Ознака: мерки ковид 19
Свет 22.01.21 | 08:22

Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша наредба според која сите што патуваат во САД со авион треба да имаат негативен тест за коронавирус пред да се качат и да...

Македонија 21.11.20 | 13:13

Докторите молат: И ние имаме деца, и ние имаме постари родители – почитувајте ги мерките!

Во денешното видеообраќање, докторите Милена Стевановиќ, Дејан Докиќ, Калина Гривчева-Старделова, Илир Демири, Ирена Рамбабова Бушљетиќ, Димитар Каркински и медицинскиот...

Здравје 11.11.20 | 09:34

Д-р Груичиќ: Можеби ќе се појави ковид 23, но мора да ги лекуваме и другите болести

Граѓаните треба да избегнуваат собири, вирусот корона не е измислица и единствениот начин да се реши проблемот е да се произведе вакцина. Можеби ќе се појави и ковид...

Македонија 28.10.20 | 09:31

Мерките за ковид-19 Собранието ќе ги носи по скратена постапка откако ќе поминат во матичните комисии

Со 60 гласа „за” и 32 „воздржани” пратениците во Собранието вчера попладне ја изгласаа потребата од донесување на измени на Законот за заштита на населението од заразни...

Македонија 10.07.20 | 21:49

Антикризните мерки за невладините под лупа на Антикорупциска

Државната комисија за спречување корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет за владината парична помош на здруженијата и фондациите, како дел од мерките...

Вести 30.06.20 | 20:07

Владата ја укина забраната за екипно спортување

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови и ја прифати препораката...

Македонија 22.04.20 | 19:27

За државната матура и за работата на училиштата и градинките Владата ќе одлучува по првомајските празници

Во однос на олабавување на мерките за кои одлуките ќе се донесуваат по 1 Мај, Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање рече дека во напредна фаза е одлуката...