Ознака: Мекдоналдс
Свет 01.11.22 | 20:17

Во време кога вртоглаво растат цените на храната, Американците од „нормалните ресторани“се свртуваат кон Мекдоналдс

Со незапирливата инфлација и постојаното зголемување на цените, особено на храната, Американците сѐ повеќе се свртуваат кон Мекдоналдс. Како што анализира „Си-ен-ен“,...

Свет 20.09.22 | 17:42

„Мекдоналдс“ повторно се отвора во Украина

Три киевски филијали на синџирот за брза храна „Мекдоналд“ денеска повторно се отворени првпат од почетокот на руската инвазија, што е знак дека животот во украинската...

Кујнски тефтер 19.08.22 | 10:09

Хамбургерите од Мекдоналдс од мали станаа помали

Светски познатиот синџир за брза храна „Мекдоналдс“ стана цел на критики на интернет откако некои купувачи од Австралија забележале дека големината на сендвичите...

Кујнски тефтер 17.06.22 | 08:39

Крцкав и вкусен: Направете помфрит како во „Мегдоналдс“

Поранешниот член на тимот „Mythbusters“ Грант Имахара ја посети фабриката на Мекдоналдс во Ајдахо за да открие како се прави нивниот најпопуларен производ – помфрит....

Кујнски тефтер 15.06.22 | 08:45

Eм поевтино ем повкусно: Погледнете како изгледа руската замена на „Мекдоналдс“

Американскиот ланец за брза храна „Мекдоналдс“ си замина со почетокот на руската воена операција во Украина. Празни останаа околку 200 ресторани, но Русите не тагуваа...

Калеидоскоп 02.05.22 | 19:18

Компирчињта биле потемнети и крцкави: Кога ја реновирале куќата нашле помфрит од Мекдоналдс стар 60 години

Брачниот пар Грејс и Роб Џонс неодамна при реновирање на својата куќа нашле помфрит од Мекдоналдс во обвивка стара 60 години. Добро сочуваните компирчиња наводно се...

Кујнски тефтер 28.03.22 | 18:44

Лесковачки „роштиљ“ наместо Мекдоналдс среде Москва

Русите не жалат по заминувањето на американскиот ланец за брза храна.Наместо Мекдоналдс, во Москва е отворен српски ресторан каде меѓу другото се служат и хамбургери...

Свет 18.03.22 | 09:26

„Вујко Вања“ го замени „Мекдоналдс“

Рускиот синџир ресторани „Вујко Вања“, претставуван како замена за американската фирма „Мекдоналдс“, според многумина, има лого исклучително слично на познатиот...

Кујнски тефтер 11.03.22 | 10:13

Oвој Русин не може да го преболи затворањето на Мекдоналдс: Пред затворањето го наполнил фрижидерот со хамбургери

Иако власта се однесуваше рамнодушно сепак дел од Русите не можат да го преболат затвоврањето на рестораните на Мекдоналдс. Овој Русин на последниот ден пред затворањето...

Свет 10.03.22 | 14:11

Meдведев е многу „загрижен“ од заминувањето на „Мекдоналдс“: Сами знаеме да правиме плескавици

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Дмитриј Медведев денеска се прости од Мекдоналдс, велејќи дека во Русија знаат да прават плескавици...

Свет 09.03.22 | 12:21

Гужви пред „Мекдоналдс“ по најавата дека се затвора

На социјалните мрежи се проширија снимки од колони автомобили, како и фотографии од редови луѓе кои чекаат на студ пред рестораните на „Мекдоналдс“, по најавата на...

Свет 13.12.21 | 14:20

Мекдоналдс планира да отвори речиси 200 нови ресторани и 12 илјади работни места во Италија до 2025 година

Американскиот синџир за брза храна „Мекдоналдс“ до 2025 година ќе отвори речиси 200 нови ресторани и 12 илјади нови работни места во Италија. Групацијата ја рангира Италија...

Скопје 21.09.21 | 12:51

Мекдоналдс нема да влезе во Македонија

Американскиот ланец за брза храна Мекдоналдс нема да влезе во Македонија. Иако се најауваше дека тоа може да се случи во новиот трговски центар „Ист Гејт“ надлежните...

Свет 13.08.21 | 17:56

Русинка го тужи „Мекдоналдс“ поради билборд кој ја намамил да го прекрши постот

Русинката Ксенија Овчиникова ќе го тужи „Мекдоналдс“ затоа што, како што тврди, го прекршила предвелигденскиот пост бидејќи билборд на американскиот ланец на ресторани...

Економија 08.04.21 | 13:40

„Мекдоналдс“ се враќа во Македонија?

По осум години откако ја напушти земјата, интернационалиот гигант за брза храна „Мекдоналдс“ се враќа во Македонија, дознава „Фактор“. Премиерот Зоран Заев со Хари...

Свет 16.06.20 | 14:45

Продажбата на Мекдоналдс надвор од САД „тешко“ погодена од корона кризата

Мекдоналдс во вторникот откри дека надвор од Соединетите држави, продажбата на компанијата во април и мај била масовно погодена од привремено затворање на нејзините...

Свет 18.12.19 | 19:25

Затворени сите ресторани на „Мекдоналдс“ поради смрт на двајца вработени

Сите ресторани на „Мекдоналдс“ во Перу се затворени поради дводневна жалост, откако двајца млади вработени настрадаа од струен удар во главниот град Лима. Александра...

Калеидоскоп 24.07.19 | 13:04

Пукање во „Мекдоналдс“ поради ладен помфрит

Една жена е приведен во Џорџија откако испукала куршум во Мекдоналдс бидејќи наводно и послужиле ладен помфрит. Шефот на ресторанот во Гарден Сити, вели дека жената...