Ознака: месо
Економија 08.12.23 | 10:50

Скопјани јадат најскапо месо во Македонија: Има големи разлики во цените на храната од град до град

Цените на храната и понаму остануваат во фокусот на граѓните, што се должи и на поскапувањето и на фактот оти најголем дел од платите на работниците во земјава одат на...

Свет 17.11.23 | 09:09

Италија забрани производство и продажба на „култивирано месо“

Италија го забрани производството и продажбата на „култивираното месо“, наведувајќи ги здравствените проблеми и потребата да се заштитат сточарите, дури и ако производот...

Здравје 28.07.23 | 13:45

Речиси половина милион Американци развиле алергија на месо поради каснување од крлеж

Бројот на Американци кои развиваат ретка алергија на месо од каснувања од крлежи се зголемува и можеби веќе зафатиле дури 450.000 луѓе, тврдат научниците, пишува Би-Би-Си. Новите...

Свет 29.06.23 | 09:34

Германците се помалку јадат месо

Според германското Министерство за земјоделство, сè повеќе Германци ги заменуваат месните производи за протеини од растително потекло, но не сите се подготвени да...

Здравје 01.05.23 | 11:07

Кромид со скарата ни под разно, предупредува д-р Перишиќ

Првата асоцијација со Први мај е скара во природа, а има ли нешто поубаво од скара со кромид? Гастроентеролог д-р Воислав Перишиќ вели – нема полошо Д-р Перишиќ објасни...

Балкан 15.04.23 | 13:49

Нова пресметка во маркет: И старо и младо се кошка за евтино месо, фрлале гајби едни на други

Уште едно невидено кошкање и општа турканица избиле поради пониска цена во еден, како што се наведува по социјалните мрежи, познат синџир на супермаркети во Неготин. Снимката...

Сервиси 30.03.23 | 09:42

Македонците консумираат најмалку месо во Европа

Македонија, Албанија, Турција и Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа што ја објави веб-страницата...

Економија 27.02.23 | 12:33

Македонците јадат најскапо месо во регионот

Под лупа ги ставивме цените на лебот, јунешкото месо, млекото, сирењето, и сончогледовото масло за јадење, пишува  Порталот „Пари“ Споредбата на цените покажува дека...

Економија 29.11.22 | 08:17

Месото може да поевтини, дури десет посто

Преработувачите на месо, како одговор на кризата и намалената куповна моќ на потрошувачите, најавуваат акција „Домашни квалитетни евтини месни производи достапни...

Економија 28.10.22 | 11:47

Во прашање им е доведен и опстанокот: И месната индустрија чека поддршка од Владата за субвенционирана струја

По најавите на Министерството за економија за поддршка на прехранбениот сектор и компаниите од месната индустрија и фармите одгледувачи на животни очекуваат да бидат...

Економија 20.04.22 | 14:58

Засилен мониторинг на АХВ пред Велигден на продажните места за месо и јајца

Засилен мониторинг на продажните места за месо и јајца врши Агенцијата за храна и ветеринарство пред велигденските празници, изјави денеска директорот Николче Бабовски. Одговарајќи...

Економија 12.04.22 | 10:04

Во Европа килограм свинско скокна на 20 евра, ценовниот шок доаѓа и кај нас

Зголемените трошоци за добиточна храна и другите влезни трошоци значително ги зголемија и цените на месото. Освен пилешкото кое е поскапено од 30 до 40 отсто, пораснаа...

Балкан 16.03.22 | 12:28

Во депо за отпад во Косово откриени 36 тони месо со истечен рок

Косовската полиција уапсила две лица и запленила 36.180 килограми месо со истечен рок во месноста Захаќ во градот Пеќ, јави дописникот на МИА од Приштина. Според соопштението,...

Македонија 04.03.22 | 16:19

Месото нема да поскапи, барем засега

Месо има во доволни количини и засега нема да има промена на цената, соопштија производителите по денешната средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Балкан 19.02.22 | 17:15

Во Косово запленети три тони месо од Бразил внесени илегално од Македонија

Граничната полиција на Косово објави дека запленила денеска, во селото Кабаш во општина Витина, југоисточно Косово, околу 3.000 килограми месо по потекло од Бразил, кои...