Ознака: Мексико
Свет 31.05.19 | 09:25

Мексиканскиот претседател повика на дијалог за миграцијата со Трамп

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор повика на дијалог после најавата на американскиот претседател Доналд Трамп за нови царини за мексикански стоки...

Свет 20.01.19 | 10:16

Над 70 загинати во експлозија на нафтовод, луѓето бегаа додека телата им горат

Жртвите од експлозијата на нафтоводот во мексиканскиот град Тлалхуеллан, Хидалго, се веќе над 70 . Претходно, беа евидентирани 66 загинати. Според ББС, тие моментално се...

Свет 12.01.19 | 11:18

Без ѕидот ќе има многу мртви

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со...

Свет 07.01.19 | 09:00

Трамп: Битката за ѕидот е важна и мора да се добие

Американскиот претседател Доналд Трамп повтори дека е подготвен за долготрајна блокада на американската Влада се додека не се реши финансирањето на изградбата на...

Свет 04.01.19 | 08:20

Ѕидот доаѓа

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно на социјалните мрежи ја употреби репликата од серијата „Игра на престолите“, „Winter is coming“ (Зимата доаѓа), но овојпат...

Свет 12.12.18 | 17:09

Најмалку осуммина загинати во експлозија среде верска процесија

Во експлозијата на ракета за огномет загинаа најмалку осум лица , а педесетина се повредени пред самиот влез во црквата во место на 145 километри од главниот град на Мексико. Експлозијата...

Свет 11.12.18 | 19:26

Трамп: Ако демократите не гласаат, армијата ќе го догради ѕидот кон Мексико

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска им се закани на демократите дека ќе го заобиколи Конгресот и ќе и наложи на американската армија да го изгради ѕид долж границата...

Мода и убавина 10.12.18 | 13:22

Мексиканка ја освои титулата Мис на светот за 2018

26-годишната Ванеса ги победи останатите 117 натпреварувачки, а она што најмногу остави впечаток е што таа е првата Мексиканка која ја добила титулата Мис на светот. Таа...