Ознака: Медлин Олбрајт
Балкан 29.04.22 | 11:27

Kлинтон најубаво си поминал на Косово во друштво со Олбрајт

Се сеќавам на времето кога секретарката Олбрајт и јас патувавме во Косово пред три години за да ја прославиме 20-годишнината од нивната и нашата победа, во спречувањето...

Свет 28.04.22 | 08:47

Погребана Медлин Олбрајт

Американската политичка елита денеска во црква во Вашингтон се прости од Медлин Олбрајт (1937-2022), првата жена што беше државен секретар на САД. Комеморацијата ја предводеа...

Свет 20.04.22 | 16:15

Олбрајт уште не е погребана!

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на покана на семејството Олбрајт следната недела ќе отпатува во САД, каде ќе присуствува на погребот на поранешната американска...

Свет 25.03.22 | 18:13

Олбрајт носела брошеви на средбите со светските лидери за да им пренесе порака

Поранешната државна секретарка на САД Медлин Олбрајт која почина пред неколку денови беше голем обожавател на брошеви и ги носеше во свечени прилики на средби со светски...

Балкан 24.03.22 | 17:20

Косово тагува по Медлин Олбрајт, утре имаат ден на жалост

Претседателката на Косово, Вјоса Османи го прогласи петок, 25 март, за ден на жалост по повод смртта на поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт, јави дописникот...

Свет 24.03.22 | 09:46

Иронија на животот: Олбрајт почина на денот кога ја донесе одлуката за бомбардирање на Србија

Поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт почина на 84-годишна возраст, на годишницата на денот кога е донесена одлука за бомбардирање на СР Југославија,...

Балкан 24.03.22 | 08:40

Сопругот ја остави за Србинка: Еве зошто Олбрајт ги мразеше Србија и Србите

Поранешната прва дипломатка на САД и експерт за меѓународна политика, Медлин Олбрајт почина во 84 година од животот, по долго боледување од рак, соопшти нејзиното семејство. Медлин...

Свет 23.03.22 | 19:44

Почина Медлин Олбрајт, потврдија од нејзиното семејство

Починала Медлин Олбрајт, првата жена што ја извршуваше функцијата државен секретар на САД, потврдија од нејзиното семејство во соопштението објавена на социјалните...

Балкан 10.12.21 | 23:07

Олбрајт, Хил, Лајчак, Пич: Кадрите од деведесеттите години се враќаат на Балканот

САД и ЕУ ги враќаат кадрите од деведесеттите повторно на Балканот. Во играта влегува повторно и Велика Британија која го назначи и Стујарт Пич за специјален пратеник.Тој...

Свет 19.11.21 | 08:56

84-годишната Медлин Олбрајт е нов претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

Поранешниот американски државен секретар, 84-годишната Медлин Олбрајт, положи заклетва како нов претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД, соопшти Пентагон,...

Свет 19.11.21 | 08:36

Ja паметите Олбрајт: На 84 години стана прв човек на комитетот за одбана на САД

Поранешниот американски државен секретар, 84-годишната Медлин Олбрајт, положи заклетва како нов претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД, соопшти Пентагон,...

Македонија 17.09.21 | 18:46

Шекеринска беше дома кај Медлин Олбрајт, многу е благодарна што примивме бегалци од Авганистан

Министерката за правда Радмила Шекеринска, при нејзината посета на САД, денеска оствари средба со поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт. Медлин...

Балкан 31.05.21 | 17:01

Непристоен предлог: Олдбрајт барала САД да изградат воена база на Косово-Милошевиќ одбил

Поранешната државна секретарка на САД Медлин Олбрај имала тешки разговори за судбината на Косово. Поранешниот генерал Момир Стојановиќ за „Република.рс“ раскажува...

Балкан 21.01.21 | 14:53

Медлин Олбрајт и Викторија Нуланд се враќаат на Балканот?

Новиот американски претседател Џо Бајден би можел во својот тим да врати подзаборавени ликови кои се добро познати на Балканот, коментираат српските медиуми. Како што...

Балкан 09.12.20 | 10:01

Сослушување во Конгресот: Западен Балкан не смее да остане во чекалната на ЕУ, многу време потрошивме за Македонија

Новата Администрација предводена од Џо Бајден и Камала Херис треба да го поткрепи демократскиот и економски развој на земјите од Западен Балкан, како и да дискутира...

Балкан 09.12.20 | 09:45

Олбрајт за Балканот: Националистичките лидери и натаму играат на картата на национализмот и ги потпалуваат страстите

Поранешниот Државен секретар Медлин  смета дека  е потребно да се воспостави поцврста соработка со Европската унија во која шест земји од Западниот Балкан сакаат членство. Потребно...

Македонија 08.12.20 | 23:20

Олбрајт: Треба да се постави прашањето како Бугарија ги исполнува обврските кон ЕУ

Мислам дека е целосна трагедија тоа што после долгото време потрошено на решавање на прашањето за името со Грците, Бугарите истакнаа барања за Македонија поради домашни...

Балкан 29.07.20 | 13:29

Најдобро е да ги бомбардираме Србите: Oбјавен тајниот план на Олбрајт за Босна и Хергеговина

Еден ден пред почетокотн операцијата „Олуја“ во Хрватска  и почетокот на НАТО бомбардирањето на Република Српска, тогашната амбасадорка на САД во ОН, Медлин Олбрајт...

Балкан 21.02.20 | 23:34

Олбрајт и Клинтон сакале да го поделат Косово уште во 1999 година

Прашањето за побелба на Косово кое деновиве е актуелно се чини било во плановите на САД уше пред 20 години. Поранешниот американски конгресмен и гувернер на Илионис Род...

Балкан 19.12.19 | 10:53

Весли Кларк и Медлин Олбрајт не сакаат поделба на Косово поради лични интереси?

Еден од најголемите заговарачи на НАТО бомбардирањето на Србија, Весли Кларк и Медлин Олбарајт не сакаат поделба на Косово, пишува „Република.рс“. Причина за тоа се...