Ознака: мерки ковид 19
Здравје 30.06.22 | 08:47

Kовид-бројките растат, нови мерки нема

Согласно податоците што ги соопшти вчера Комисијата за заразни болести, забележан е раст на бројот на позитивните случаи на КОВИД-19 во земјава за 65 проценти, но истовремено...

Македонија 27.12.21 | 08:17

Низ Европа се откажуваат јавните прослави на Божик и Нова година, кај нас нема забрани

Втор ден бројот на активни случаи на КОВИД-19 во земјава е под 5 000. Според вчерашната ковид-статистика, од направени 3.929 тестирања, регистрирани се 280 нови лабораториски...

Патувања 16.11.21 | 08:52

Сертификат, ПЦР или ништо – проверете за која држава што ви треба

Влади на многу држави воведуваат задолжителна вакцинација за работниците во здравствената заштита и други високоризични активности поради остриот скок на бројот...

Балкан 30.10.21 | 19:13

Српските епидемиолози бараат ново заклучување – високиот број жртви на корона го вклучи алармот

Во Србија, која е соочена со предупредувачки висок тренд на смртни случаи и нови инфекции во петтиот пандемиски бран, се погласни се барањата ковид-сертификатите, воведени...

Балкан 28.10.21 | 16:38

Сите поголеми болници во Загреб стануваат ковид-центри, се подготвува и Арена

Поради големиот број на нови инфекции со коронавирус во Хрватска, Загреб воведе нов болнички режим, според кој сите поголеми болници во главниот град стануваат Ковид-центри,...

Свет 12.09.21 | 15:58

Не може општеството да плаќа за нив: Нема плата за невакцинираните ако треба да одат во изолација

Во германската провинција Баден-Виртемберг, во среда ќе стапи во сила мерка според која невакцинираните луѓе, доколку се разболат од Ковид-19 и мора да бидат ставени...

Македонија 25.02.21 | 14:23

Мицкоски: Од сѐ е под контрола, дојдовме до 3000 загубени животи, чиста неспособност

Денеска имавме ете еден би рекол многу конструктивен состанок кој што за жал или би рекол трибина ја свикавме поради неубав јубилеј, а тоа е отприлика година дена од...

Свет 22.01.21 | 08:22

Задолжителен негативен тест и карантин за сите кои пристигнуваат во САД со авион

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша наредба според која сите што патуваат во САД со авион треба да имаат негативен тест за коронавирус пред да се качат и да...

Македонија 21.11.20 | 13:13

Докторите молат: И ние имаме деца, и ние имаме постари родители – почитувајте ги мерките!

Во денешното видеообраќање, докторите Милена Стевановиќ, Дејан Докиќ, Калина Гривчева-Старделова, Илир Демири, Ирена Рамбабова Бушљетиќ, Димитар Каркински и медицинскиот...

Здравје 11.11.20 | 09:34

Д-р Груичиќ: Можеби ќе се појави ковид 23, но мора да ги лекуваме и другите болести

Граѓаните треба да избегнуваат собири, вирусот корона не е измислица и единствениот начин да се реши проблемот е да се произведе вакцина. Можеби ќе се појави и ковид...

Македонија 28.10.20 | 09:31

Мерките за ковид-19 Собранието ќе ги носи по скратена постапка откако ќе поминат во матичните комисии

Со 60 гласа „за” и 32 „воздржани” пратениците во Собранието вчера попладне ја изгласаа потребата од донесување на измени на Законот за заштита на населението од заразни...

Македонија 10.07.20 | 21:49

Антикризните мерки за невладините под лупа на Антикорупциска

Државната комисија за спречување корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет за владината парична помош на здруженијата и фондациите, како дел од мерките...

Вести 30.06.20 | 20:07

Владата ја укина забраната за екипно спортување

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови и ја прифати препораката...

Свет 03.06.20 | 10:41

Главниот шведски епидемиолог призна дека требале да воведат постоги мерки

Главниот државен епидемиолог во Шведска, Андерс Тегнел, кој сметаше дека е непотребно да се блокира социјалниот живот заради ширењето на коронавирусот, во интервју...

Македонија 22.04.20 | 19:27

За државната матура и за работата на училиштата и градинките Владата ќе одлучува по првомајските празници

Во однос на олабавување на мерките за кои одлуките ќе се донесуваат по 1 Мај, Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање рече дека во напредна фаза е одлуката...