто, пораснаа...

Балкан 16.03.22 | 12:28

Во депо за отпад во Косово откриени 36 тони месо со истечен рок

Косовската полиција уапсила две лица и запленила 36.180 килограми месо со истечен рок во месноста Захаќ во градот Пеќ, јави дописникот на МИА од Приштина. Според соопштението,...

Македонија 04.03.22 | 16:19

Месото нема да поскапи, барем засега

Месо има во доволни количини и засега нема да има промена на цената, соопштија производителите по денешната средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Балкан 19.02.22 | 17:15

Во Косово запленети три тони месо од Бразил внесени илегално од Македонија

Граничната полиција на Косово објави дека запленила денеска, во селото Кабаш во општина Витина, југоисточно Косово, околу 3.000 килограми месо по потекло од Бразил, кои...

Економија 07.11.21 | 22:32

Бранот поскапувања не го одмина ни месото: Секоја недела е со нови цени

Бранот поскапувања не го одмина ни месото. Најмногу е поскапено јунешкото, а пораст на цената има и кај пилешкото и кај свинското. Засега по стара цена се продава само...

Свет 27.10.21 | 15:09

Американците со години увезувале загадено месо од Австралија

Американските функционери за безбедност на храна вратиле голем број пратки со месо во Австралија од 2019 година поради контаминација со фекалии, што ги затегна трговските...

Свет 12.09.21 | 08:47

20 фирми за месо и млечни производи испуштаат повеќе јаглеродни емисии од Германија, Британија и Франција

20 сточни компании се одговорни за испуштање на јаглеродни емисии кои се поголеми од емисиите на Германија, Британија и Франција, пренесува „Гардијан“. Истовремено,...

Економија 21.04.21 | 19:26

Пред Велигден јагнешко тешко се наоѓа, цените на зелените пазари повисоки

Во пресрет на Велигден традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Недостигот од јагнешко е поради тоа што македонските јагниња...

Економија 19.04.21 | 18:03

По Велигден месото ќе поскапи од 20 до 40 проценти

Граѓаните ги очекува нов ценовен шок за неполни две недели. Од групацијата за производство на месо и преработки од месо алармираат дека месото и сувомеснатите производи...

Здравје 03.02.21 | 20:35

Aко јадеме помалку месо помалку ќе има и корона

Јадењето помалку месо може да помогне во намалување на ризикот од пандемија, покрај заштита на животната средина, соопшти во средата Програмата за животна средина на...

Кујнски тефтер 13.01.21 | 12:03

Веганска компанија нуди 50 илјади фунти за месојадец три месеци да не касне месо

Веганска компанија му нуди на „најголемиот месојадец во Велика Британија“ можност да заработи 50.000 фунти (околу 56.140 евра), доколку стане веган на три месеци. Имено, „Вибрант...

Балкан 19.07.20 | 18:28

Во Романија затворена фабрика за месо, заразени 93 вработени со ковид-19

Прекинато е производството во фабрика за преработка на месо во западниот регион Темиш во Романија, откако се регистрирани 56 работници заразени со вирусот Ковид-19, пренесува...

Економија 01.05.20 | 09:53

Минатите месеци Владата јадела месо и бифтек за 62.000 евра

Минатиот месец Владата потпишала договор за набавка на свежо месо во висина од 51.155 евра, односно 3.146.025 денари, како и сувомеснати производи во висина од 11.594 евра односно...

Економија 24.03.20 | 12:56

Девет месарници не го чувале, ниту декларирале правилно месото

За четири дена, од 19 до 22 март, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), извршила 189 надзори. Притоа, во два објекта е констатирано работење на лица без санитарни прегледи,...

Кујнски тефтер 05.01.20 | 19:00

Како правилно да ги подгреете сармите, а како месото?

За време на новогодишните и божиќни празници трпезата тежи од домашни и традиционални јадења. За многумина тоа значи и дека неколку дена по ред ќе се јадат сарми, подварок...

Здравје 12.07.19 | 12:30

Како да препознаете расипано место во продавниците?

Летниот период и топлото време придонесуваат да имаме поголем број труења со храна. Граѓаните треба да бидат максимално внимателни при купувањето. Гостин во утринската...

Свет 26.06.19 | 11:54

Кина забрани увоз на месо од Канада

Кина забрани увоз на свинско и говедско месо од Канада поради лажни извозни сертификати, објавија канадските власти. Забраната, што стапи на сила од минатата ноќ во...

Здравје 03.05.19 | 14:42

Јадеме олово во џигер, кадмиум во мед и жива во месо

Афлатоксин во млеко и добиточна храна, олово во црн дроб на уловен дивеч, кадмиум во мед и што уште не. Ова се само дел од опасните додатоци кои лани се пронајдени во земените...

Свет 05.02.19 | 09:58

Расипано месо од полска касапница пронајдено во Грција и Чешка

Грција и Чешка се последните земји во кои е пронајдено увезено расипано месо од полска касапница. Информацијата ја потврди Европската комисија по почетокот на истрагата...