Ознака: меѓаши
Македонија 28.01.22 | 19:42

„Меѓаши”: Да се преиспита одлуката за почнување на второто полугодие со физичко присуство

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши” соопшти дека упатила барање до Владата и Комисијата за заразни болести со цел, како што наведуваат, да се преиспита одлуката...

Вести 28.01.22 | 17:20

„Меѓаши“ бара второто полугодие да почне онлајн наместо со физичко присуство на учениците

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ соопшти дека упатила барање до Владата и Комисијата за заразни болести да се преиспита одлуката за почнување на второто...

Скопје 30.09.21 | 21:10

Драги Змијанац за извидичкиот камп: Ако треба и кривична одговорност да се побара

Првата детска амбасада Меѓаши бара брза истрага за тоа што се случувало во извидничкиот кампњ „Секс, скаутс и рок енд рол“. Првиот човек на Меѓаши, Драги Змијанац во...

Здравје 14.09.21 | 09:57

Меѓаши бара задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива на отворено

Првата детска амбасада во светот Меѓаши повикува на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование во образовниот систем и бара да се воведе задолжително...

Македонија 14.09.21 | 09:50

„Меѓаши“ бара од МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ повикува на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование во образовниот систем, и бара да се воведе...

Македонија 08.08.21 | 01:23

Меѓаши со прва психолошка помош за засегнатите од пожарите

Во следниот период од седум дена, 24 часа ќе бидат активни шест телефони за прва психолошка помош за засегнати лица во опожарените области, информираат од Првата детска...

Македонија 06.05.21 | 17:08

Меѓаши: Средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено е нивното психо-физичкото здравје

По повод загрижувачки дојави на СОС линијата за деца и млади 070 390 632 и 02 2465 316 – при Детската амбасада МЕЃАШИ, поврзани со закани и опструкции врз ученици кои сакаат да...

Македонија 18.03.21 | 23:20

Меѓаши: Што презеле државните институции кога веќе знаеле за да ја спречат несреќата во Гостивар?

Од првата детска амбасада „Меѓаши“ велат дека се згрозени од чинот што се случи на 16 март во Гостивар кога мaлолетно дете, изгоре врзано со синџири на нозете. Обвинителството...

Македонија 06.11.20 | 15:51

Меѓаши бара да се затворат градинките и онлајн настава за сите ученици

Првата детска амбасада во светот Меѓаши соопшти дека е загрижена од новите мерки на Владата и Министерството за здравство во врска со спречување на ширењето на коронавирусот....

Македонија 16.09.20 | 15:20

Меѓаши апелира до Владата да ја преиспита одлуката за враќање на родителите на работа

Првата детска амбасада во светот Меѓаши апелира до Владата по повод одлуките поврзани со враќањето на работа на родителите на деца до 10 годишна возраст, донесени на...

Македонија 07.08.20 | 13:47

Родителите сакаат комбинирана настава со физичко присуство и онлајн предавања

Повеќе од две третини од родителите/старателите или 68,7 од нив прифаќаат, односно би избрале паралелен пристап-комбинирана настава со физичко присуство и онлајн-настава...

Македонија 25.04.20 | 15:48

Инспектор Илиевски до Владата: Не си играјте со здравјето, правото и интересот на децата!

Виш просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски упати јавен повик до УНИЦЕФ во Македонија, народниот правобранител, Хелсиншкиот комитет во Македонија и Детската амбасада Меѓаши. И...

Скопје 16.10.19 | 14:57

Меѓаши бара од Владата да не ги дискриминира невакцинираните деца

По повод последните настани во врска со уписите и почетокот на тековната учебна година, Првата детска амбасада во светот Меѓаши – Република Македонија, изразува загриженост...

Црна хроника 29.08.19 | 15:27

Меѓаши: Бараме одговорност од институциите да ја утврдат родителската негрижа

Случајот со заклучените малолетни деца во автомобил ја потресе македонската јавност, реагираа и институциите. Центарот за социјална работа, а со реакција се јави и...

Црна хроника 22.08.19 | 13:34

Младите и насилството, слика на нашето општество

Момче на возраст од 17 години починало од убодна рана која му ја задал познаник во Паркот на музиката во Ново Лисиче, ова за жал е сликата со која се соочи неодамна македонската...

Здравје 16.05.19 | 15:10

„Меѓаши“: Запознајте ги родителите и со негативните страни на вакцините

Поттикнати од прогласувањето епидемија на морбили на територијата на целата држава, реакциите на родители чии деца не се вакцинирани и како резултат на тоа овие деца...

Здравје 02.05.19 | 15:41

Меѓаши: Не смее да има забрана за невакцинирани деца во градинките и училиштата

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ се јави со реакција на забраната деца кои не се вакцинрани, да не бидат примани во градинка или во училиштата. Ниедно дете...

Скопје 29.04.19 | 09:49

Првата детска амбасада „Меѓаши“ прославува 27 години постоење

Првата дестска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска го слави својот 27-ми роденден. Меѓаши е најстара граѓанска организација во земјава за заштита на правата на детето,...

Македонија 02.04.19 | 12:46

„Меѓаши“ до Шекеринска: За што да пишуваат децата, за загинатите родители во конфликтите?

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ преку соопштение реагира на објавениот конкурс за творби за светското одбележување на 70-годишнината од формирањето на НАТО,...