Ознака: Мексико
Твитови 18.03.21 | 21:56

Песна со посвета: „Мучо денаро“ за Рашковски

Не престануваат реакциите за патувањето на поранешниот владин генерален секретар Драги Рашковски во Мексико, а овојпат на социјалните мрежи се појави монтирано видео...

Македонија 17.03.21 | 17:45

Рашковски со порака од земјата на сомбрерата: Многу е евтино во Мексико, проверете на „Букинг“

Цените на хотелите во Мексико никогаш не биле пониски, тврди за ТВ24 секретарот во премиерскиот кабинет Драги Рашковски. Во одговорот кој Рашковски го испратил од земјата...

Македонија 17.03.21 | 15:41

Филипче вели не е, но Мексико, сепак, е ризична земја за патување

Центрите за контрола и превенција на болести во САД препорачуваат да не се патува во Мексико во овој момент. Според нив патувањето ги зголемува шансите за инфицирање...

Македонија 17.03.21 | 08:39

Мицковски: Избори ќе има во земјава и нема изборен криминал кој ќе ве спаси во иднина

Годишниот одмор на поранешниот генерален секретар на Владата и актуелен советник на премиерот Зоран Заев, Драги Рашковски, се уште е свежа тема за неверување. Заминувањето...

Македонија 17.03.21 | 07:42

Стоилковски за ненормалноста на Рашковски: Десната рака на Диктаторот оди на одмор во Мексико и не гледа сензација?!

Портапролот на ВМРО-ДПМНЕ изразува чудење на леснотијата со која поранешниот генерален секретар на владата, а сегашен советник на премиерот Драги Рашковски „смирува“...

Македонија 16.03.21 | 22:39

Мексико, Дубаи, Занзибар: За нас нов карантин, за СДСМ пат околу светот

По вестите дека викендов следува полициски час од 17 часот, од Министерството за здравство потврдија дека е можно да следува викенд во кој ќе има порестриктивни мерки...

Македонија 16.03.21 | 22:18

Со семејството сум на одмор во Мексико, нема место за сензација

Со семејството сум на годишен одмор во Мексико, нема место за сензација, вели во изјава за „Фокус“ поранешниот генерален секретар во Владата и советник во Владата,...

Македонија 16.03.21 | 21:20

Рашковски заминал на одмор во Мексико? Заев вели секој има право на одмор

Вработен на граничниот премин во ВИП одделот на аеродромот на ТАВ во Скопје за „Лидер“ тврди дека поранешниот генерален сектретар на Владата, Драги Рашковски во неделата...

Свет 26.02.21 | 22:05

Сиромашните во Мексико ставени на приоритетна листа за вакцинирање

Откако заврши вакцинацијата на медицинските работници и старите лица во Мексико, државата почна со масовна вакцинација на најсиромашните граѓани, иако здравствените...

Свет 03.02.21 | 10:40

Убивале мигранти на границата со САД: Уапсени 12 полицајци во Мексико

Дванаесет полицајци во Мексико се уапсени за наводни убиства на 19 лица, меѓу кои и мигранти од Гватемала. Апсењата доаѓаат откако конкрајот на јануари во близина на...

Свет 24.01.21 | 20:52

Убиени и запалени најмалку 19 луѓе во Мексико во близина на границата со САД

Најдени се најмалку 19 јагленисани тела во Мексико, недалеку од границата со САД, во област каде што се чести конфликтите меѓу нарко-картелите, објави канцеларијата на...

Свет 05.01.21 | 09:20

Мексико му нуди политички азил на Асанж

Мексиканската влада соопшти дека е подготвена да понуди политички азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Британски судија вчера ја блокираше екстрадицијата...

Здравје 31.12.20 | 12:46

Скандал во Мексико, лекар преку ред го вакцинирал своето семејство

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека еден лекар го искористил своето влијание за да ги протурка членовите на семејството да бидат меѓу...

Калеидоскоп Свет 17.12.20 | 17:07

Одмазда за убиената ќерка: Мексиканка со години ги „ловела“ членовите на мексикански картел

Мексиканка чија ќерка била убиена од нарко картел три години ги барала убијците на својата ќерка за да им се одмазди. Миријам Родригез не се откажала од барањето одговори...

Калеидоскоп 04.12.20 | 09:23

Жив се распаѓал: Пејачот почина од корона, откако сам себеси си ја вбризгал последната инјекција!

Ѕвездата на шоуто „Д Војс Мексико“, Џери Демара, почина во понеделникот претпладне во 42 година од животот, а медиумите пренесуваат дека умрел поради компликации од...

Свет 20.11.20 | 09:04

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се...

Свет 15.11.20 | 09:41

Бројот на заразени со Ковид-19 во Мексико веќе е над милион

Повеќе од милион случаи на заразени со новиот коронавирус се пријавени во Мексико од почетокот на пандемијата. Тоа го објави претставник на Министерството за здравство...

Свет 08.11.20 | 11:29

Претседателот на Мексико нема да му честита на Бајден додека нема правна потврда за реултатите од изборите

Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопез Обрадор, изјави дека нема да му честита на победникот на претседателските избори на САД додека резултатот не биде правно...

Свет 14.10.20 | 08:33

Удар врз подземјето: Мексико „замрзна“ 126 милиони долари на криминални банди

Мексиканските власти замрзнаа 1.352 банкарски сметки со вкупно 126 милиони долари депонирани од 14 криминални банди. Тоа го објави шефот на финансиското разузнавање Сантијаго...

Калеидоскоп 07.10.20 | 23:23

Авион со 400 килограми кокаин се урна во Мексико

Мал авион кој превезувал 400 килограми кокаин се урна во централно Мексико, во обид да избега на хеликоптерите на мексиканската армија. Министерство за одбрана...